"אנליסט": הפריפריה בסיכון במקרה רעידה - הממשלה בוחרת להפקירה לשוק הפרטי

למרות חששות מומחים למוות של מאות אלפים ביישובי הפריפריה שעל השבר הסורי-אפריקני במקרה רעש אדמה, תחקיר העלה כי המדינה ממשיכה להתעלם מהתרחישים. בין היתר קוצצו רק השנה כ-50 מיליוני שקלים למיגון וכן מתחזקת התחושה כי המיגון מסוג "תמא 38" שהוטל על השוק הפרטי "מדלג" על יישובי הסיכון. "אם תהיה רעידה, הבתים פה ירדו כמו מגדלי קלפים"

בעקבות רעש האדמה בנפאל ידעה אמנם מדינת ישראל לשלוח מעבר לים משלחת חילוץ מטעמה. ואולם, מתברר כי רק לאחרונה בוצע צעד ממשלתי נוסף בשרשרת הזנחת איום הרעידות כאן בפריפריה בישראל. טיוטת התקציב שהכין משרד האוצר ערב הבחירות האחרונות מגלה: המשרד ניסה לקצץ במיגון מוסדות ציבור, זאת למרות ההזהרות מהשלכותיו הקשות של רעש אדמה בארץ - ובעיקר בפריפריה.


גובה הקיצוץ שהוצע עמד על 50 מיליון שקלים, כשבתוכו גם תוכנית המיגון "תמ''א 38" המאפשרת לקבלנים להכשיר במקום הממשלה בניינים לרעידה בין היתר בערים מחוץ למרכז המוגדרות "בסיכון גבוה". ואולם, התוכנית התעלמה מהיעדר המוטיבציה הברור מצד קבלנים להימנע מבנייה בערים המסוכנות שעל קו השבר הסורי-אפריקני - הנחשבות לערי "פריפריה".


"אם תהיה פה רעידת אדמה, הבתים כאן ירדו כמו מגדלי קלפים", סיפר תושב העיר טבריה שעל קו השבר, אבי טוויטו. הגבר ששיכונו כמעט ולא שופץ מרגע בנייתו הוסיף: "במהלך השנים עשו תוספות וחיזקו קצת את היסודות אבל עדיין המצב של הבתים הישנים נמצא בקטסטרופה". אבחנותיו של טוויטו מגובות בחששות הגיאולוגיים, לפיהם גם יישובי ים המלח, קרית שמונה, צפת, בית שאן ואילת נמצאים בסיכון חמור כל עוד "תמ"א 38" אינה מיושמת.

בדיקה של מספר האישורים מצד הממשלה לביצוע תוכנית המיגון העלתה תמונה עגומה. בין 2005 ל-2013 ניתנו 1,384 אישורים בלבד לביצוע "תמ"א 38", מתוכן רק 8 בלבד נוגעות לערים בצפון הארץ שבהן החשש הכבד ביותר. גם באזורים בקרקע יקרה ומשתלמת עבור היזמים לא מיהרו רשויות לחתום על בקשות ההיערכות, כשברחובות ניתן היתר בודד מתוך עשר בקשות בסך הכל.


על פי חלק מהערכות, בתוך 50 שנה צפויה להתרחש בישראל רעידה של 7.5 בסולם ריכטר שבה ייהרגו כ-16 אלף איש באזור בית שאן. לדברי ראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד, "תמ"א 28 הופכת את העשירים לעשירים יותר, היא לא מתאימה לאזורים כמו שלנו מבחינת הכדאיות לקבלנים ואני מקווה מאוד שהממשלה החדשה תעיף את התוכנית הזאת". הוא הוסיף כי עד כה כל התוכניות לחיזוק מבנים נעשו "לאט מדי, מאוחר מדי ומסורבל מדי".