הנעדר אורון שאול: בימים הקרובים יתבצעו מאמצים גדולים לזיהויו

בצה"ל ממשיכים גם הערב לבדוק מה עלה בגורלו של החייל הנעדר אורון שאול שעל פי כל הערכות הצבא נהרג. במשפחה ידרשו לבדוק כיצד קרה שקציני העיר הודיעו שלשום על מותו של בנם ואתמול על כך שהוא בגדר נעדר. השימוש בנגמ"שי הברדלס הלא ממוגנים ימשיך למרות התקרית

תעלומת היעדרותו של לוחם חטיבת גולני, אורון שאול, ממשיכה להעסיק את מערכת הביטחון בישראל, בעקבות אי הודאות באשר לשאלה מה עלה בגורלו. על פי כל ההערכות בצה"ל, שאול נהרג בהתפוצצות הנגמ"ש בשכונת שג'אעיה וצה"ל כבר הודיע למשפחה שמדובר בהרוג, אולם אין זיהוי של גופתו.

 

(6:13 דקות)

 

בחיפוש בתוך וסביבת הנגמ"ש שהתפוצץ נמצאו שרידים שהביאו לזיהוי ודאי של שישה אנשים שהיו על הנגמ"ש, אולם אורון שאול לא זוהה בין ההרוגים. למרות זאת, בצה"ל לא מגדירים את שאול כנעדר וטוענים בתוקף שאין בסיס להודעות חמאס על שבי.

 

במוצאי שבת נכנסה חטיבת גולני לשג'אעיה, אחרי ריכוך ארטילרי לא גדול של השכונה, אחד המעוזים של חמאס. בצה"ל היה ברור שכוחות גולני ייתקלו בקו הגנה קשיח ובגל הראשון נכנסו הנגמ"שים הממוגנים יותר, מסוג "נמר", העמידים לפגיעות טילים נגד טנקים.

 

בגל השני נכנסו נגמ"שי "ברדלס" הלא ממוגנים, שצה"ל נמנע מלהכניס לרצועת עזה בעשור האחרון מתוך ההבנה שהם פגיעים, בהם הנגמ"ש של מחלקת הסיור בפלוגה המסייעת בגדוד 13, ועליו תשעה לוחמים.

 

(6:06 דקות)

 

לאחר הפיצוץ, נתקע הנגמ"ש בשטח וקרא לנגמש מפקד הפלוגה לבוא לחלץ, ומשהתקרב הנגמ"ש השני, ירדו מפקד המחלקה והקשר וניגשו אליו לחבר כבל גרירה. בנגמ"ש נשארו שבעה אנשים ואיש לא הבחין אם אדם נוסף ירד לפני פגיעת טיל החמאס. במשך שעה לאחר מכן בער המשוריין ורק לאחר מכן היה ניתן לחלץ ממנו את הגופות.

 

"ביום חמישי או שישי הוא דיבר בטלפון ואמר שהם נכנסים", סיפר דודו של שאול, דוד נמימי. "אמרו לו: 'תשמור על עצמך' וזהו. סך הכול הוא ילד מלאך ממש. אין לתאר ילד כזה, אי אפשר לתאר. אתם לא יודעים מה הפסדנו", הוא הוסיף.

 

שאול התנדב לשירות קרבי מאחר ומצבה הבריאותי של אמו לא חייב אותו בשירות כזה, כמו גם את אחיו של אורון שגויס בצו 8 ונמצא כעת בפאתי עזה בשירות מילואים. "שניהם קיבלו שחרור, אבל שניהם רצו להיות לוחמים, שניהם מלח הארץ", סיפר בן דודו, שימי נמימי.

 

 

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, אמר באשר לאירוע כי "בצה"ל מבינים שהיה במקום פיצוץ גדול מאוד ואתמול המשפחה יודעה כי לא נמצאו פרטים הקשורים לזיהוי החייל ויחד עם זאת הזיהוי עדיין נמשך".

 

"העדים במקום מדברים על פיצוץ גדול מאוד וצריך לשים את האירוע במקום הנכון שלו כי מדובר בירי אש גדול מאוד במקום ובצה"ל מטפלים באירוע כפי שבצה"ל יודעים לטפל בו", אמר דובר צה"ל.

 

במשפחתו של שאול עוקבים אחר הסיפור, בקשר רציף עם צה"ל ומתעלמים לחלוטין מכל פרסומי חמאס שמנסים לגרור את ישראל למלחמה תקשורתית. יחד עם זאת, ביום שלאחר פטירת התעלומה באשר למה שעלה בגורל בנם, מהמשפחה תצא דרישה לבדוק כיצד קרה ששלשום קציני העיר הודיעו למשפחה שהוא חלל צה"ל ואתמול שינו את ההודעה לנעדר.

 

בתוך כך, קצין בכיר סיפר כי בצה"ל ממשיכים להפעיל את נגמ"שי הברדלס הלא ממוגנים גם אחרי התקרית מאחר ואין מספיק כלים ממוגנים. "את כל משימות הפקת הלקחים ואילו רכבים נכנסו או לא לרצועה נשאיר לזמן שבו תהיה הפקת לקחים", ציין תת-אלוף אלמוז.