הקשר היהודי של הנשיא אובמה: "היחסים בין הנשיא לנתניהו טובים"

הרב פוניי הוא בן דודה של האישה הראשונה של ארצות הברית, ורב בבית כנסת של יהדות אתיופיה באחד מהאזורים המוכים של שיקגו. פרט להיותו אורח בבית הלבן, הוא גם חבר של שגריר ישראל לארה"ב מייקל אורן. "צריך להמשיך להאמין", אמר הרב

(6:14 דקות)

בדרום העיר שיקגו, מקום שאליו לא מגיעים תיירים ורוב תושביו שחורים ועניים ושמוכה באבטלה ופשיעה, אומרים כי ימשיכו להצביע לנשיא ברק אובמה, על פני המועמד הרפובליקני מיט רומני. באחד השכונות בעיר קיים גם בית הכנסת "בית שלום בני זקן" של העדה האתיופית בארה"ב, ושהרב במקום מקורב למשפחתו של הנשיא בקשרי דם.

 

בתשובה לשאלה מה הוא אומר לכל אלה שאיבדו את האמון בנשיא אובמה, הרב פוניי אומר:  "אני אומר שצריך להמשיך באמונה וצריך להבין את המצב של המדינה כשקיבל את הנשיאות".

 

הרב פוניי שהוא בן דודה של הגברת הראשונה מישל אובמה, מחמיא לבת דודתו ואומר כי יש לה את כל הנתונים המתאימים לעשות את תפקידה היטב, וגם אומר כי למיטב ידיעתו היחסים בין אובמה לראש הממשלה נתניהו טובים. "חבר קרוב בקהילה שלי הוא שגריר ישראל לארה"ב, מייקל אורן. אמרתי לו שמה שאני רואה בתקשורת שאובמה ונתניהו לא מסתדרים ואי אפשר כך בפוליטיקה, הוא אמר לי שזה לא המקרה", אמר הרב פוניי.

 

מצביעים אחרים אומרים כי על אף נתוני הפשיעה העולים והמצב הכלכלי שלא משתפר אמרו כי ימשיכו להצביע בעבור הנשיא. "הנשיא עושה עבודה טובה והכלכלה נראית שהיא מתאוששת", אמר אחד התושבים.

(2:29 דקות)

במדינות המפתח שיכריעו את ההתמודדות בין הנשיא ברק אובמה למועמד הרפובליקני מיט רומני, רבים התעוררו מוקדם על מנת לממש את זכותם הדמוקרטית ועמדו שעות בתור. תושבי פלורידה, שנחשבת למדינת המפתח החשובה ביותר ושתוצאות הסקרים בה מצביעים על תיקו, יודעים כי ההצבעה שלהם עלולה להכריע את ההתמודדות.

 

כרמלי כספי, ישראלית לשעבר ותושבת ניו ג'רזי, אומרת שיש תכונה רבה וכולם מגיעים במיוחד על מנת לתת את קולם. "כולם יוצאים להצביע, יש לי בת באוניברסיטה שתבוא במיוחד להצביע בעיר וגם בעלי והבן שלי יצביעו", אמרה.

 

תושבי חוף המזרחי שנפגעו מהסופה "סנדי", ועדיין עסוקים בשיקום או נמצאים במקלטים, קיבלו קלפיות ניידות ובוועדת הבחירות עושים כל שביכולתם להעניק את הזכות להצביע למי שמעוניין בכך. "הסופה לא תמנע ממני להצביע", אמר תושב סטאטן איילנד שהצביע לאובמה. "גם אם אצטרך לנסוע לג'מייקה להצביע - אסע", אמרה מצביעה אחרת מסטאטן איילנד.

הבחירות בארה"ב בחדשות 10 ובנענע10

את ליל הבחירות בארה"ב נלווה בחדשות 10 ובנענע10 בדיווחים ועדכונים שוטפים עד קבלת התוצאות הסופיות. אחרי רצועת האקטואליה של הערב, שתכלול את כל התכניות הקבועות, נשדר בשעות הקטנות של הלילה מבזק חדשות בכל שעה עגולה. החל מהשעה 4:00 ייפתח האולפן החי, וב-6:00 יחל המשדר המרכזי בהגשת גיא זהר, כשלצדו שורה של פרשנים ומומחים, שיעזרו לכם לצלוח את מערכת הבחירות הצמודה.

 

עורך חדשות החוץ נדב איל וכתבנו בארצות הברית גיל תמרי ישדרו ממטהו של הנשיא המכהן ברק אובמה שבשיקגו. אורלי וילנאי וגיא מרוז ידווחו ממטה המועמד הרפובליקני מיט רומני שבבוסטון.

 

בנענע10 נעדכן על כל ההתרחשויות מסביב לשעון, ובליל הבחירות תעלה באתר מפת אלקטורים מיוחדת, שתתעדכן בזמן אמת. בעזרת המפה תוכלו לראות בכל רגע נתון את התוצאות בכל מדינה ומדינה ואת תמונת המצב הכללית.