הבית הלבן: נתניהו "יסתום את האף", ויקבל בתמורה חבילת פיצוי נדיבה

על פי הממשל האמריקני, הסכם ז'נבה הוא רק חלק ממתווה כולל למזרח התיכון שיביא לבסוף פתרון גם למלחמת האזרחים בסוריה. לפי התדרוכים שהועברו לתקשורת האמריקנית, האופציה הצבאית הישראלית ירדה מהשולחן לעת עתה. מה שיצא לאור זהו הערוץ החשאי בין וושינגטון לטהרן

ז'נבה תחילה. לאחר ההסכם שנחתם בין המערב לבין איראן, יכולים בשני הצדדים להסתכל קדימה באופטימיות. בעוד שבאיראן חגגו את הסרתן החלקית של הסנקציות, ותפסו את ההסכם כפחד של המערב ממתקפה, מבחינת ארצות הברית, האגוז הקשה באמת לפיצוח אינו תוכנית הגרעין של איראן - אלא מלחמת האזרחים בסוריה.

 

האמריקנים רואים את הסכם ז'נבה כצעד מתוכנית כוללת. לפי התכנון שלהם, מדובר על עסקה לגבי כל המזרח התיכון שבה ישתתפו כמעצמות ארצות הברית עצמה, רוסיה ואיראן, לצד סעודיה אם תרצה לבוא - ומחליטות יחד על גורלה של סוריה.

 

לגבי אופציה של מתקפה צבאית ישראלית, האמריקנים סבורים כי אין סיכוי שדבר כזה יקרה בחודשים הקרובים. בבית הלבן תדרכו הערב את התקשורת האמריקנית ואמרו כי בנימין נתניהו, כלשונם, "יסתום את האף" לנוכח ההסכם שגובש, ולא יוכל לעשות דבר בחזית הזו בחצי השנה הקרובה. זה לא יקרה ללא תמורה: ישראל וסעודיה תקבלנה מהאמריקנים "חבילת פיצוי", אולי בדמות נשק ואולי בצורות אחרות, כדי להדגיש את חשיבות השותפות האסטרטגית.


בסבב הנוכחי יצא לאור גם הערוץ החשאי בין האמריקנים לאיראן, שנחשף בשבוע שעבר בחדשות10. ואם קודם לכן הכחישו האמריקנים נחרצות את קיומו של ערוץ כזה, כעת מצטמצמים הפערים בינם לבין הגרסה הישראלית. ההבדל הוא שלטענת ישראל, הערוץ מתנהל על ידי המעגל הפנימי ביותר של אנשי הנשיא ברק אובמה, ומתקיים כבר למעלה משנה; ארצות הברית טוענת כי הערוץ הזה נפתח רק לפני כחודשיים, ומתנהל על ידי מחלקת המדינה. האמריקנים, כך נראה, מנסים בשיניים להחזיק את הערוץ הזה בחיים, כדי להביא בעזרתו להסכם קבע.