ארצות הברית: "מאוכזבים מהפיוס בין פתח לחמאס"

ההסכם המפתיע בין הפלגים הפלסטיניים לא פתר את השנאה ארוכת השנים, אך לשניהם האינטרס להכניס אותו למשוואת המשא ומתן עם ישראל. בוושינגטון הביעו אכזבה: "יסבך את המאמצים לשלום". אבו מאזן מתכנן לבקר בעזה, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס להערכת מצב בעקבות ההתפתחויות

"אנו מאוכזבים מהסכם הפיוס, שעלול לסבך מאוד את מאמצי השלום" - כך הגיבו אמש במשרד החוץ של ארצות הברית להכרזה על האיחוד המפתיע בין הפלגים הפלסטיניים. גם בישראל הביעו תסכול רב מההסכם ובבוקר אמור להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לגבש את המדיניות להמשך המשא ומתן.

 

אחרי 7 שנים של קרבות ושנאה יוקדת, לא נראה כי פתח וחמאס אכן פתרו את כל המחלוקות ביניהן. אלא שהחולשה הגדולה בשני הצדדים הפכה את הפיוס לאינטרס עבורם בנקודת הזמן הזו, וכעת הדבר צפוי לשנות באופן משמעותי את משוואת המשא ומתן.

 

מבחינה מעשית, לא נרשמה בין אבו מאזן לחמאס שום פריצת דרך בסעיפים המהותיים, כמו למשל הזהות של מי שיעמוד בראש ממשלת האחדות, גורל השליטה הביטחונית ברצועת עזה ועוד. ברקע, נותרו עדיין משקעים רבים והתבטאויות קשות של הצדדים האחד נגד השני בשנים האחרונות.

 

בירושלים מיהרו להגיב להתפתחויות וכבר ביטלו פגישת משא ומתן שתוכננה עם הפלסטינים. כאמור, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס כדי לבצע הערכת מצב מחודשת בעקבות ההסכם. הכוונה היא להמתין כדי להבין אם הפיוס אכן יוצא אל הפועל בשטח או שמא ייכשל בשלב היישום, כפי שכבר אירע בעבר.

 

בין היתר, בישראל שוקלים גם אפשרות להשהות את השיחות עד שיתבהרו הדברים. ההבנה היא כי חמאס עדיין איננו מכיר בתנאים שהוצבו לו בעבר, בהם הזנחת הטרור, הכרה בישראל וקיום הסכמים שנחתמו מול הרשות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח עם שר החוץ האמריקני ומחה בפניו על חתימת ההסכם.

 

מוקדם יותר, טען אבו מאזן כי הסכם הפיוס איננו סותר את המשך המשא ומתן עם ישראל. "נותרנו מחויבים לפתרון שתי המדינות ולמדינה שתחיה בשלום לצד ישראל", הוא טען. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר כי "אי אפשר לעשות שלום עם ישראל ולהתפייס עם חמאס. אבו מאזן העדיף את חאמס".