האם הדחת סטיב באנון תשפיע על האג'נדה של הבית הלבן?

ההדחה של היועץ השנוי במחלוקת, שהספיק במהלך כהונתו לריב עם שר האוצר האמריקני והיועץ לביטחון לאומי של טראמפ, עשויה להוביל לשינוי בהתנהלות הממשל האמריקני. וגם: מי הוביל בסופו של דבר להדחתו?

  • פורסם ב:
  • 20/08/2017 17:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/08/2017 20:01
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

מאז שדונלד טראמפ נבחר לנשיאות ארה"ב, הסערות סביב הממשל האמריקני לא מפסיקות.

 

ההחלטה של נשיא ארה"ב להדיח לפני יומיים את יועצו הבכיר סטיב באנון גרמה לזעזוע נוסף בבית הלבן והעלתה את השאלה כיצד עזיבתו של היועץ השנוי במחלוקת תשפיע על הממשל?


>> לכתבות נוספות בנושא

באנון לאחר הדחתו: "ממשלו של טראמפ, כמו שנלחמנו עבורו, נגמר"

באנון סותר את דברי טראמפ: "אין פתרון צבאי למתיחות מול קוריאה הצפונית"

טראמפ על האירועים בווירג'יניה: "האשמה באלימות - על שני הצדדים"

 

על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית, לבאנון הייתה השפעה מהותית על הדעות של טראמפ בנושאים כגון מסחר, הגירה, המלחמה באפגניסטן והתחממות גלובלית. "טראמפ ובאנון חולקים דעות דומות בנוגע ללא מעט נושאים", סיפר לניו יורק טיימס כריס רודי, חבר קרוב של טראמפ, "ההבדל ביניהם הוא שטראמפ הוא מעשי יותר מבאנון".


הדעות לגבי מידת השפעת עזיבתו של באנון על התנהלות הבית הלבן חלוקות, אבל דבר אחד בטוח: ישנם לא מעט חברי צוות בבית הלבן שלא בכו אחרי ששמעו את ההודעה על ההחלטה להדיחו. "באנון שיחק על האינסטינקטים הגרועים ביותר של חמי", אמר פעם ג'ארד קושנר.

 

חולקים דעות דומות. באנון וטראמפ
 

חולקים דעות דומות. באנון וטראמפ(רויטרס)

הבשורה בעזיבת באנון

הדחתו של טראמפ מהווה ניצחון גם עבור היועץ הכלכלי הבכיר של טראמפ גארי כהן, ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין, איתם לבאנון היו חילוקי דעות חריפים. בין מנוצ'ין ובאנון היו ויכוחים בנוגע לנושאי מסחר ועזיבת הסכמי פריז כאשר גם כהן ואיווניקה התנגדו לעזיבת ההסכם המדובר, אבל בכל הקשור לסוגיית האקלים, ידו של באנון הייתה כזכור על העליונה.

 

חילוקי הדעות בין כהן לבאנון הובילו כמעט לעזיבתו של היועץ הכלכלי. בבית הלבן נאלצו לאחרונה להכחיש דיווחים שכהן מתכנן לעזוב את ממשל טראמפ בעקבות תגובתו להפגנות האנטישמיות בווירג'יניה וראיון שבמהלכו באנון תקף את כהן. "שום דבר לא השתנה", טען אז דובר מטעם הבית הלבן, "גארי מרוכז בעבודה שלו כיועץ כלכלי וכל דיווח שסותר זאת הוא לא נכון".

עזיבתו של באנון מהווה גם בשורה טובה עבור גורמים בממשל האמריקני שתומכים במעורבות צבאית בינלאומית גבוהה יותר, בין אם זה בסוריה, או בין אם זה באפגניסטן. היריבות בין באנון לבין היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הגנרל הרברט מקמאסטר, הייתה רבה, זאת ברקע למעורבות האמריקנית באפגניסטן.


לטענת גורמים בבית הלבן, עמד באנון מאחורי קמפיין בתקשורת הימנית בארה"ב שמטרתו להכפיש את שמו של מקמאסטר, במסגרתו נטען כי הוא אנטי-ישראלי. כעת, כשבאנון מחוץ לתמונה, מקמאסטר ייתקל בפחות התנגדויות לתוכנית שלו למעורבות רבה יותר באפגניסטן.

 

התנגד למעורבות באפגניסטן. באנון
 

התנגד למעורבות באפגניסטן. באנון(הצינור)

"קושנר ואיווניקה דחקו אותו החוצה"

לטענת גורמים בוושינגטון, הסיבה העיקרית להדחה של היועץ השנוי במחלוקת הם איווניקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר, שלא אוהבים את השקפותיו הפוליטיות. "הם 'דחפו' אותו מחוץ לבית הלבן", טען גורם, "הם היו מודאגים ממה שהקהילה היהודית חושבת עליהם".

 

כעת, באנון ינסה להשפיע על הממשלה דרך אתר הימין הקיצוני ברייטברט כאשר חברים ועמיתים לשעבר מאמינים שהוא יתקוף את אלה שהתנגדו לו בתוך הבית הלבן.


"אני מאמין שההשפעה שלו תהיה גדולה יותר מהרגע שהוא יתחיל לפעול מחוץ לבית הלבן", טוען מאט שלאף, יו"ר איגוד האמריקנים השמרנים וחברו הקרוב של באנון, "במקרה שבו יש לך מימון ואת הפלאטפורמה הראויה, אתה תהיה בעל השפעה".

 

ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ויועץ בכיר בבית הלבן
 

ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ויועץ בכיר בבית הלבן(רויטרס)