"היג'רה": כך הוליד התסכול של הצעירים המוסלמים באירופה את דאע"ש

בפרק השלישי של סדרת הכתבות "היג'רה", יצא צבי יחזקאלי למסע בעקבות התסכול הגדול של הצעירים המוסלמים באירופה, שהתקשו להשתלב בחברה ונשאבו אל תוך דאע"ש. וגם: ביקור במסגד "אל מנאר" בלונדון, אליו נכנס ראפר צעיר ויצא רוצח איום העונה לשם "ג'ון הג'יהאדיסט"

שנות ה-70 וה-80 היו שנות ההגירה לאירופה מהמזרח התיכון וממדינות אסיה המוסלמיות. ההגירה הזו היתה של מוסלמים מארצות מתפוררות, שברחו מאימת הדיקטטורה וממלחמות האזרחים ושל כאלו שחיפשו רווחה, דמוקרטיה ובעיקר - חברה שלווה.

"כשההורים שלנו באו לכאן, החלום הצרפתי שלהם היה להיות חלק מצרפת. הם לא חשבו שיישארו", מספר מוראד, שחקן כדורגל, אלג'יראי במוצאו.

"אנחנו דור שני ושלישי שנולד פה ואנחנו מול עובדה. אנחנו פה. עכשיו מה עושים? הרי לא נחזור לאלג'יריה או מרוקו והדבר האמיתי שאנחנו יכולים לעשות הוא השתלבות אמיתית ולייצג את השורשים הערביים שלנו בצורה הטובה יותר. יש הרבה עבודה לעשות - ללמוד, לעבוד, זה המוסר".

>> פרק 1: המטיף | 2: הגיוס | 4: המודיעין | 5: הפצצה המתקתקת

אבל בחלוף שלושה עשורים, הדור ה-3 וה-4 מוצא את עצמו רחוק מהשתלבות בחברה ונושא עימו זהות אסלאמית בין אם ירצה או לא ירצה. הרב תרבותיות באירופה לא מחקה את הזהות הדתית מהמהגרים.

"אנחנו עושים את כל המאמצים על מנת להשתלב אך באותו הזמן אנחנו לא שוכחים מהיכן הגענו. אנחנו לא שוכחים את המקורות שלנו, אך אנחנו צריכים שיהיו אנשים ממוצא ערבי בפוליטיקה, שרים שיהיו דוקטורים".

ג'ון - או עבדל מאג'ד עבד אל-בארי, בשמו האמיתי - כבר הראה לעולם שהוצאות להורג בסגנון דאע"ש יכולות להיעשות לא רק בערבית, אלא גם במבטא בריטי. הוא נכנס למסגד "אל מנאר" בלונדון כראפר, ויצא עם המסקנה שאסלאם היא בעיקר מלחמה נגד הכופרים. "תפסיקו לעודד את הכופרים להצדיק הפגזה של מוסלמים!", צועק הדרשן.

הביקור שלנו באותו מסגד בלונדון, נעשה בחשש רב. הנוכחים חשדו בנו, וישר שאלו "אתה סוני או שיעי"? כשענינו 'סונים', הם רצו לוודא שאנחנו "לא מהחבר'ה של אבו מאזן". "הסונים חיים חיים קשים", אמר אחד מהמתפללים, "הכופרים - השיעים והמנהיגים הערבים המתחסדים - הם נגד המוסלמים, נגד הסונים".

הדרשן במסגד
 

הדרשן במסגד "אל מנאר" בלונדון, מתוך הסדרה "היג'רה"(חדשות 10)