אזכרת הרב עובדיה יוסף בירושלים, היום, אליעזר סמט - חדשות 24

כ-100 אלף באזכרת הרב עובדיה יוסף; דרעי יצטרך להחליט – קיצוניות או ישראליות

שבוע לאחר פטירתו של מרן הגיעו רבבות לאזכרה בירושלים. עשרות נאלצו לקבל טיפול רפואי בשל הדוחק. מחר נפתח מושב הכנסת ולמרות החשש בש"ס מהתפרקות המפלגה, האחדות נשמרת. היו"ר דרעי יהיה חייב להחליט בקרוב אם להקשיב לרבנים הקיצוניים וההפוכים מהרב עובדיה או לנסות להתקרב לישראלים

  • פורסם ב:
  • 13/10/2013 18:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/10/2013 23:28
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

על פי הערכות המשטרה, כ-100 אלף בני אדם הגיעו הערב (ראשון) להשתתף באזכרתו של מנהיג ש"ס המנוח, הרב עובדיה יוסף, בירושלים. האזכרה התחילה בשעה 18:00 בצומת בר אילן בבירה. בעקבות העצרת, המשטרה כבר חסמה לתנועה את הרחובות ירמיהו, בר אילן, גולדה מאיר, לוי אשכול, שמואל הנביא והרחובות המובילים אליהם. כרגע אין עומסי תנועה חריגים בעקבות החסימות, למעט באזור האזכרה. הכניסות לירושלים פנויות לחלוטין וכך זה גם צפוי להימשך. בין המגיעים לאזכרה היא מלבד רבנים חשובים גם הרבה אישים פוליטים, בהם משה ליאון שמתמודד על ראשות עיריית ירושלים, ולא במקרה הוא נמצא כאן ליד אלי ישי, שגם הוא נדחק אחורה ולא נמצא בקדמת הנואמים באזכרה.

 

(3:19 דקות)

 

מפגן עוצמה פוליטי

בכיר מועצת החכמים של ש"ס, שלום כהן, אמר במהלך טקס האזכרה לרב כי "מרן השאיר אחריו איש חזק, מינה אותו לעשות דברים", כשהוא מתכוון לדרעי. שלום כהן הודיע על מינוי חבר רביעי במועצת החכמים - הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה, אך חבר נפש של דרעי, יותר מאשר הרב שלו. מבחינת כל הדיבורים על מי מנהיג את ש"ס, ההודעה הזו חותמת את מהלך ההשתלטות של יושב ראש התנועה.

 

אי אפשר להתעלם מהמשמעות הפוליטית, כי החל ממחר, עם תום השבעה, ש"ס יוצאת לדרך חדשה. סכנת הפילוג לכאורה עדיין מרחפת מעל המפלגה, אבל בפועל זה לא צפוי לקרות בזמן הנראה לעין. ש"ס מייצבת את עצמה, ולמרות שהמחשבה הייתה שתהיה התפרקות עם מותו של מרן הם מראים אחדות. הערב, עם מפגן העוצמה של רבבות שהגיעו לאזכרה זה אכן נראה ככה.

 

עם זאת, יש לציין כי מהרבנים שנאמו באזכרה שומעים קריאות הרבה יותר קיצוניות מאשר אלה של הרב עובדיה יוסף, למשל נגד טלפונים ניידים. ליושב ראש התנועה, אריה דרעי יש תפקיד מאד חשוב בימים הקרובים, והוא יצטרך להחליט אם הוא ייקח את ש"ס לכיוון הישראליות, או כמו שהרבנים קוראים כאן - לכיוון החרדיות.

 

בניגוד להלוויה ההמונית מהשבוע שעבר, הערב אין אלפי ילדים שמסכנים את חייהם על הגדרות ולא אלפים שמאיימים לרמוס אחד את השני. התנועה זורמת לחלוטין אל העיר וממנה, וגם בתוך ירושלים, פרט לכבישים החסומים בתוך מסע ההלוויה. עד השעה 20:00 לא נרשמו אירועים חריגים, מלבד 33 איש שנזקקו לטיפול ומצבם קל. ארבעה מהם פונו להמשך טיפול בבתי החולים.

פרשן חדשות 10 לענייני חרדים, אבישי בן חיים, הסביר כי בש"ס מתכוונים להפיק את המרב מהעצרת. הכוונה היא להראות כי התנועה לא נחלשה לאחר מותו של הרב, להפך. על הבמה הועמד שולחן מכובדים, בו צפויים לשבת רבנים בכירים. עם זאת, בניגוד להלוויה, אליה הגיעו משתתפים מכל קבוצות האוכלוסייה, באזכרה צפויים להשתתף בעיקר ש"סניקים מהגרעין הקשה.

 

המשטרה ממליצה לציבור הנהגים לנסוע בתחבורה הציבורית, או בדרכים חלופיות, כמו ציר בר לב ודרך מנחם בגין. "אנו מבקשים מבאי העצרת לנהוג בזהירות ולא לטפס למקומות גבוהים, על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם", נמסר מהמשטרה. "בנוסף, אין לעלות, להזיז, לדחוף או לשנות את מיקומן של הגדרות אשר פוזרו על ידי המשטרה מבעוד מועד".  

 

מוקד מידע לציבור נפתח לקראת העצרת. במוקד אפשר לקבל מידע על נושאים הקשורים לעצרת, בהם הסדרי תנועה, עומסי תנועה, וצירים חסומים. מספרו: 1-700-553-100.