ביקור רה"מ בניו יורק: נתניהו צפוי להציג בפני טראמפ רעיונות לשינוי הסכם הגרעין

במהלך פגישת נתניהו ונשיא ארה"ב ביום שני, צפוי ראש הממשלה להביע התנגדות נחרצת להסכם הגרעין ולהציע רעיונות קונקרטיים בנושא. סוגיה נוספת שתעמוד על הפרק: התבססות איראן בסוריה

ההכנות לקראת הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בניו יורק צוברות תאוצה.

 

במרכז הפגישה, שתתקיים בשולי העצרת הכללית של האו"ם ביום שני, יהיה ניסיון לגבש עמדה משותפת ביחסים מול איראן. נתניהו צפוי להביע התנגדות תקיפה להסכם הגרעין עם איראן ולהציע לטראמפ רעיונות קונקרטיים לשינוי או ביטול ההסכם עם טהראן.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

חשד ל"פגע וברח" בנגב: בן שנה וחצי מת בתאונת דרכים

כך הפכה קרן קיסריה לאימפריית נדל"ן שלא משלמת מסים

השעירון העליון: החיים הטובים של הכלבים המפונקים בעולם

 

סוגיה נוספת שצפויה לעמוד על הפרק היא ההתבססות האיראנית בגבול הצפוני של ישראל עם סוריה. הנושאים הללו אף יעמדו במרכז נאומו של נתניהו בעצרת הכללית של האומות המאוחדות.

 

ידברו על הסכם הגרעין עם איראן. נתניהו וטראמפ
 

ידברו על הסכם הגרעין עם איראן. נתניהו וטראמפ(רויטרס)

מוקדם יותר מסרו מקורות דיפלומטיים כי שר החוץ של ארצות הברית רקס טלירסון ושר החוץ של איראן מוחמד זריף ייפגשו ביום רביעי הבא וידונו בהסכם הגרעין. מדובר במפגש ראשון של בכיר בממשל טראמפ עם מקבילו מאיראן. במחלקת המדינה האמריקנית סירבו לאשר את קיומה של הפגישה באופן רשמי.

 

בעוד חודש אמור טראמפ להודיע לקונגרס אם איראן ממלאת את חלקה בקונגרס או שמא היא מפרה אותו. על רקע זה, בין היתר, נרשמה מחלוקת חריפה בוושינגטון במשך חודשים. היו גורמים שתמכו בהישארות בהסכם שנחתם ביוני 2015, כדי לוודא שאיראן מקיימת את חובותיה. גורמים אחרים בבירה האמריקנית העדיפו כי ארצות הברית תפרוש מההסכם.

בחודש יולי השנה טלירסון ובכירים נוספים במערך הייעוץ לביטחון לאומי תמכו בעמדה לפיה יש לאשרר את ההסכם, מהלך שהנשיא נדרש לעשות בכל שלושה חודשים. אלא שעל פי המגזין פורין פוליסי, הנשיא טראמפ לא היה מרוצה מההחלטה וקיווה לבטל את מחויבותה של ארצות הברית להסכם באוקטובר הקרוב.