לפני הפיצוץ: נתניהו הסכים לדיון על גבולות המדינה הפלסטינית

יממה אחרי שנחתם הסכם הפיוס הפלסטיני נחשף כי לראשונה התכוון ראש הממשלה להציג את עמדתו בנושא הגבולות ואף להסכים להקפאת בנייה. היום פוצצו השיחות ונתניהו פתח במתקפה: "ההסכם עם חמאס הורג את השלום. אם יקודם, המשמעות היא שהשלום ייסוג". הפלסטינים: ישראל מתנהגת כמדינת טרור פיראטית. בארה"ב עוד לא מרימים ידיים וקראו לישראל ולרשות לשמור על איפוק: "שני הצדדים נקטו בצעדים לא מועילים"

ההסכם בין פתח וחמאס תפס את ישראל בהפתעה ועורר כעס רב. הערב (חמישי) נודע כי אחת הסיבות לזעם הרב בירושלים על הפלסטינים - שהובילה להקפאת השיחות - הוא יוזמה שהונחה יום קודם לכן לפני צוות המשא ומתן, הכוללת בפעם הראשונה מאז תחילת כהונתו של בנימין נתניהו, הצעה לדיון ישיר על סוגיית הגבולות בין ישראל והמדינה הפלסטינית. במשרד ראש הממשלה, מנגד, הכחישו ומסרו כי הדיווח אינו נכון.

 

על פי הפרטים שנחשפו בחדשות 10, נתניהו אמנם לא הסכים להציג באופן מפורט את עמדותיו בנושא הגבולות, אולם הציע באמצעות צוות המשא ומתן הישראלי בראשות ציפי לבני ויצחק מולכו, להניח על שולחן המשא ומתן מפה עליה ישרטטו הצוותים הישראלי והפלסטיני ביחד את הגבולות בין המדינות. עוד נודע כי נתניהו הסכים שלא תהיה בנייה חדשה נוספת בהתנחלויות, אך תימשך בנייה שכבר החלה. עם זאת, הפלסטינים טענו כי בשטח לא יידעו להבחין ביניהם ומבחינת הציבור אין ביניהם כל הבדל. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הדיווח שהגיע לידי חדשות 10 אינו נכון.

 

אתמול הפתיעו הפלסטינים כשהודיעו על הסכם הפיוס ושרים רבים בקבינט העלו את התהייה כיצד ישראל לא ידעה על כך. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, דחה טענות על כשל מודיעיני ואמר: "יכול להיות שאבו מאזן עצמו לא ידע". בכל מקרה, המהלך עורר את הזעם הישראלי והביא להחלטה להשעות את השיחות וכן להוציא לפועל סנקציות כלכליות על הפלסטינים, עליהן הוחלט בחודש שעבר.

 

אבו מאזן. גם הוא הופתע מההסכם?
 

אבו מאזן. גם הוא הופתע מההסכם?(רויטרס)

זמן קצר לאחר ההחלטה, התייצב ראש הממשלה לראיון ברשת MSNBC כחלק מקמפיין שנועד לפגוע ביו"ר הרשות, אבו מאזן. "ההסכם עם חמאס הורג את השלום. אם יקודם, המשמעות היא שהשלום ייסוג", אמר נתניהו לרשת האמריקנית. הוא הוסיף וטען ש"הפלסטינים בחרו ללכת אחורה אל חמאס במקום קדימה עם ישראל, אך נהיה מוכנים לשוב למו"מ אם הם יהיו מחויבים לשלום. אבו מאזן אינו יכול ליהנות משני העולמות, שלום עם ישראל וברית עם חמאס. אני מקווה שהוא יחזור בו מבחירתו".

 

בהתייחס לביטול הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, אמר נתניהו שישראל ידעה על כוונת הפלסטינים להתאחד עם חמאס ולפנות לקהילה הבין-לאומית: "לא רצינו לשחרר מחבלים בזמן שאנחנו יודעים שהפלסטינים הולכים לזרוק לפח את תהליך השלום".

 

בישראל מחכים עתה לראות האם אכן תקום ממשלת אחדות פלסטינית והאם בהקמתה יקבל עליו חמאס את ההתחייבויות מול הקהילה הבין-לאומית, בהן הכרה במדינת ישראל. לאור זאת, לפי שעה שיחות המשא ומתן אינן מסתיימות, אלא מוקפאות לפרק זמן של כחמישה שבועות, בסיומם צפויה התמונה להתבהר.

 

קרי שוחח עם אבו מאזן.
 

קרי שוחח עם אבו מאזן. "חשוב לשמור על איפוק"(רויטרס)

קרי לאבו מאזן: "מאוכזבים מהודעת הפיוס עם חמאס"

בינתיים הפלסטינים, מצדם, טוענים כי הם לא מבינים מדוע ישראל מיהרה לפוצץ את השיחות. לדבריהם, "לא קרה כלום" שכן במקרים דומים בעבר התפוצצו משאים ומתנים בין פתח וחמאס על רקע חוסר הסכמה בנוגע להקמת ממשלת האחדות. "ישראל מתנהגת כמדינת טרור פיראטית", טענו היום ברשות והבהירו כי עתה כל האפשרויות פתוחות - בין אם פנייה להכרה מהאו"ם ובין אם בבקשה וקבלה לארגונים בין-לאומיים נוספים. בכל מקרה, עתה פועלים ברמאללה בתכנון ביקורו הראשון של אבו מאזן ברצועה מאז השתלטות חמאס על עזה.

 

הערב שוחח שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, שוחח עם אבו מאזן ודן עמו בהתפתחויות בעקבות הסכם הפיוס בין פתח וחמאס. "קרי הבהיר לו שהוא מאוכזב מהודעת הפיוס, וחזר על העקרונות שלפיהם כל ממשלה שתורכב צריכה להיות מבוססת על עקרונות של התחייבות לאי-אלימות, הכרה במדינת ישראל והכרה בהסכמים קודמים שנחתמו בין הצדדים", אמרה דוברת משרד החוץ האמריקני, ג'ן סאקי.

 

בהתייחסה להחלטה הישראלית להקפיא את שיחות המשא ומתן אמרה סאקי: "אנחנו במגעים קרובים עם שני הצדדים. חשוב לזכור שמתחילתו של התהליך, תמיד היה תלוי בצדדים לעשות את הבחירות שלהם בדרך לשלום. אם נסתכל אחורה על תשעת החודשים, שני הצדדים נקטו בצעדים לא מועילים, היו עליות ומורדות. חיוני ששני הצדדים ישמרו על איפוק".

 

סייע בהכנת הכתבה: דנאל לושי