שפירו: "הסכם ז'נבה מחזיר את תוכנית הגרעין האיראנית לאחור, במובנים מסוימים"

דן שפירו, שגריר ארצות הברית בישראל, הודף בראיון למהדורה המרכזית את הביקורת הישראלית על ההסכם שנחתם בין משטרו של רוחאני לבין מעצמות המערב: "הקהיליה הבינלאומית הציבה רף ברור מאוד להתנהגות של איראן. אם היא לא תעמוד בהתחייבויותיה נחזיר את הסנקציות, אולי נפעיל חדשות, וגם האופציה הצבאית עדיין בתוקף"

ממשלת ישראל והעומד בראשה מתחו לאורך כל היום ביקורת על מעצמות המערב, על רקע הסכם ז'נבה שנחתם עם איראן לפנות בוקר. הערב מנסה שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, להרגיע את הרוחות ואת החששות בישראל.

 

"ההסכם הנוכחי מקפיא לשישה חודשים את העשרת האורניום ואת תוכנית הפלוטוניום", אומר שפירו בתגובה לטענתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה אפשר היה להשיג הסכם טוב יותר. "במובנים מסוימים, הוא אפילו מחזיר את תוכנית הגרעין האיראנית לאחור. נשתמש בפרק הזמן הנוכחי כדי לוודא באופן מקיף שאיראן לא יכולה להשיג נשק גרעיני".

 

שפירו גם הסביר מדוע הסכם הביניים היה הכרחי, ואי אפשר היה לעשות את הדברים בדרך אחרת. "אם היינו מנסים לגבש עכשיו במשך חודשים הסכם מקיף - שהוא מטרתנו - ייתכן שאיראן היתה ממשיכה לקדם את תוכניתה הגרעינית, עד למצב בו אי אפשר היה למנוע מהם את ההתחמשות. ההסכם הנוכחי לא אומר שאין סיבה לפקפק בכוונותיה של איראן, והצבנו רף ברור מאוד כדי שנדע שהם לא יוכלו להשיג נשק. אם איראן לא תעמוד במחויבות שלה, נוכל להחזיר את הסנקציות, להוסיף סנקציות חדשות, וגם להשתמש באופציה צבאית".

 

השגריר האמריקני לא מתרגש מדבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן בשבוע שעבר, לפיהם על ישראל להפסיק להסתמך על ארצות הברית במידה בה עשתה זאת בעבר, ועליה לחפש בנות ברית נוספות. "אנחנו לא חושבים שזה גורע בכלל מהשותפות בין ישראל לארצות הברית", אומר שפירו, "הרחבת יחסיה של ישראל עם מדינות אחרות בעולם רק תסייע לבטחון ישראל ולמעמדה הבינלאומי".