10tv, 10tv

השופט ב"הולילנד" רמז: רף הענישה יהיה גבוה

הפרקליטות דרשה לפחות שש שנות מאסר לראש הממשלה לשעבר אולמרט ולגזור עונשים כבדים גם על מורשעים אחרים בפרשת השחיתות. כשאחד הסנגורים השווה לפרשת רשות המסים, שם הייתה ענישה מקילה, הבהיר השופט דוד רוזן: "העונשים שם אינם דומים לעונשים הראויים לתיק הזה". מחר צפוי אולמרט להציג את טיעוניו שלו מול בית המשפט

  • פורסם ב:
  • 28/04/2014 22:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/04/2014 23:27
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

בסיומו של היום הראשון בשלב הטיעונים לעונש בפרשת "הולילנד" נדמה כי ניתן לסמן שהשופט בתיק עתיד לקבוע רף ענישה גבוה למורשעים בפרשת השחיתות, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. אולמרט עצמו צפוי להגיע מחר (שלישי) לבית המשפט על מנת להתשמש בזכות המילה האחרונה כדי לומר את דבריו לשופט דוד רוזן.

 

במהלך יום הדיונים הראשון של שלב הטיעונים לעונש, ולאחר שהפרקליטות הציגה את עמדתה התקיפה בנושא, הזכיר עו"ד גיורא אדרת, המייצג את הלל צ'רני, יזם הפרויקט, את פרשת רשות המסים, בה נגזרו עונשי מאסר של בין שנה לשנתיים למעורבים: "לאחרונה עלתה לכותרות פרשה שהייתה ידועה כפרשת שוחד רשות המיסים, וציטטנו פה ממה שקבע בית-המשפט העליון על חומרת הפרשה, מהחמורות ביותר שהתגלו בישראל, מערערת את אושיות השלטון, פרשת שחיתות שאין כדוגמתה".

 

בתגובה השיב לו השופט רוזן: "חבל להשקיע פה מאמץ, העונשים שם אינם דומים לעונשים הראויים לתיק הזה". תגובה זו מצביעה על כך שהשופט בתיק עתיד לקבוע רף ענישה וסולם ערכים חדש בנושא וכי ככל הנראה הוא עתיד לקבוע רף ענישה גבוה.

 

הפרקליטות דרשה היום לגזור על צ'רני עונש של עד 10 שנות מאסר. על ראש הממשלה לשעבר אולמרט ביקשה הפרקליטות לגזור עונש מאסר משמעותי של מעל לשש שנים, בנוסף לקנס בסך 1.2 מיליון שקלים והטלת קלון. התובע  ביקש לגזור על הנאשם הנוסף בתיק, אביגדור קלנר, 6-8 שנות מאסר על העבירה הראשונה, 7-9 שנות מאסר על העבירה השנייה וקנס של מיליוני שקלים.

 

אולמרט בדיון הטיעונים לעונש, הבוקר. ידבר מחר
 

אולמרט בדיון הטיעונים לעונש, הבוקר. ידבר מחר(חדשות 10)

על ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, דרשה המדינה לגזור שש שנות מאסר בפועל, ואילו על יו"ר חברת מלח, דני דנקנר, ביקשה הפרקליטות להטיל שבע עד שמונה שנות מאסר, וקנס בגובה 3.2 מיליון שקל. על אורי שטרית, שהיה מהנדס העיר, מבקשת הפרקליטות להטיל לא פחות משמונה שנות מאסר.  על המאכער מאיר רבין, אשר לדברי הפרקליטות "הפך את השחיתות לדרך חיים", מבקשת המדינה לגזור חמש עד שבע שנות מאסר.

 

"הענישה בתיק הולילנד צריכה להדהד למרחק, להלום את חומרת המעשים, להתריע ולהרתיע את היחיד ואת הרבים. התמונה שנחשפה בתיק היא נדירה בחומרתה ובהשפעה שיש לה על מדינת ישראל. היא נדירה בהיקף השחיתות, בהיקף כספי השוחד, בזהות המשחדים והמשוחדים, ובפרויקטים עתירי הממדים שעמדו על הפרק", טען התובע, עו"ד יהונתן תדמור בבית המשפט.

 

 

 

(חדשות 10)

שולה זקן וסנגורה בבית המשפט, היום
 

שולה זקן וסנגורה בבית המשפט, היום(חדשות 10)

היום החל מצעד עדי האופי לבית המשפט בניסיון להשפיע על השופט רוזן להקל בעונשיהם של הנאשמים. ברשימת העדים בלטו האלוף (מיל') דורון אלמוג שהעיד לטובתו של מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית, וד"ר שלומית חובב בך, שטיפולה הרשלני גרם למותו של נכדו הפעוט של לופוליאנסקי. "הוא מעבר לסלח, הוא עזר לי, הוא תמך בי. הבן אדם הצליח בצורה כזאת להתגבר על התכונות האנושיות הבסיסיות של לשנוא, של לנקום, של לרצות שלאחר יהיה רע. אני חושבת שמגיע גם שאנחנו כחברה נסלח לו", אמרה חובב בך לעיתונאים מחוץ לאולם. אלמוג טען ש""המדינה הזאת לא הייתה קמה ולא הייתה מתפתחת ושורדת אם לא היו אנשים עזי נפש, אמיצים, שמוכנים גם לתת את חייהם למען האחר ולמען קיומנו. אורי שטרית הוא אחד מהם".

 

מחר צפוי אולמרט לדבר בעצמו מול השופט רוזן לאחר שוויתר על אפשרותו להביא עדי אופי והסתפק במכתבים שכתבה עליו בתו המאומצת. אולמרט עצמו מתנער מכל וכל מהרשעתו בפרשה, ועל כן בניגוד למקרים אחרים לא בטוח שישמיע בהם חרטה על מעשיו. בכל מקרה, יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מיהר להגיב היום על דרישת הפרקליטות למאסר ממושך וטען ש"בקשת הפרקליטות קיצונית ומופרכת לחלוטין, ולא עומדת בשום מבחן של פסיקת בתי המשפט בעשר השנים האחרונות. דומה שנעשה כאן ניסיון של הפרקליטות לבוא חשבון עם אולמרט שלא משיקולים ענייניים".