אדריכל הפיגועים ששהה בטורקיה ולבנון: זהו האיש מס' 2 בחמאס

מינויו של סלאח אל ערורי היום הוא מסר ברור: למרות הצעדים לפיוס עם אבו מאזן, חמאס לא מתמתן. האיש שברח לחו"ל כיוון שחשש שיחסלו אותו ונאלץ לעזוב את טורקיה לאחר הפיוס עם ישראל - צפוי להשפיע על המציאות הביטחונית • פרופיל

המינוי בחמאס והמסר לישראל: ימים ספורים לאחר הפיוס בין הפלגים הפלסטינים, בחמאס הודיעו אתמול (חמישי) על מינויו של סלאח אל ערורי לתפקיד השני בחשיבותו בארגון. מדובר ללא ספק בהסלמת הטון מצד ארגון הטרור, שכן אל ערורי הוא אדריכל של פיגועים רבים בגדה, ומחוטפי שלושת הנערים.


"הכיבוש הישראלי אינו מפסיק, אינו מתעייף ואינו משתעמם", אמר בעבר אל ערורי, "הוא מנצל את החולשה, את הפילוג הפלסטיניים, הערביים והאסלאמיים, כדי להגביר את שליטתו, במיוחד באל אקצא".


>> לכתבות נוספות בנושא חמאס:

עודה שוחח הנייה: "מתנגדי הפיוס הפנים פלסטיני הם מתנגדי השלום"

נתניהו על ההתקרבות בין חמאס לפתח: "לא נקבל פיוס מדומה על חשבוננו"

ההתקרבות בין פתח לחמאס רשמה שיא נוסף - ובישראל מודאגים


האיש אחראי על תיאום והכוונת פעולות טרור בגדה, ואף זה הודה באופן פומבי כי הזרוע הצבאית של חמאס היא האחראית על חטיפת הנערים, שהביאה ליציאת צה"ל למבצע "שובו בנים", ולאחר מכן ל"צוק איתן" בקיץ 2015.

 

יהווה איום על ישראל. אל ערורי
 

יהווה איום על ישראל. אל ערורי(צילום מסך)

סלאח אל ערורי היה בעברו עצור בישראל, היה ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל קסאם. מחשש שיחוסל, עזב את השטחים, ועבר לחו"ל. הוא שהה בטורקיה שנים רבות, שם הקים את מפקדת חמאס במדינה וזכה לתמיכה מצד הנשיא, רג'פ טאיפ ארדואן.


מטורקיה המשיך לבחוש בקלחת, והכווין פיגועים רבים נגד ישראלים, אולם לאור הפיוס בין ירושלים לאנקרה, נאלץ לעזוב את המדינה. הוא הגיע לביירות, ושם הוא שוהה בחסות חיזבאללה. המינוי נועד להרגיע את בכירי חמאס, ובראשם מוחמד דף, ש"הרימו גבה" על הקו המתון יחסית שנוקט הארגון ביחס לפיוס עם אבו מאזן.


במקביל מבקשים בארגון להעביר מסר גם לישראל ולאבו מאזן, ולפיו אין חמאס מתון, כפי שאולי נראה היה. חמאס עדיין דוגל בכיבוש "כל פלסטין", כהגדרתו, מהים עד הנהר. המינוי צפוי בהכרח להשפיע בטווח הארוך על המציאות הביטחונית בישראל.