הדאגה העיקרית של הקשישים: הידרדרות במצב הבריאותי, GettyImages/אימאג'בנק

ביחד נזדקן: כך אנו מנסים לנצח את הגיל

תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות במערב ועוד צפויה לעלות. במקום ליהנות מהזמן שהתווסף לנו, רבים חוששים מהזקנה ומנסים להימנע ממנה. פרק 1 בסדרה של מירי מיכאלי

  • פורסם ב:
  • 20/10/2013 23:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/01/2018 17:20
  • |

מהרגע שבו אנחנו מגיחים לאוויר העולם הזמן רודף אותנו. ואז מגיע הרגע שבו אנחנו מתחילים לרדוף אחריו מבקשים לעצור אותו. מאז שניות ה-70 ועד היום עלתה תוחלת החיים במדינה ישראל בכתשע שנים וזו רק ההתחלה.

קצב הזדקנות האוכלוסייה בישראל הוא מהגבוהים בעולם. בעוד 16 שנים מספר הקשישים יהיה כפול. במדינת ישראל יחיו יותר ממיליון וחצי אזרחים קשישים, מעל גיל 65. בהשוואה למדינות המערב תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם. תוחלת החיים הממוצעת היא 81.8 שנים, בעוד הממוצע במדינות ה-OECD עומד על 80 שנה בלבד.

"אנשים חוששים אולי מהדימויים השליליים שמתלווים לזקנה, אולי דאגה בעיקר ממצב בריאותי ירוד, מירידה תפקודית, מהתלות באחרים ולכן כולם רוצים להימנע מזה", הסביר פרופסור הווארד ליטווין ממרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל, בבית הספר לעבודה סוציאלית האוניברסיטה העברית.

הפחדים שלנו מפרנסים את תעשיית היופי והאנטי-אייג'ינג העולמית, שמגלגלת 160 מיליארד דולרים בשנה. הסכום הזה כולל בדיקות שחוזות איך ניראה אם ניתן לזמן לעשות את שלו ולא נוציא מכיסנו מאות שקלים בחודש על תכשירים, טיפולים וניתוחים.

"מי שנופל קורבן לכיוון הזה הוא קורבן של הרבה כוחות חברתיים וכוחות שוק ובסופו של דבר, לא יהיה יותר שבע רצון באופן אישי מחייו ולא יאריך ימים יותר בגלל שהוא הסתיר את סימני הגיל", טען פרופסור ליטווין.

הרופאים מזהירים מפני רפואה נגד הזדקנות

בעשור האחרון התפתח מאוד תחום חדש ברפואה, ה-AAM, רפואה נגד הזדקנות, רפואה שמבטיחה לעכב את הזקנה. הטיפול מתחיל בסקירה גנטית, אבחון שיותר ויותר אנשים בארץ ובעולם עושים באמצעות אחד מאתרי האינטרנט, שמציעים בדיקת דנ"א באמצעות דגימת רוק פשוטה.

הרעיון המרכזי של הטיפול הזה הוא להקדים תרופה למחלה. הרופא רושם תרופות לפני שהאדם חלה, על סמך מה שהגנטיקה מגלה. "זה מאריך את החיים ב-30%, זה מונע התקדמות של מי שיש לו נטייה לפתח סרטן", התגאה ד"ר רני ויסבורט, מומחה לאנטי-אייג'ינג ממרפאת "סאן קליניק"

אף שרופאים בכירים מטפלים בשיטה הזו, הממסד הרפואי מתנער ממנה ומזהיר את הציבור שלא לשים את כספו על קרן הצבי בבואו לחפש עלומי נצח. לטענתם, אין אפשרות לעכב תהליכי הזדקנות טבעיים.

הגורם לאריכות ימים - אורח חיים בריא

ממחקר חדש, שנעשה על ידי המכון לחקר ההזדקנות באוניברסיטה העברית, עולה כי הדאגות של המבוגרים מתמקדות בעיקר בחשש מהידרדרות במצבם הבריאותי. במקום השני נמצאות בעיות תפקודיות וביטחון אישי והביטחון הכלכלי הוא הדאגה השלישית של הקשישים.

לכל אחד יש דרך שונה להתמודד עם החששות מהזדקנות. קמט אחד פחות או יותר אולי לא יעשו את השינוי, אבל על פי מחקרים, אורח חיים בריא - דווקא כן. ואם למדנו שיעור חשוב ממי שכבר הגיעו לגיל מופלג, זה שלא המספר הוא העיקר, אלא ההרגשה.