יומיים לבחירות: דוח כלכלי פסימי מעוכב מסיבה לא ברורה

בנק ישראל תיכן לפרסם בשבוע שעבר דוח שמגלה כי הגירעון בתקציב, שעמד במרכז ההתקפה על נתניהו בשבוע האחרון, גדול בהרבה מזה עליו הצהירו באוצר. הדוח מגלה גם כי העלאת המסים של ראש הממשלה ושר האוצר לא תספיק ויהיה עליהם לעשות זאת שוב. אז מדוע הוא לא פורסם?

(2:01 דקות)

דוח כלכלי פסימי במיוחד שבנק ישראל תיכנן לפרסם בשבוע שעבר מעוכב בהסכמת הנגיד סטנלי פישר, אף שכתיבתו כבר הושלמה, והוא מוכן לפרסום. הדוח נוגע לנושא המדובר ביותר בימים האחרונים - גירעון של כמעט 40 מיליארד שקל בתקציב המדינה.

 

בדוח יש כמה מסקנות מעניינות. הראשונה היא שבדרך חישוב מיוחדת, מנוכת מחזור, הגירעון בפועל גדול יותר אף מזה שפרסם משרד האוצר, ועומד בפועל על 5%. מסקנה שנייה מגלה כי העלאות המסים שאישרו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, בשבוע שעבר לא יספיקו ויהיה צורך להעלות את המסים פעם נוספת.

 

לפי שעה לא התקבלה שום עדות על כך שנתניהו או שטייניץ פנו לנגיד בבקשה לעכב את פרסום הדוח. אבל אין ספק כי הפרסום בעיתוי הנוכחי יכולה להזיק להם מאד. בבנק ישראל מסבירים כי פרסום הדוח נדחה עד דיוני התקציב שמתקיימים השנה מאוחר יותר מאשר בשנה רגילה. "לפני כשלושה שבועות כבר סקר הנגיד את תמונת המצב התקציבית והציג את עמדת בנק ישראל", נמסר.

 

שתי אופציות עומדות מאחורי הסיפור. או שאין כאן מידע חדש ולכן מדוע לכתוב את הדוח. או שיש בו מידע חדש, ואז כדאי לפרסם אותו מיד. בכל מקרה ברור שפישר מנסה להימנע כאן מיצירת חזית מול נתניהו יומיים לפני הבחירות והעמדה שלו תחכה לממשלה החדשה.