לא פחות מאינתיפאדה: תיעוד מקרי האלימות הקשים בין ערבים ויהודים בירושלים

האלימות בירושלים שוברת שיאים בחודשים האחרונים. המתח בין היהודים לערבים בעיר רק גובר ככל שהזמן עובר, וכתוצאה מכך יש נפגעים רבים משני הצדדים. תקיפות לאומניות ופיגועי אבנים על הרכבת הקלה, מכוניות פרטיות ואוטובוסים הם כבר עניין שבשגרה ונדמה כי אף אחד כבר לא יכול להרגיש בטוח בבירת ישראל. ראש העירייה ניר ברקת תוקף את השר אהרונוביץ': "למשטרה בכוחותיה הנוכחיים אין אפשרות לתת מענה למשימות שיש לה"

  • פורסם ב:
  • 20/10/2014 21:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/10/2014 01:13
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

שלושה חודשים וחצי חלפו מאז רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר, גם מבצע "צוק איתן" כבר מזמן מאחורינו, אבל העיר ירושלים ממשיכה לבעור. בעוד בשאר חלקי הארץ חזרו לשגרה, בתקופת החגים גאתה האלימות בעיר ושברה שיאים חדשים.

 

תקיפות לאומניות ופיגועי אבנים על הרכבת הקלה, מכוניות פרטיות ואוטובוסים הם כבר עניין שבשגרה. אף אחד כבר לא יכול להרגיש בטוח בבירת ישראל. אירועי העת האחרונה האחרונים מבליטים עד כמה המצב חמור, ושמדובר בלא פחות מאינתיפאדה.

 

העיר העתיקה היא אולי מוקד החיכוכים החם ביותר. כמעט בכל יום נורים זיקוקים ונזרקים אבנים בסמטאות הרובע המוסלמי. העימותים עם השוטרים הובילו ללא מעט פצועים בקרבם, כך גם בקרב מבקרים יהודים שנפגעו כתוצאה מהתקיפות הרבות.

הגבלת גיל המתפללים בהר הבית לא עזרה

שטח הר הבית הפך גם הוא לנפיץ במיוחד בחודש האחרון, כשבקבוקי תבערה, אבנים וזיקוקים מושלכים באופן קבוע לעבר השוטרים מתוך מסגד אל-אקצה. גם במקרים אלה נפצעו אנשי ביטחון ישראלים ועשרות מתפרעים נעצרו. המשטרה ניסתה להרגיע את המהומות על ידי הגבלת גיל המתפללים, אך גם זה לא עזר, כאשר רק אתמול רוססו צלבי קרס בשטח ההר.

 

מעשי התקיפה האלימים נגד ערבים עלו בשיעור חד גם הם בשבועות האחרונים. רק היום (שני) הוגש כתב אישום נגד שלושת האחים היהודים שתקפו פועל ערבי באלימות קשה בשבוע שעבר.

 

גם מה שמתרחש בשכונת סילוואן לא תורם להרגעת הרוחות. לפנות בוקר נכנסו תושבים יהודים לעשר דירות בשכונה, זאת בנוסף ליהודים אחרים שנכנסו ל-25 דירות בשכונה לפני שלושה שבועות. בקבוקי תבערה מושלכים בקביעות על רכבי יהודים גם בשכונה הזו.

 

ברקת: "זה היה בלתי נסבל לפני צוק איתן, וזה רק החמיר"

ניר ברקת, ראש העירייה, אמר: "מה שהוצג בכתבה, זו המציאות. זה היה בלתי נסבל לפני צוק איתן וזה החמיר, ואני מצפה שהשר לבטחון פנים ומשטרת ישראל יתנו את הכלים להתמודד עם התופעה הזו. יש מתווה לפיתרון והוא זוחל ומגיע לאט מדי. בלתי מתקבל על הדעת מה שקורה כאן. אלה הפרות סדר, והן חמורות במיוחד, גם אם המתווה אחר ממה שהיה באינתיפאדות.

 

"בפריסת המשטרה כיום וכוחותיה על קו התפר, אין לה יכולת להיכנס לתוך השכונות הערביות ולתת מענה להיקף המשימות שעומד מולם", אמר ראש העירייה, "כשיוכלו להיכנס, נוסיף מידע טקטי בעזרת בלונים וכלי טיס בלתי מאוישים, כדי שנוכל לעצור את ההתארגנויות, לתפוס את מפרי הסדר ולהחמיר את הענישה. אני לא מוכן להפקיר את המצב כפי שהוא".

 

השר אהרונוביץ' טען שברקת רודף אחרי כותרות ולא מכיר את העובדות, אבל ברקת תוקף בחזרה: "השר שאחראי על בטחון הפנים הוא השר לבטחון הפנים אהרונוביץ'. כשהמשטרה נתנו מענה במקרה חירום מחאנו לו כפיים, אבל אני מצפה שהמשטרה תקבל את הכלים שהיא צריכה כדי לנצח בקרב. זה לא בשמיים".