הפיוס הפנים פלסטיני: תגובה ישראלית רכה שמעודדת נוכחות פתח ברצועה • פרשנות

בעוד בעזה התכנסו צמרת חמאס וראשי הפתח לקידום פיוס פנים פלסטיני הצהיר ראש הממשלה כי "לא נקבל פיוס מדומה על חשבוננו". אולם התגובה הרפה ואי הטלת סנקציות ממחישה כי ישראל בעד חזרת פתח לרצועה

פיוס פנים פלסטיני קורה תדיר, וכך ניתן להיווכח כיצד הממשלה מגיבה אליו בכל פעם. פיוסים דומים התרחשו ב-2007 וב-2011, וגם פיוס חלקי ב-2010 לאחר שפיוס קודם הסתיים בשבר. חמאס ופתח התפייסו פעם נוספת ב-2014 וכעת שוב.

 

ממשלת אולמרט היא הראשונה שנאלצה להגיב לפיוס פנים פלסטיני. היא התקשתה לקבל את חמאס בממשלה הפלסטינית ואמרה כי לא תדבר עם חמאס אך תהיה בדיאלוג מול אבו מאזן.

 

כתבות נוספות בנושא >>

נתניהו על ההתקרבות בין חמאס לפתח: "לא נקבל פיוס מדומה על חשבון הקיום שלנו"
ההתקרבות בין פתח לחמאס רשמה שיא נוסף - ובישראל מודאגים

אבו מאזן: אתנגד ליצירת מודל של חיזבאללה הלבנוני בעזה

 

ממשלות נתניהו הגיבו באלימות כלפי הפיוסים ב-2011 ו-2014. ישנה גם טענה כי מבצע "צוק איתן" היה קשור לניסיון הישראלי לבדל בין החמאס לפתח, יחד עם עצירת כספים, סנקציות וקריאה לעולם לא להכיר בממשלה הפלסטינית המאוחדת.

 

לאורך השנים ישראל מביעה עמדה יציבה שלא תכיר בחמאס כבן שיח, עד שהארגון לא יכיר בישראל ויתפרק מנשקו - תנאים שחמאס לא יכול להיענות להם במלואם, אף על פי שלעיתים הוא מתפשר ומתקרב לתנאים מעין אלו.

 

פיוס נוסף בין פתח לחמאס. אבו מאזן ויחיא סינוואר
 

פיוס נוסף בין פתח לחמאס. אבו מאזן ויחיא סינוואר(ללא קרדיט)

ישראל מעודדת כניסת פתח לעזה

הפעם התגובה הישראלית הרפה ביותר אי פעם. לא נערך אף דיון בקבינט לגבי הנושא הזה. הצהרת נתניהו רכה מאוד לגבי "פיוס מדומה", אך אין איום או סנקציות וישראל אפשרה לאנשי פתח להגיע לרצועה.

 

ניתן להסביר זאת על ידי התנהלות איטית או חוסר אמונה בפיוס הפלסטיני, אך פרשנות אחרת תציע כי הפעם חמאס מגיע לשיחות הפיוס חלש ואבו מאזן מגיע מחוזק. כמו כן, נתניהו בקשר מצוין עם מצרים וא-סיסי ועבור ישראל, שליטת פתח בחלק מהמעברים ברצועה הוא חיובי שכן ישראל הבינה שלא תמליך את אבו מאזן ברצועה ולא תכבוש אותה.

 

יש לציין כי האמריקנים, גם השליח המיוחד ג'ייסון גרינבלט שהתנגד בעבר לממשלת אחדות פלסטינית, הביעו תמיכה במהלך הפיוס.

 

תגובה רכה שמעודדת נוכחות פתח ברצועה. נתניהו
 

תגובה רכה שמעודדת נוכחות פתח ברצועה. נתניהו (רויטרס)