שאלת קיטבג: מאחורי הקלעים של עצירת הטיסות לישראל

במשך שבועיים, למרות הטילים שנורו לעבר אזור המרכז, הסתפקו בנתב"ג בשינוי נהלי התעופה, כיווני ההמראות והנחיתות והידוק נהלי הבטיחות. רק שטלפון אחד, בעקבות נחיתת הרקטה ביהוד, הצית את הגפרור שהוביל להתרוקנותם הפתאומית של שמי ישראל מטיסות זרות

חברת הטיסות האמריקנית US Airways, אחת מהחברות הרבות שביטלו אתמול את טיסותיהן לישראל וממנה בעקבות נחיתת הרקטה בישוב הסמוך יהוד מונוסון, הודיעה כבר כי בכוונתן לחדש את הטיסות לישראל מחר, ביום חמישי, בכפוף להוראות שתגענה מה-FAA, מנהל התעופה האזרחי של ארצות הברית.

 

מאז תחילת מבצע "צוק איתן", השתנו נהלי הבטיחות בנתב"ג. ההמראות מתבצעות מזרחה במקום מערבה, מטוסים נוחתים מצפון. העניין הוא שבחברות תעופה זרות רבות קיים חשש אמיתי לגורל המטוסים באזור הנמצא תחת איום הטילים, וועדי העובדים לוחצים בנושא - לא מסיבה פוליטית או אידיאולוגית, אלא בטיחותית בלבד.

 

עד עכשיו, למרות ירידה של 30 אחוזים בתיירות הנכנסת כולל ירידה משמעותית אף יותר באזורים הקרובים לרצועה, החברות עוד עמדו במצב. רק שהפגיעה בבית ביהוד אתמול גרמה לאחד ממנהלי חברות התעופה החיים בישראל להתקשר ל-FAA ולשאול מה עושים כאשר יש נפילה באזור שאינו רחוק משדה התעופה, וכך הוצת הגפרור.

 

לאחר הפלת המטוס המלזי בשבוע שעבר מעל גבול רוסיה-אוקראינה, סף הרגישות של חברות התעופה הבינלאומיות עלה משמעותית. הפרוטוקול אמר כי במידה וטיל נופל לא רחוק משדה תעופה, מופסקת אוטומטית התעופה האזרחית ל-24 שעות - והאמריקנים העדיפו הפעם לדבוק בפרוטוקול.