המתווכים: "גם בעוד שנתיים או ארבע שנים נהיה באותו מקום"

שרון העדיף צעדים חד-צדדיים, מותו של ערפאת פתח חלון הזדמנויות ואולמרט ואבו מאזן יצרו חלון הידברות ישיר. אולם עד היום לא הצליחו להשיג כל התקדמות. עתה, כל המתווכים לשעבר מטילים ספק ביכולתו של קרי להביא שינוי. "אם אתה רוצה שזה יצליח, תצטרך לגרום לנתניהו ולעבאס לא רק לקחת אחריות על זה" • כתבה אחרונה בסדרה

ג'ורג וו. בוש המיליטנטי לא חיבב במיוחד את יאסר ערפאת ואורח הכבוד מימי קלינטון הפך לאורח לא רצוי. בכל זאת, הוא מינה שליח מיוחד למזרח התיכון - הגנרל אנתוני זיני. זיני מספר כי בינו ובין ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, הייתה כימיה מידית. הוא לא חלם להביא שלום. משימתו הייתה לנסות להרגיע את האינתיפאדה שהשתוללה.

 

למרות סביבת העבודה, הוא היה על סף הסכם רגיעה. "בשבוע ההוא הייתי בטוח שנוכל לפתור את זה, ואז כמובן התרחש הפיגוע בפסח", הוא משחזר בביתו בווירג'יניה. הפיגוע במלון פארק, בו נרצחו 30 ישראלים ו-160 נפצעו, טרף את הקלפים. "אחרי הפיגוע, שרון אמר שלא יהיה עוד משא ומתן. זה נגמר. נותרתי מחוסר עבודה", הוא אומר.

 

מותו של ערפאת ב-2004 בישר על תקופה חדשה. זיני: "כשערפאת מת, ראיתי בזה הזדמנות פז. אם נוכל לעזור לחזק את מעמדו של אבו מאזן בדרך כלשהי. אני חושב שגם ישראל וארצות הברית פספסו". שרון איבד עניין. ואל זירת המשא ומתן נשלחו היועץ לביטחון לאומי, סטיב הדלי, וסגנו, סקוט אברהמס.

 

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "המתווכים"
פרק 1: שנות ה-90 העליזות | פרק 2: ברק עם הגולן

 

"נפגשתי איתו בלשכתו והיה ברור שהוא חשב על ההתנתקות מעזה שתהיה צעד לקראת התנתקות רחבה שתיצור מדינה פלסטינית", מספר הדלי. "דחקנו בו לההסכים לנהל משא ומתן עם הפלסטינים. היו פעמים רבות שבהן הוא העדיף לעשות זאת באופן חד-צדדי". אברהמס: "זה מוזר, אבל במידה מסוימת, לשרון הייתה הערכה לפלסטינים. הוא אמר לנו 'גדלתי פה מוקף פלסטינים', אבל הוא היה סקפטי לגבי היכולת להגיע לשלום כי הוא חשב שהרצון לדם, לסכסוך, לנקמה, היה עמוק מאוד".


כששרון נפל למשכב ואולמרט תפס את מקומו, הבינו בוושינגטון שיש הזדמנות. אולמרט יצר מסלול הידברות ישיר עם אבו מאזן. הדלי: "זו הייהת הצעה יצירתית, שאפתנית והוא לחץ על הנשיא עבאס לקבל אותה. הנשיא עבאס לא קיבל אותה. יש לכך סיבות והסברים רבים. אחד הוא שזה היה סוף תקופת הנשיאות של בוש והשני, כידוע, הבעיות המשפטיות של ראש הממשלה אולמרט. עלתה גם השאלה הנצחית, הם יש הסכם שהוא פחות מ-110% מדרישות הפלסטינים, שמנהיג פלסטיני היה מוכן לקבל".

 

אברהמס: "אתה צריך לשאול את עצמך אם אתה חושב שעבאס היה קרוב מאוד לחתימה על ההסכם. אני מאחד המאריקנים הרבים שעבאס לא יחתום לעולם על שום דבר". אברהמס לא חושב שהייתה תכלית בהצעת אולמרט. "אם חוזרים לקמפ דיוויד, שם היו מאות עמודים על ביטחון, על מה דנו אולמרט ועבאס בתחום הביטחוני? לדעתי התשובה היא - שום דבר".

 

טענה אחרת שמעלים אולמרט ואברהמס היא שציפי לבני מנעה הסכם. אברהמס: "כתבתי בספר שלי שהועברו מסרים שאומרים לפלסטינים 'תאטו את הקצב, חכו לציפי. לאולמרט נותרו ימים או שבועות והסכם איתו אינו תקף, הוא ראש ממשלה מחליף, חכו לציפי'. היא אמרה לי שהיא לא שלחה מסמכים כאלה. אולי היא לא שלחה אותם ואלי היא לא ידעה עליהם באותו הרגע, אבל אני מאמין שחלק מהישראלים אמרו לפלסטיני 'למה אתם ממהרים לחתום על הסכם עם אולמרט?'"

 

נתניהו, אובמה ואבו מאזן. "להמשיך לעבוד עם קרי"
 

נתניהו, אובמה ואבו מאזן. "להמשיך לעבוד עם קרי"(רויטרס)

אולמרט התפטר, לבני לא הצליחה להקים ממשלה והליכוד של נתניהו הרכיב אותה. בוושינגטון נישאה תקווה חדשה - ברק אובמה שמה. כבר ביומו הראשון כנשיא מינה אובמה שליח למזה"ת - ג'ורג' מיטשל - שבברכת אובמה אימץ דרישה להקפיא את הבנייה בהתחלויות, כולל גידול טבעי. דניס רוס, האיש הבקיא ביותר בנושאי המזרח התיכון בצוות של אובמה, נותר המום המעמדה האמריקנית: "כשאמרנו הקפאת התנחלויות כולל ריבוי טבעי, נתנו לאבו מאזן סיבה לומר: 'עד שלא תשיגו זאת, לא אעשה דבר'".


9 חודשי הקפאה חלפו ואובמה כינס פסגה משולשת בניו יורק. משנתניהו סירב להמשיך בהקפאה, שקע התהליך בתרדמה. מיטשל פרש ואובמה איבד עניין. היו גם היחסים המתוחים בין נתניהו ואובמה. עכשיו שוב מדברים הישראלים הפלסטינים, באוויר מנסרת השאלה האם הפעם זה יהיה שונה. אברהמס: "אפשר לספור את מספר הפעמים שהישראלים, הפלסטינים או האמריקנים אמרו שזה הסיכוי האחרון. אני לא מאמין בזה. מדוע זה הסיכוי האחרון? סביר להניח שאם היית צריך להמר איפה נהיה בעוד שנתיים או ארבע שנים מהיום, אנחנו נהיה בדיוק באות מקום ועדיין נמשיך לדון".  ארון מילר, לשעבר בכיר בצוות השלום למזה"ת, מסכם: "אם אתה רוצה שזה יצליח, תצטרך לגרום לנתניהו ולעבאס לא רק לקחת אחריות על זה, כאילו זה המומ שלהם".