בדיקת חדשות עשר: אולמות המופעים הגדולים בישראל לא מונגשים לכבדי שמיעה

באף אחד מ-24 האולמות שנבדקו אין כתוביות או שפת סימנים, ב-20 מתוכם מציעים אוזניות שמסייעות לליקויים קלים בלבד. 140 אלף ילדים חירשים וכבדי שמיעה יאלצו ככל הנראה לוותר על מופעי החנוכה, ולהסתפק בפסטיגל של עמותת "שמע": "הייתי יכול לראות ולהבין הכול"

140 אלף הילדים הסובלים מליקויי שמיעה או חירשות יאלצו בחג החנוכה הקרוב לוותר ככל הנראה על מופעי החג שמהם ייהנו חבריהם.


בדיקת חדשות עשר מצאה כי מתוך 24 אולמות מופעים מרכזיים בארץ, באף אחד אין כתוביות או תרגום לשפת הסימנים. זאת למרות חוק הנגישות המחייב לספק אמצעים לכבדי שמיעה. ב-20 מתוכם הציעו אוזניות שמע שמסייעות לבעלי ליקויי שמיעה קלים, אך מותירות ילדים כבדי שמיעה וחירשים ללא פתרון.


"אני רוצה לראות מופעים אבל הם לא נגישים לי", אמר מיקו ריינליב בן ה-8, "אם היה תרגום לשפת הסימנים הייתי יכול לראות ולהבין הכול, כי אני כן אוהב לראות מופעים". שחר בת ה-14 הוסיפה שהייתה במופע אך לא הצליח להבין את המתרחש בשל ליקוי השמיעה שממנו היא סובלת. " הייתי צריכה לשאול את החברים כל הזמן כדי להבין.

 

בעמותת "שמע" מעלים בכל שנה "מיני פסטיגל" משלהם בהשתתפות הילדים. לפחות שם יוכלו כבדי השמיעה לשמוע, להבין ולשמוח כמו כל הילדים האחרים, שיכולים ללכת למופעים ללא מחסומים.

 

פסטיגל (ארכיון)
 

פסטיגל (ארכיון)(אורית פניני)

תגובת "האנגר 11": "האנגר 11 אינו מפיק את האירוע או אחראי על כל תוכן הקשור לאירועי חנוכה".

 

תגובת היכל התרבות נהריה: "ההיכל נמצא כעת בשיפוץ מסיבי, בין היתר בכל נושא הנגישות. לאחר השיפוץ היכל התרבות יהיה דוגמה לנגישות".