,

ועדה בין-משרדית תכניס תיקונים בתכנית וויסקונסין

על המהלך הוחלט בפגישה בלשכת אולמרט, לאחר ש-83 ח"כים חתמו על הצעת חוק פרטית של ח"כ ליה שמטוב להכנסת הקלות למשתתפי התכנית, מקרב האוכלוסיות החלשות. רה"מ: זעקת הח"כים נפלה על אוזן קשבת. שמטוב: חבל שרק לאחר שנתיים של התעללות באנשים

בקרוב תוקם ועדה בין-משרדית שתכניס שינויים מהותיים בחוק תכנית וויסקונסין, לרווחת משתתפיה - כך סוכם אמש (ראשון) בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובין חברת הכנסת ליה שמטוב (ישראל ביתנו), בעקבות הצעת חוק פרטית שיזמה, וזכתה לחתימתם של 83 ח"כים. מלשכת אולמרט נמסר כי בתכנית החדשה שתפעל לאור תיקוני החוקים הנוגעים לתכנית, יוכנסו הקלות מיוחדות לעולים חדשים וכן לנכים, למוגבלים ולאמהות חד-הוריות.

בפגישה שהתקיימה אמש בלשכת ראש הממשלה השתתפו גם שר התמ"ת אלי ישי, נציגי משרד האוצר, יו"ר הקואליציה ח"כ אביגדור יצחקי וחברי כנסת נוספים. יצחקי קרא להגשת הצעת החוק של שמטוב לקריאה טרומית כבר בישיבת המליאה של יום רביעי הקרוב, אך אולמרט ביקש לעכב את מהלך החקיקה ולפעול, תחת זאת, באמצעות הוועדה שתקום. לדבריו, "זעקת חברי הכנסת נשמעה ונפלה על אוזן קשבת במשרדי".

"שנתיים של התעללות במשתתפים"

בצאתה מהפגישה הביעה ח"כ שמטוב שביעות רצון מתוצאותיה, אף כי צוטטה באתר nrg כאומרת ש"חבל שדיון זה התקיים רק היום, לאחר שנתיים של התעללות באנשים". במרכז הצעת החוק שיזמה שמטוב עומד שחרורן של קבוצות אוכלוסייה שונות מהכפייה להשתתף בתכנית - שתכליתה קיצוץ בקצבאות שמעניקה המדינה למובטלים, על מנת להחזירם לעבודה. בין הקבוצות שישוחררו מן התכנית נמנים בני 45 ומעלה ומשפחות חד-הוריות, וכן בעלי משרה חלקית, שכיום מחוייבים להשתלב בתכנית כדי להשלים מכסת שעות של משרה מלאה.

בהצעת החוק של ח"כ שמטוב מצויין עוד, כי יש לחברות המפעילות את תכנית וויסקונסין יוענק תמריץ אך ורק על עובד שהשתלב בשוק העבודה, משהשלים את התכנית. לגבי זוגות שבהם שני בני הזוג לוקחים חלק בתכנית, קובעת הצעת החוק כי החיוב להשתתף בהן לא יופעל על שניהם.

בתוך כך עתרו אתמול לבג"ץ כמה ארגונים חברתיים במחאה על החלטת השר ישי להרחיב את תוכנית וויסקונסין ולהאריך את משך הפעלתה. לדבריהם, ההחלטה סותרת הודעות קודמות של השר, שלפיהן בכוונתו לבטלה. התנגדות הארגונים לתכנית נובעת מכך שרוב הנקלטים בשוק העבודה עובדים במשרות חלקיות ומשתכרים מתחת לשכר המינימום.