חלוץ נגד ביטן ורגב: "אומרים שמוצא האדם מהקוף - חלק לא השלימו את המעבר"

הרמטכ"ל לשעבר תקף את שרת התרבות ויו"ר הקואליציה בריאיון לגל"צ בעקבות דבריהם נגד השב"כ. ביטן תקף חזרה: ״הרמטכ״ל הכושל והיהיר מעז להוציא מפיו אמירה גזענית ויהירה". רגב: "האמירה מהווה תפיסת עולם מעוותת ומסוכנת"

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ התראיין היום (שני) לגל"צ וגינה את דברי ביטן שקרא לאנשי השב"כ פחדנים ואת קריאותיה של שרת התרבות מירי רגב נגד הארגון.

 

"האנשים הללו פשוט לא מבינים שהיכולת שלהם להשמיע את הדברים הללו היא בזכות אותם אלה 'ההזויים', 'הלא-רציניים' ו'הפחדנים'. הם אלה שאפשרו להם להגיע לאן שהם הגיעו ולהתייצב במקום. אומרים שמוצא האדם מן הקוף. הבעיה היא שבציבוריות הישראלית יש יותר מדי אנשים שלא השלימו את תהליך המעבר", תקף חלוץ.


>> עוד כתבות בחדשות 10:

אביו של הירדני שנורה למוות: "הוא לא ניסה לדקור, נתניהו קיבל בחיבוקים פושע"

דחוי או מקובל: מורי תיכון בצפון דירגו את התפקוד החברתי של התלמידים

תיעוד: 40 מטרים מעל הנהר - הרכבל בגרמניה שותק, עשרות נוסעים נתקעו באוויר

 

 

"היהירות והגסות של דן חלוץ הפכו אותו לרמטכ"ל כושל". רגב(חדשוות 10)

יו״ר הקואליציה דוד ביטן הגיב לדבריו של חלוץ. ״הרמטכ״ל הכושל והיהיר והאיש שבגלל יהירותו הסב נזקים אדירים וכשל במלחמת לבנון השניה מעז להוציא מפיו אמירה גזענית ויהירה", אמר ביטן. "איני רוצה לרדת לרמתו אך הוא אינו מפנים שבדמוקרטיה מי שקובע הם נבחרי הציבור ולא אנשים כמוהו".

 

"אדם שהדבר הראשון שעניין אותו לאחר חטיפת החיילים זה למכור את מניותיו ואף היה בין המתנגדים לפיתוח כיפת ברזל ממשיך להכשל בלשונו כמו בתפקידו כרמטכ״ל. שיעשה לעם ישראל טובה וימשיך לשבת בשקט ויפטור אותנו מדברי הבלע שיוצאים מפיו", קבע יו"ר הקואליציה.

 

השרה רגב אמרה בתגובה כי "היהירות והגסות של דן חלוץ הפכו אותו לרמטכ"ל כושל. לאחראי על קונספציות שגויות. הוא ניהל את הצבא באופן יהיר ושחצני ולא ידע לקבל ביקורת. הדברים הללו לא מפתיעים אותי - הם חשפו פן נוסף באישיותו של חלוץ. אמירתו בעניין הדרוויניזם היא אינה פליטת פה, זו היא תפיסת עולם מעוותת, גזענית ומסוכנת שיש לגנותה. דן חלוץ נתפס במערומיו".

 

"אני חוזרת על דברי הביקורת שלי על גופי ביטחון שהאמינו 'שהם לא טועים לעולם'. מותר ורצוי לדרג מדיני להטיל ספק גם בעמדות וקונספציות מודיעיניות . זה תפקידנו כדרג מדיני", הוסיפה רגב. "מערכת הביטחון צריכה לספק ביטחון בלבד ולהותיר את קביעת המדיניות לנבחרי הציבור. חלוץ הצטרף לשורה ארוכה של אנשים שהגדירו את אלה החושבים אחרת מהם - קופים ועדר של בהמות. אגב אני בהקשר הזה חסידה של תורה אחת והיא תורת ישראל".

 

הקשת הדמוקרטית המזרחית והמטה למאבק בגזענות מסרו בתגובה הודעה משותפת: "אנו רואים בחומרה רבה את התבטאויותיו האומללות של הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ. ביקורת בחברה דמוקרטית היא לגיטימית וחשובה, אלא שבמקרה זה מדובר באמירות שאין בהן שום ביקורת אלא גזענות גרידא. יחשוב חלוץ האם היה מפנה אמירות מסוג זה כלפי אישי ציבור שמוצאם היה אחר ולא מזרחי ? אנו רואים באמירות אלו רמיזות פוגעניות וניסיון הכפשה של ציבור שלם, ובכללו חלוץ עצמו ומשפחתו. אנו מוקיעים את הדברים ומצפים שחלוץ יתנצל עליהם ויחזור בו".