יונה יהב. ביקש מהרשקו להגיע לבית הספר, אתר פאנט

איש החינוך ששינה את הכללים והביא למהפך בשכונה הקשה בחיפה

עודד הרשקו, רופא ילדים לשעבר שהחליט לממש את החלום להיות איש חינוך, הפך לדמות נערצת באחת השכונות הקשות בעיר כשלקח את בית הספר נירים לפני סגירה והפך אותו למוסד המבוקש ביותר בעיר. עם הילדים הוא צוחק, שר ומתייעץ, והם מחזיקים לו על האהבה וההשקעה. "זה מקצוע פשוט פנומנלי"

  • פורסם ב:
  • 05/09/2014 01:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/09/2014 01:52
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

חדר המנהל הוא בדרך כלל המקום ממנו חוששים הכי הרבה התלמידים. בבית הספר נירים בחיפה זהו חדר המשחקים.

המנהל עודד הרשקו, רופא ילדים לשעבר שהחליט לממש את החלום להיות איש חינוך הפך לדמות נערצת ומעוררת השראה על תלמידי בית הספר, באחת השכונות הקשות בעיר שעמד עד לא מזמן לפני סגירה והפך בזכותו של עודד למקום מבוקש גם לתלמידים מצטיינים בעיר.

 

תשכחו את דמות המנהל המאיימת שרובנו גדלנו עליה. הרשקו פותח את הבוקר בטקס שירה צעקני יחד עם תלמדיו, אותו הוא מכנה "נפלאים", רגע לפני שהם נכנסים אל הכיתות, לעוד יום של למידה - כנראה הרבה יותר מהנה ומספקת ממה שניתן לדמיין. "אנחנו יודעים מה זה ילד מפחד. הרי בסופו של דבר הוא מפסיק לפחד", אומר הרשקו. "אבל אם במקום לפחד הוא אוהב, ואם הוא קשור רגשית, אז הוא פשוט יפחד לאכזב".

 

עד לפני שנה, בית הספר ששוכן בלב השכונה החלשה נווה דוד שבחיפה סבל מבעיות אלימות חריפות. מ-500 תלמידים נותרו 100."לכיתה א' היו תשעה נרשמים בלבד והבית ספר עמד בפני סגירה", מספר ראש עיריית חיפה יונה יהב.

 

יהב פנה להרשקו, רופא במקצועו שחלם להיות איש חינוך ונענה לאתגר והחליט לוותר על חלומה של כל אם. "אנשים כעסו עלי ושאלו אותי איך אני מעז לעזוב את עולם הרפואה, אבל זה משהו שהוא מבחינתי סממן לחולי של החברה כי אין מקצועי יותר פנומנלי ויותר מדהים ויותר מרגש עם הגשמה עצמית מאשר הוראה", אומר הרשקו.

 

עודד, בנו של חתן פרס נובל בכימיה, פרופ' אברהם הרשקו, אומר כי משפחתו כיוונה אותו מגיל צעיר אל תחום הרפואה, אך מאושרים מהמקום בו הוא נמצא היום. את תפיסת העולם החינוכית הייחודית שלו החליט הרשקו להגשים באמצעות אינטראקציה עם בעלי החיים שממלאים את בית הספר ומשתתפים בכל שיעור ושיעור.

 

"יש משהו מאוד לא שיפוטי בבעלי חיים. הם בחיים לא יבקרו ילד כי הוא לא הכין שיעורים. לילדים יש מעט מאוד שליטה על החיים שלהם כי אומרים להם מה לאכול, מה ללבוש, מה לעשות, מה ללמוד, אבל ברגע שהם מחזיקים חיים של חיה ביד פתאום יש להם שליטה", הוא מספר ונותן הצצה למה שקורה בכיתות בית הספר שלו.

הוא מסתובב בחצר בית הספר בהפסקה, מקדיש לכל אחת ואחד מהתלמידים תשומת לב. הם מתייעצים איתו, מדברים איתו וצוחקים איתו.

 

"כשעצובים אפשר לבוא לפה ולהתעודד", מספרת תלמידת כיתה ה', שמבלה לפעמים גם בשעות הצהריים בבית הספר ומשחקת ועוזרת לחיות. מאז הגיע עודד לבית הספר, האלימות ירדה ל-0% וההרשמה עלתה בכמעט 300%. נתון מדהים בו גאים מאוד בעיריית חיפה.

 

בית הספר הפך מוקד משיכה וגאווה לשכונת נווה דוד, ובקרוב תיפתח ההרשמה לכלל תושבי העיר, ובעירייה משוכנעים שגם הורים בשכונות היוקרה בכרמל ירשמו את ילדיהם לנירים. המקום שהיה על סף סגירה יוסב בקרוב לבית ספר וטרינרי, גם לאקווריום הגדול ביותר במוסד חינוכי בישראל יש משמעות מיוחדת.