רגע לפני החגים: מי יעצור את הנסיקה במחירי הבשר הקפוא?

שינויים בנהלי השגחת הכשרות, שביתת עובדים, ירידה חדה בתפוקה – ונסיקה במחירים. ברשתות השיווק עומדים אובדי עצות לנוכח ההאמרה הנמשכת במחירי הבשר המיובא וצופים אף עלייה נוספת לאור הביקוש העצום בתקופת החגים. כעת מוטסים שוחטים לחו"ל ללא אישור הרבנות, במטרה להגביר את התפוקה, ונערכים מגעים לכנס ישיבה מיוחדת בהשתתפות שרת המשפטים שקד ונציגי הרבנות הראשית

פרסום ראשון: לחדשות 10 נודע כי במשרד האוצר וברבנות נוקטים בימים האחרונים בצעדי חירום בניסיון לעצור את מה שמסתמן כנסיקה במחירי הבשר המיובא לסוגיו, בשל מחסור חמור שנוצר ועלול להחמיר לקראת תקופת החגים.


מבדיקת חדשות 10 עולה כי ברשתות השיווק זינקו מחירי הבשר הקפוא בלא פחות מ-40 אחוזים בממוצע, כדי כך שצלי כתף, שנמכר עד כה ב-44 שקלים לקילוגרם, נמכר כעת תמורת 60 שקלים. כמו כן, מחיר צלעות טלה זינק מ-30 ל-42 שקלים.


הרקע למשבר הוא שינוי בנהלי השגחת הכשרות על הבקר המיובא לישראל. במשרד המשפטים דרשו תקופת צינון בת חצי שנה לשוחטים הנוסעים לחו"ל מטעם בד"ץ או עבור נסיעה רגילה, וברבנות דורשים לבחור בעצמם אילו משגיחי כשרות ייצאו לחו"ל, עבור איזה יבואן ומתי. זאת, על מנת למנוע ניגוד עניינים בהשגחת כשרות עבור יבואן שבוחר בעצמו את המשגיחים ומטיס אותם על חשבונו.

 

 

עובדי התעשייה הגיבו בשביתה איטלקית, שצמצמה את תפוקת הבשר וכפועל יוצא מכך גם הביאה לנסיקה במחירים. כבר כעת חוששים ברשתות השיווק מעלייה נוספת של שמונה אחוזים במחיר, בשל המחסור החמור שייווצר על המדפים בהשוואה לביקוש האדיר.


בניסיונות למנוע כאמור את התרחיש מבעוד מועד, שוחח השר כחלון עם השרה שקד ועם גורמים ברבנות הראשית, בכוונה לכנס מחר ישיבה שתתערב בנושא. יש לציין כי בימים האחרונים כבר החלה, באופן חריג, הטסה של שוחטים לחו"ל ללא אישור הרבנות - במטרה לנסות להיענות לביקוש הגובר.