הערכה ביטחונית ברשות: "פגיעה נוספת בפלסטינים תוביל לעימות נרחב"

מקורות ביטחוניים פלסטינים העריכו כי אירוע דומה לרצח הפעוט עלי דאוואבשה בידי מחבלים יהודים עלול להוביל לעימותים נרחבים. בתוך כך גירש יו"ר הרשות, מחמוד עבאס, את צוות חדשות 10 לאחר שנשאל בעניין הצעדים בהם ינקוט נגד ישראל. לדבריו, "השאלה הנכונה היא מתי אזרח פלסטיני ירגיש בטוח?"

חרף השקט היחסי בשטחים מאז רצח הפעוט עלי דאוואבשה בכפר דומא בידי מחבלים יהודים, מקורות ביטחוניים ברשות הפלסטינית הזהירו הערב (ראשון) מהשלכותיו של אירוע דומה נוסף. לטענתם, כל פגיעה נוספת בפלסטינים עלולה להוביל להתלקחות ואף לעימותים נרחבים.


בימים האחרונים נרשמו ניסיונות מצד הרשות הפלסטינית ל"הרגעת" הגדה המערבית מחשש לגלישה להידרדרות ביטחונית. למרות זאת, שאלת חדשות 10 ליו"ר הרשות מחמוד עבאס בעניין הצעדים שינקוט נגד ישראל גררה גירוש של אנשי המערכת מלשכתו שברמאללה.


על פי אבו מאזן, "צריך לשאול האם פעולות הטרור האלה נגד עמנו ייפסקו, האם אזרח פלסטיני כלשהו יוכל ללכת בדרך כלשהי ולהרגיש בטוח?". עם זאת, למרות ההתפרצות אמרו מקורביו כי יו"ר הרשות אכן הורה למנגנוני הביטחון לעשות כל שביכולתם למניעת הסלמה.

גם היום המשיכו להגיע עשרות פלסטינים שבו נרצח דאוואבשה בן השנה וחצי כשברקע קריאות מצד פעילי חמאס ופעילים קיצוניים אחרים בשטחים לנקמה. לדברי תושב רמאללה, "האחראית הראשית לפעולה הזאת היא ממשלת נתניהו".