בניגוד לנהלים: מדוע הגיע יו"ר מפעל הפיס לכנס התמיכה בראש הממשלה?

למרות שמפעל הפיס אוסר על עובדיו לעסוק בפעילות פוליטית מהחשש כי יעניקו הטבות כספיות שלא בצורה אובייקטיבית, הגיע בשבוע שעבר עוזי דיין לכינוס שערכה מפלגת הליכוד – וישב קרוב לנתניהו ולרעייתו. ומי הוא הממונה על אכיפת ההנחיות המחמירות? דיין עצמו

בין אלפי האנשים שהגיעו לכינוס התמיכה שערך בשבוע שעבר הליכוד לראש הממשלה בנימין נתניהו, נכח גם יו"ר מפעל הפיס - שנהליו אוסרים על השתתפות באירועים פוליטיים מחשש להטיות בחלוקת כספי הפיס.

 

נכון שעוזי דיין הוא אינו חבר רשמי במפלגת השלטון, אך הוא בכל זאת ישב קרוב לראש הממשלה ולאשתו - למרות האיסור המפורש על העובדים להיות מעורבים בפעילות פוליטית. "אנחנו לא מתארים לעצמנו מה היה קורה אלמלא אחד מאיתנו היה נתפס במפגן תמיכה לטובת איזושהי מפלגה אחרת שהיא לא הליכוד", אמר עובד במפעל הפיס. "לא יכול להיות מצב שיושב הראש הולך ותומך בראש חוצות במפלגת אחת, בצורה שמעליבה את כולנו".

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

תושבי סיאול לחדשות 10: "פוחדים יותר מטראמפ מאשר מקים"

אחרי למעלה מעשור: קק"ל חוזרת לרכוש קרקעות בשטחים

נסראללה: "אם ישראל תיכנס ללבנון, היא תיתקל בכוח גדול פי מאה מב-2006"

 

היה אמור להשגיח בעצמו על ההנחיות. דיין בכנס התמיכה, לא רחוק מראש הממשלה
 

היה אמור להשגיח בעצמו על ההנחיות. דיין בכנס התמיכה, לא רחוק מראש הממשלה(חדשות 10)

אין מדובר באיסור שרירותי: מפעל הפיס מגלגל מעל ל-7 מיליארד שקלים, כשיותר ממיליארד מתוכם אמור המפעל לחלק בצורה ממלכתית לראשי הרשויות מכל הפלגות. בשנת 2009 גם נכתב במפורש בנהלי הפעל כי העובדים אינם רשאים לעסוק בפעילות פוליטית מ"חשש להטבות כספיות שיעניקו על פי אמת מידה מפלגתית ולא אובייקטיבית". אם זה לא מספיק, דיין עצמו ממונה על אכיפת ההנחיות המחמירות.

 

דיין לא היה היחיד שהפר את הנהלים, כשגם עוזרי האישי, דוד אושר, נכח באירוע. "לא הגעתי לכנס, באתי לראות חברים והייתי בחוץ, לא הייתי בפנים", הוא אמר. בשיחה עם חדשות 10, סירב דיין להגיב לפרסום. תגובת מפעל הפיס: "ההשתתפות במפגש הייתה אישית, על בסיס הזמנה חברתית, בלי נטילת חלק בארגון או בנאום. ממילא לא הייתה כל עבירה על נוהל המפעל, שאינו אוסר על השתתפות פסיבית אירוע פוליטי".