ההפגנה בירושלים נגד פשעי השנאה, עמרי מניב

אלפים בת"א ובי-ם מחו נגד פשעי השנאה, ריבלין: "מתבייש באווירה הסלחנית לקיצוניות"

בכיכר ציון שבירושלים ובגן מאיר וכיכר רבין שבתל אביב נאספו אלפי בני אדם, מכל קצוות המגזרים והקשת הפוליטית, שביקשו למחות על האלימות והגזענות ולקרוא למיצוי הדין עם האחראים לפשעי השנאה. הרצוג: "ממחנה הימין יצאה אלימות נוראה, על נתניהו לטפל בטרור היהודי כמו בזה האסלאמיסטי", פרס: "יהודי לא יכול להישאר יהודי אם הוא מתעלם מהציווי 'אל תרצח'". מארגני האירוע בגן מאיר הודיעו כי סירבו להעניק לשר בנט במה לשאת דברים

  • פורסם ב:
  • 01/08/2015 23:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/08/2015 23:25
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

אלפי בני אדם ממוצא יהודי וערבי, ובהם פעילי שמאל מתנועות "שלום עכשיו", "מרצ", "המחנה הציוני", ועוד, נאספו בשעות הערב (שבת) להפגין בכיכר ציון, כיכר רבין וגן מאיר נגד השנאה ובעד מיצוי הדין עם האחראים לאירועי סוף השבוע. 400 בני אדם נאספו להפגין גם במרכז הכרמל שבחיפה ו-200 נוספים בבאר שבע.

 

באירועים נשאו דברים שרים וחברי וכנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, ממפלגת הליכוד ועד לרשימה המשותפת. זאת, למרות מחאה שנשמעה נגד נאומיהם המתוכננים של השר שטייניץ וחבר הכנסת ינון מגל. יחד עם זאת, מארגני האירוע בגן מאיר הודיעו כי סירבו להעניק לשר בנט, יו"ר מפלגת הבית היהודי, לשאת דברים במקום. הודעה, שנענתה בקריאות שמחה רמות.

 

מטעם השר בנט נמסר בתגובה כי "בדרכו לארוע, קיבל בנט הודעה מהמארגנים כי בשל חשש להתלהמות מבקשים שלא יגיע וכיבד את הבקשה. המארגנים גם ציינו במוצאי השבת כי הם דורשים חתימה על עצומה כתנאי לעליה לבמה, ונענו בכך שהשר בנט לא חותם על עצומות באופן עקרוני, אלא פועל מתוקף תפקידו".

 

מי שבכל זאת נשא דברים, למרות קריאות בוז בלתי פוסקות, הוא השר יובל שטייניץ- מתנגד ידוע לאישור נישואי גאים בחוק. "מי שהרים סכין על הצועדים בירושלים הרים סכין על כל עם ישראל, אתם אחינו ואחיותינו", אמר שטייניץ והוסיף כי "מה ההבדל בין שליסל לאנשי דאע"ש? אין שום הבדל, טרור זה טרור".

 

בכיכר ציון נשא דברים הנשיא ריבלין, אשר סיפר שביקר אתמול את משפחת התינוק הנרצח דוואבשה בבית החולים שיבא בתל השומר. "ביקרתי ושתקתי. התביישתי. נחרדתי מכוחה של השנאה. התביישתי שבארץ שידעה את רצח שלהבת פס ומשפחת פוגל, אדל ביטון, אייל, גיל-עד, נפתלי, ומוחמד אבו ח'דיר, יש עוד כאלה שידם לא מהססת להצית אש ולהבה בבשרו של תינוק, להגביר את השנאה והאימה".

 

עוד לפי הנשיא: "נוצרה אצלנו אוירה המאפשרת סלחנות למה שנוהגים לכנות בהיתממות 'עשבים שוטים'. לכל חברה ישנם שולים קיצוניים. אולם היום, עלינו לשאול: מה באווירה הציבורית מאפשר לקיצוניות ולקיצונים, ללכת בבטחה בתוככי הדרך הראשית. מה הביא לכך שהעשבים השוטים, מאיימים על שלומה של הערוגה כולה".

 

האומנם יש דברים בגו? הרב בני לאו: "אי אפשר לומר שידי הציבור הדתי לא שפכו את הדם הזה. מי שהעיר בבית הכנסת הערה הומופובית, מי ששתק לשמע הערות כאלה. אף אחד אסור לו לגור בארון, ארון זה מוות".

 

עוד אודות התגובות לפשעי השנאה:

 


באירוע בכיכר רבין נשא דברים יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, שקרא לאנשי הימין הפוליטי לעשות "חשבון נפש". זאת, מאחר ולדבריו "מן המחנה שלכם יצאה אלימות נוראה, בהצתת בתי ספר, כנסיית הלחם והדגים ודקירה נפשעת של חפים מפשע".


על פי הרצוג, דרושים אפוא "מעשים שתואמים את הסכנה לביטחון ישראל מהטרוריסטים היהודים ומהטרור האסלאמי. לו הייתי במקומך, ראש הממשלה נתניהו, הייתי מורה לטפל בטרור היהודי כמו בטרור האסלאמיסטי. מי שידע למצוא את רוצחי הנערים החטופים יידע גם למצוא את רוצחי עלי דוואבשה".

 

לאחר הרצוג נאמה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, שאמרה כי "הדקירה של צועדים במצעד הגאווה, פיגוע שריפה של משפחה פלסטינית שלמה, זה - דאע"ש יהודי. בטרור צריך להילחם בכמו בטרור. גינויים בפייסבוק לא יעצרו את האלימות המזוויעה הזו."

 

עוד לפי גלאון "מי שאומר ביום הבחירות "הערבים נוהרים לקלפיות", מי שלא מתנער מתמיכתם של הרבנים המסיתים כמו דב ליאור, והרב גינצבורג, מי שמפחד להתבטא נגד הארגונים, שמהווים את התשתית הרעיונית והביצועית לטרור היהודי כמו להב"ה או וועדי המתיישבים בשטחים - הוא זה שממלא בבנזין את בקבוק התבערה, שנזרק לבית פלסטיני ושורף תינוק בן שנה וחצי בשנתו".

 

עבור האירועים פרסם הערב ראש הממשלה נתניהו הצהרה מוקלטת, בה הכריז כי "אנו דוחים את השנאה הזו על הסף ונעשה כל מה שצריך כדי להפיק את הלקחים, אבל הלקח החשוב ביותר הוא קבלת האחר, גם כשהוא לא כמוך. אני כופר בזה שזה מנוגד ליהדות. מה שקרה בירושלים מנוגד לרוח עמנו. יש קצוות מטורפים, זה קיים גם אצלנו, אבל המדינה נבחנת לפי האופן שבו המנהיגות מתייצבת".

 

לדברים אלו הגיב חבר הכנסת יאיר לפיד באומרו כי "המלחמה" ניטשת למעשה בשטח בין "המרכז השפוי לשוליים המטורפים". זאת, כאשר על פי לפיד "מי שזורק אבנים על כוחות הביטחון - הוא האויב, כי אבנים הורגות. אנשי ארגון להב"ה - הם סייענים, שמסייעים לאויב בזמן מלחמה. מי שמאיים לדרוס את בית המשפט העליון עם D9 - מסייע לאויב בזמן מלחמה. אנחנו במלחמה".

 

ההפגנה בירושלים נגד פשעי השנאה
 

ההפגנה בירושלים נגד פשעי השנאה(עמרי מניב)

ראש השב"כ לשעבר, כרמי גילון, הצטרף לדברים באומרו שהלכה למעשה אין הבדל בין הקו קלקס קלאן באמריקה לבין שורפי התינוק מדומא. "שתי הקבוצות פועלות משנאה והגזענות והפחדנים מגיעים, באישון לילה, רעולי פנים, לבצע את זממם", אמר.

 

הנשיא לשעבר, שמעון פרס, אף הרחיק וגרס כי "יהודי לא יכול להישאר יהודי אם יחליף את הצו 'אל תרצח' בהסתה לרצח, או אם יתעלם מהקריאה 'ואהבת לרעך כמוך', גם אם הוא אוהב בדרך שונה ממך".

נעצר תושב נהריה בחשד לפרסום דברי גנאי נגד הקהילה

בינתיים, החשוד בדקירות שנלכד בזירת מצעד הגאווה בירושלים, ישי סליסל, ממשיך לשתוק בחקירתו. במשטרה עדיין לא ברור מה עשה בשעות הספורות שלפני המצעד, ומעריכים כי קנה את הסכין ששימשה אותו לדקירת הצועדים בפרק זמן זה.

 

במקביל לאירועי המחאה, הודיעו במשטרת חיפה על לכידת משטרת תושב נהריה, בן 42, בחשד כי פרסם פוסט ובו דברי גנאי כנגד קהילת הלהט"ב ומחאותיהם. מהמשטרה נמסר כי בשנת 2005 נפתחה חקירה נגד העצור בחשד להטרדה בטלפון, איומים, פרסום דבר תועבה, חוק איסור לשון הרע, התנהגות העלולה להפר שלום ציבור והפרת הוראה חוקית בחמישה מקרים שונים. מחר יובא לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחיפה.

 

ההפגנה בגן מאיר נגד פשעי השנאה
 

ההפגנה בגן מאיר נגד פשעי השנאה(ליאור קינן)