הדיור והבנקים על הכוונת: כחלון בדרך למשרד האוצר

חלוקת התיקים בממשלת נתניהו טרם החלה רשמית, אך נראה כי הראשון להבטיח את מקומו הוא יו"ר כולנו שיקבל את משרד האוצר. כשבאמתחתו שורה של הבטחות להיאבק ביוקר המחיה, מתכנן כחלון להפריט קרקעות מדינה, להפריד בין הבנקים לבין חברות האשראי ולטפל גם בתחום הרווחה: "יצטרך להתעמת עם לא מעט בעלי אינטרסים" • הצצה ראשונה לקדנציה של שר האוצר שבדרך

עם היוודע תוצאות הבחירות, הפכה כניסתו של משה כחלון למשרד האוצר לעובדה מוגמרת. האיש שנישא על כנפי רפורמת הסלולר עד ל-10 מושבים בכנסת, צפוי להיכנס למשרד אותו דרש לקבל לכל אורך מערכת הבחירות, ולא מעט הבטחות שסיפק לקהל הבוחרים יעמדו כעת למבחן. במסגרת המגזין הכלכלי של חדשות 10, "אנליסט", ניסינו לשרטט קווים לקדנציה הראשונה והכמעט ודאית של כחלון בתיק הכלכלי מספר 1.

 

בחירות 2015 - היום שאחרי:

עוד לפני האוצר - כך נראה יום הבחירות של משה כחלון

מסר אמריקני: "נבחן מחדש את המדיניות כלפי תהליך השלום"

לא רק כחלון: גם ליברמן ידרוש לקבל תיק בכיר

 

יו"ר כולנו מביא איתו את הרקורד הכלכלי הביצועי המרשים ביותר מבין המועמדים הריאלים לתפקיד שר האוצר הבא. כעת, משהבטיח ככל הנראה את הכיסא בממשלה, כחלון מתכוון לשים לנגד עיניו שתי סוגיות עיקריות בתחום יוקר המחיה: מחירי הדיור, שהפכו לסוגיה הבוערת ביותר עבור זוגות צעירים ברחבי הארץ, וגם נושא הבנקאות והעמלות הגבוהות.

 

הפתרון שמציע השר העתידי למצוקת הדיור מזכיר באופיו את רפורמת הסלולר שעימה הוא כה מזוהה. כחלון ידרוש מהמנהל הממשלתי להעביר קרקעות ליזמים בשוק, שיתכננו, יבנו וימכרו דירות במנותק מרשויות המדינה. ההפרטה המתוכננת ברוב האדמות תיתקל בקרב בלימה קשה של המנהל וגם במקרה שתצליח, לא ברור אם הירידה בהכנסות המדינה תתגלגל לפתחם של הדיירים או לכיסם של הטייקונים.

 

"ברגע שהוא יפגין נחישות ואמינות, ויצליח לייצר במשך 4 שנים רצופות בין 40-50 אלף יחידות דיור, נתחיל לראות ירידה במחירים", העריך יורם אריאב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר. "רק אז הציבור יאמין לזה ונתחיל לראות את הפתרון האמיתי למצוקת הדיור".

 

תכנית הדגל השניה שמגבש שר האוצר המיועד היא "רפורמת סלולר פיננסית", שתכלול הפרדה בין הבנקים לבין חברות האשראי במטרה לייצר תחרות על שיעורי הריביות שכולנו משלמים בהלוואות ובאוברדראפט שוטף. מהלך כזה יכול לחסוך 8 מיליארד שקלים מדי שנה, אך גם במקרה הזה, הוא כרוך בעימות חזיתי - הפעם מול הדואופול של הבנקים פועלים את לאומי.

 

בכל הנוגע ליוקר המחיה, כחלון מקבל לידיו את משרד האוצר במצב גרוע יותר מכל שר אחר שמונה לפניו: מחירי הדירות התייקרו ב-11% בממשלת נתניהו-לפיד האחרונה, היקף הבנייה ירד ב-8%, מחירי המזון זינקו ב-6 השנים האחרונות וזאת מבלי לציין את מצב הבנקים, כשקרוב ל-60% מההון מרוכזים אצל פועלים ולאומי, הגובים עמלות בסך 15 מיליארד שקלים מדי שנה, כמעט באין מפריע.

 

קרב לא פשוט מול הבנקים
 

קרב לא פשוט מול הבנקים(רוני שיצר)

למרות נתוני הפתיחה הקשים, מקורבו של כחלון, שי באב"ד, בטוח כי צפויה לו הצלחה: "מצד אחד, מדובר כאן ברפורמות גדולות בהרבה, מול גופים הרבה יותר חזקים ומורכבים", הוא מסביר, "אבל מצד שני - כשאתה עושה שיעורי בית ומגיע מוכן, נחוש, עם הרבה אומץ - אני מאמין שגם פה הוא יראה הצלחה". יורם אריאב מסכם את האתגרים הצפויים לשר האוצר הבא: "הוא יצטרך לעשות שני דברים גדולים - להגדיל את העוגה, וגם לחלק אותה בצורה הוגנת יותר". את הביצוע נתחיל, כנראה, לבחון כבר בקרוב.