,

פרסום ראשון: כתב אישום יוגש נגד אולמרט בפרשת "הולילנד"

ראש הממשלה לשעבר לא התייצב לשימוע שנקבע לו ולכן הוחלט על הגשת כתב אישום בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. ההערכה היא שכתב האישום יוגש עד סוף החודש. בצוות ההגנה הכחישו כי סרבו לשימוע, וכי יש בידם מידע שיביא לסגירת התיק. זה יהיה האישום השני נגד אולמרט, לאחר שנגדו מתנהל כבר משפט אחר

  • פורסם ב:
  • 03/11/2011 22:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/11/2011 22:11
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

פרקליטות המדינה החליטה בימים האחרונים להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בגין עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק "הולילנד". ההחלטה התקבלה לאחר שאולמרט לא התייצב לשימוע שנקבע לו. לפני מספר חודשים הודיעו בפרקליטות ל הכוונה להגיש את כתב האישום, זאת בכפוף לשימוע. לאחרונה היו ניסיונות לקבוע תאריך לשימוע, כאשר המועד האחרון הוא עד סוף אוקטובר.

 

פרשת הולילנד - כל הדיווחים »

אולמרט: "מעולם לא קיבלתי שוחד" »

לא רק הולילנד: כל פרשות אולמרט »

 

אולם ברגע האחרון ביקש ראש הממשלה לשעבר הארכה. הפרקליטות שלחה לו לפני כמה ימים מכתב, בו היא הודיעה לאולמרט כי היא לא מקבלת את בקשתו. במכתב נאמר כי אם אולמרט לא מגיע עד סוף החודש  לשימוע, הוא מאבד את זכותו.  יש לציין כי באופן פורמלאי לא התקבלה ההחלטה על הגשת כתב האישום, אך גורמים המקורבים לתיק מסבירים כי זו הכוונה.

 

ההערכה היא כי כתב האישום יפורסם מהר מאד. הסיבה לכך היא שמצבו הבריאותי של עד המדינה עליו נבנה התיק אינה טובה. לכן ככל הנראה כתב האישום יוגש עד סוף החודש.

 

בסביבתו של אולמרט הגיבו לכוונת הפרקליטות ואמר כי הוא מעולם לא ויתר על זכותו לשימוע. "ההיפך הוא נכון. ראש הממשלה לשעבר ביקש לקיים שימוע ואף הדגשנו כי ההגנה מתכוונת להציג מידע משמעותי שיש בו כדי להביע לסגירת הפרשה. למרות זאת בחרה הפרקליטות לקבוע שימוע דווקא בשעה בה מתקיימים הסיכומים במשפט הנוכחי, באופן שייפגע ביכולתו להתגונן. איננו רואים בכך סוף פסוק והנושא יובא לידי הערכאות המתאימות בבוא העת", הם אמרו.

האישום: קיבל שוחד כראש עיריית ירושלים

לפני חודשיים וחצי המליצה המשטרה על העמדתו לדין של אולמרט בפרשת הולילנד בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. בהודעה שפרסמה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) להב 433, הומלץ להעמיד לדין את אולמרט בגין עבירות שביצע בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים וכשר התעשייה, המסחר והתעסוקה. 

 

בנוסף לאולמרט, המשטרה המליצה להעמיד לדין גם את ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן. זקן חשודה בעבירות של לקיחת שוחד, תיווך בשוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. גם נגד אחד מבעלי הקרקע של מתחם הולילנד, הלל צ'רני, נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס.

 

עוד טענו במשטרה כי סגן ראש עיריית ירושלים באותה התקופה, אורי לופוליאנסקי, עבר לכאורה, לפי מסקנות החקירה, על עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. כמו כן, גם נגד יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים ויו"ר דירקטוריון חברת תעשיות המלח בתקופה הרלוונטית, דני דנקנר, הוגשה המלצה להעמדה לדין בגין מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס.

 

המשפט שכבר מתנהל: 3 פרשות מאוחדות

נגד ראש הממשלה לשעבר מתנהל כבר משפט אחד, אשר נפתח לאחר איחוד של שלושה תיקים. מדובר בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" וכן "מרכז ההשקעות". אולמרט מואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה. עם זאת, הפרקליטות החליטה שלא להאשים את ראש הממשלה לשעבר בקבלת שוחד.

 

בפרשת "ראשונטורס", שבה קיימות הראיות המוצקות ביותר נגד אולמרט, הוא מואשם כי במהלך שלוש שנים ביקר בחו"ל ב-17 הזדמנויות שונות, כשאת הביקורים מימנו כמה גופים במקביל. את היתרה שנצברה, 92 אלף דולר, שלשל אולמרט לחשבונו הסודי בסוכנות הנסיעות "ראשונטורס", ששימש למימון הנסיעות הפרטיות של בני משפחת אולמרט לחו"ל.

 

בפרשה "מעטפות הכסף",נאשם אולמרט כי קיבל מאות אלפי דולרים במזומן שלא כדין מאיש העסקים היהודי-אמריקני משה טלנסקי.הכסף על פי האישום שישמש את אולמרט לקמפיינים לראשות הממשלה וראשות עיריית ירושלים. "במהלך השנים 2003-2003, בתקופת כהונתו של הנאשם כשר התמ"ת וכן כשר התקשורת, כשר הממונה על מנהל מקרקעי ישראל ובחלק מהתקופה גם כשר האוצר, העביר טלנסקי לנאשם סכומי כסף בסך כולל של יותר מ- 100 אלף דולר", נכתב באישום. 

 

הפרשה השלישית שנכללה בכתב האישום נוגעת ל"מרכז ההשקעות" המתייחסת לשנים 2006-2003, שבהן הוא כיהן כשר התמ"ת. אולמרט, שבמסגרת תפקידו היה אחראי על מרכז ההשקעות, הואשם כי פעל מתוך ניגוד עניינים, מכיוון שלא פסל את עצמו מקבלת החלטות בפרויקטים שאותם ייצג מקורבו לשעבר עו"ד אורי מסר, שנעצר כזכור בפרשת "הולילנד" בחשד כי תיווך בכספי השוחד.