"אין לשלול את הזכות למים מאף אדם בשל אי יכולת כלכלית". ח"כ ברוורמן, רפי קוץ

"מתחת לאפס": תרבות של חובות או "חינוך רע" מהמדינה?

מצוקת המינוס הלאומית שמוכרת בכל בית בישראל העלתה זה מכבר את השאלה האם ניתן לסגל "התנהגות צרכנית" שתייצר שינוי. בין ההצעות תחרות מול הבנקים ואגודות אשראי, אבל גם להחזיר את הכדור למדינה: מה עם החינוך הפיננסי, שבדיקה מדגמית מעלה כמה הוא חסר? הפרק המעשי בסדרת הכתבות

הסטודנטים המצטיינים בקורס הפסיכומטרי של "קידום" כבר יכולים לדקלם מתוך שינה מה פירוש הביטוי "הא בהא תליא", או מה אומר צירוף המלים "הגיע לפרקו". אבל לדעת מהי ריבית פריים? מהי הריבית של בנק ישראל? כמה לוקחים בבנק על אוברדרפט? הכיתה נשארת דוממת.

 

"רמת הבורות הפיננסית שיש בחברה שלנו מפתיעה אותי כל פעם מחדש", מספר יוסי אש, יועץ לכלכלת משפחה. "לא יודעים כמה משלמים על האוברדרפט, כמה ריבית על משכנתאות, כמה אנחנו משלמים על הלוואות, כמה ריבית אפשר לקבל על חסכונות. אפילו דבר כל כך פשוט - יודעים כמה הכנסות, אבל לא יודעים כמה הוצאות".

 

>> פרק 1: החיים שלנו במינוס

>> פרק 2: להיכנס לבנק ולצאת בשלום

>> פרק 3: בדרך לאוברדרפט עוברים בחירייה

עיוורון - או עצימת עיניים מכוונת

אז מה עושים? איך יוצאים מהמינוס? איך מרימים את הראש מעל המים במדינה שאוכלת את יושביה? הצעד הראשון לא צריך להיות שלנו, אלא של מדינת ישראל, שתפנים ש-425 מיליארד שקלים חובות הם לא רק הבעיה שלנו - הם ממש סכנה למשק. רק שבינתיים יש פה עיוורון, או אולי עצימת עיניים מכוונת.

 

"ישראל חיה כבר שנים בחצי שקר", אומר יושב ראש ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ אבישי ברוורמן מהעבודה. "אומרים לנו ראשי ממשלות ונשיאים, אפילו נגידים, שאנחנו אחת הכלכלות הטובות בעולם. אבטלה נמוכה, אין אינפלציה, יחס חוב-תוצר בסדר, אין גירעון יותר מדי, הצמיחה יותר גבוהה מאירופה, נהדר. ואז באים אליי בוגרי אוניברסיטה שפעם הייתי נשיא שלה, ואומרים 'אבישי, איך יכול להיות דבר כזה?".

 

"לכל האנשים שיושבים ומתכננים, תעשו עם עצמכם חסד", פונה מימי אוסדון, מעצבת סלון הכלות מבאר שבע, "תבדקו את מבחן התוצאה, ואם נכשלנו במבחן התוצאה, אז תבדקו את הדרך. משהו לא בסדר. אי אפשר לעטוף את עצמנו כל הזמן בסיפורי פוגי".

 

ופרופ' נתן זוסמן, מנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל, שהקשיב למימי, מודה שמשהו היה לא בסדר. "לאנשים האלה היה אוברדראפט קודם, אבל עכשיו אנחנו במודעות לדברים האלה. החלטנו שזה נושא שראוי לחקור אותו, ראוי לאסוף עליו נתונים, להעמיק בו".