"אנליסט": 70 אחוזים מהכספומטים בישראל גובים עמלת ענק

עבור הלקוחות שאינם פנויים למשוך מזומנים בסניף הבנק הקרוב לביתם, הקימו חברות האשראי אלפי כספומטים ברחבי הארץ, שגובים עמלות מנופחות במיוחד. בנק ישראל אינו מפקח, התחרות אינה קיימת וההמלצה הכי טובה לעת עתה היא "אלא אם כן נתקעתם במקום מסוים, אל תמשכו כסף"

לבכות ולמשוך, זו המנגינה הקבועה שאולי מסכמת את הבעיה את הבעיה הצרכנית החמורה בענף הבנקאות. מה שהסתיים פעם בעמלת שורה סטנדרטית ידרוש בשניים מכל שלושה מכשירי כספומט עמלה נוספת, "דמי שירות".

 

הכספומטים שדורשים "דמי שירות", מלקוחות שבסך הכול ביקשו למשוך שטר של 50 או 100 שקלים, נולדו בסוף 2005. בנק ישראל ביטל אז את הפיקוח על עמלות הכספומטים שאינם צמודים לסניפי הבנקים, על מנת לעודד פריסה של מכשירים בפריפריה ועבור לקוחות הבנקים שאינם עובדים במרכזי הערים.

 

כעבור כמה חודשים העלו חלק מהבנקים את מחירי העמלות ונולדה חברת "כספונט", שלה על פי הערכות כאלף מכשירים ברחבי הארץ. לבד מעמלות השורה, מאפשרת "כספונט" ללקוחותיה למשוך רק עד 500 שקלים בכל פעם ואף גובה עד 7 שקלים מכל לקוח בתור עמלה נוספת.


כל זה אולי יכול היה להימנע במצב של שוק תחרותי, אולם לנוכח תמונת המצב הנוכחית עשויה העמלה להמשיך לעלות. יואב להמן, שהוביל את היוזמה כמפקח על הבנקים, מסכים שעלות השירות הנוכחית יקרה, אולם לא משוכנע שיש לפקח עליה בשלב זה. "ממילא רק כשאתה נתקע ממש תלך למקום כזה, אין שום סיבה למשוך שם", הוא אומר.