רצח המשפחה בחלמיש: כוחות הביטחון פשטו על בית המחבל, אחיו נעצר

כוחות צה"ל פשטו על ביתו של עומר עבד אל-ג׳ליל ועצרו לחקירה את אחיו. שר הביטחון והרמטכ"ל ביקרו בזירת הפיגוע. מהחקירה עולה כי המחבל פעל לבדו והוא נכנס דרך דלת פתוחה. כעת נבדק מדוע לא הוקפצה כיתת כוננות, זאת על אף שהייתה התרעה כתוצאה מנגיעת המחבל בגדר ההתנחלות

בווידאו: פעילות צה"ל בחלמיש בכפר ממנו יצא המחבל לאחר הפיגוע

צילום: דובר צה"ל


חקירת הרצח המשפחה בחלמיש ממשיכה. כוחות הביטחון פשטו הלילה (שבת) על ביתו של המחבל עומר עבד אל-ג'ליל שבכפר קובר שליד רמאללה ועצרו לחקירה את אחיו.

 

נכון לעכשיו היציאה מהכפר תתאפשר במקרים הומניטריים בלבד. בנוסף, ביצעו הכוחות מיפוי הנדסי של בית המחבל לקראת הריסה והם אף החרימו כספים המיועדים על פי החשד למימון טרור.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

אבו מאזן: "מקפיאים את המגעים עם ישראל - עד לביטול צעדיה באל-אקצא"

שלוליות דם: סב ושני ילדיו נרצחו בביתם בחלמיש, הסבתא נפצעה

6 שנים לאחר הפיגוע באיתמר - שוב משפחה נטבחה בערב שבת

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי אייזנקוט ביקרו בזירת הפיגוע ביחד עם אלוף פיקוד מרכז רוני נומה ומפקד האוגדה ליאור כרמל וקיבלו הסברים על המתרחש ועל המשך פעילות כוחות צה"ל. גם מתאם הפעולות בשטחים יואב מרדכי הגיע לזירה.

 

"אנו תובעים מיושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינוי מפורש וברור על הטבח שבוצע אמש במשפחה תמימה וחפה מפשע שלא סיכנה איש, טבח נורא שבוצע במהלך ארוחת השבת של המשפחה", אמר ליברמן, "אנו מצפים גם ממזכ"ל האו"ם, שהזדרז לדרוש לחקור את מותם של שלושת הפלסטינים בעימותים אתמול עם כוחות הביטחון שלנו, לגנות גם כן את הרצח בחלמיש".

 

אל-ג'ליל בן ה-19 כתב אתמול בפייסבוק לפני הפיגוע, שבו נרצחו סב ושני ילדיו, כי "אם לא תפתחו את השערים באל-אקצא - יבואו עוד אחריי". עוד הוסיף בפוסט ש"אני הולך להיכנס לגן עדן. אמי, אבי, אחי - אנא סלחו לי, אני הולך לשתות מהנהר למעלה בגן עדן, אני הולך לבצע פיגוע בגלל אל-אקצא".

 

כוחות הביטחון פשטו על בית המחבל. המעצר של אחיו
 

כוחות הביטחון פשטו על בית המחבל. המעצר של אחיו(דובר צה"ל)

קיבל הסברים על המתרחש ועל המשך פעילות כוחות צה
 

קיבל הסברים על המתרחש ועל המשך פעילות כוחות צה"ל. הרמטכ"ל יחד עם קצינים נוספים בזירת הפיגוע בחלמיש(דובר צה"ל)

המחבל פעל לבדו

מחקירה ראשונית של האירוע עלה כי המחבל פעל לבדו. הוא קנה את הסכין יומיים לפני ביצוע הרצח והלך ברגל כמעט שלושה קילומטרים בין קובר לחלמיש. לאחר מכן הוא טיפס על הגדר ההיקפית ובחר להיכנס לבית המשפחה כיוון שהיה קרוב לגדר. בנוסף, הדלת של הבית הייתה פתוחה. כעת נבדק מדוע לא הוקפצה כיתת כוננות, זאת על אף שהייתה התרעה כתוצאה מנגיעתו בגדר ההתנחלות.

 

המחבל אמר לחוקרי השב"כ דברים דומים לאלו שכתב בפוסט, לפיהם פעל בתגובה לאירועים בהר הבית. במהלך הלילה התקיים דיון הערכת מצב במטכ"ל על המשך הפעילות בשטחים, ובשלב זה תגבר צה"ל את כל החטיבות בשטחים בכוחות נוספים.

 

בחמאס, עמו המחבל היה מזוהה, בירכו על הפיגוע שביצע: "אנו מברכים על הפיגוע שבוצע בתגובה לנעשה בהר הבית". בתוך כך, במערכת הביטחון בדקו אם המחבל פעל לבדו. תושבי היישוב הונחו הלילה להישאר בבתיהם, מחשש כי בשטח ישנם מחבל או מחבלים נוספים.

 

פרמדיק מד"א איתי אוריאון שטיפל בפצועים, סיפר הבוקר על מה שארע כשהגיע לזירה. "ראינו שלושה מטופלים שכובים מחוסרי הכרה וללא נשימה. מיד התחלנו להעניק להם טיפול רפואי כולל עצירת דימומים וביצענו בהם פעולות החייאה מתקדמות ממושכות תוך שימוש בתרופות ובאמצעים מתקדמים. לאחר טיפול נאלצנו לקבוע את מותם".

 

המחבל קנה את הסכין יומיים לפני. פעילות באזור חלמיש
 

המחבל קנה את הסכין יומיים לפני. פעילות באזור חלמיש(דובר צה"ל)

כוחות הביטחון פשטו על ביתו של עומר עבד אל-ג'ליל. בית משפחת המחבל לאחר פשיטת כוח צה
 

כוחות הביטחון פשטו על ביתו של עומר עבד אל-ג'ליל. בית משפחת המחבל לאחר פשיטת כוח צה"ל(השואגים לימין)

מצבה של הסבתא, בת 68, שפונתה לבית החולים שערי צדק שבירושלים, התייצב לאחר שעברה ניתוח במהלך הלילה. ד"ר עפר מרין סיפר כי הפצועה הגיעה עם דקירה בגב, עברה בדיקות הדמיה ונותחה: "מצבה יציב וטוב ולא נשקפת לה סכנת חיים. היא נותחה בלילה ומתאוששת. במהלך הלילה היינו צריכים לבשר לה על היקף האירוע".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס לפיגוע: "עוד משפחה אבלה שנצרבת בשרשרת הפיגועים של חיינו. אבל כואב וכבד על נרצחי הפיגוע בחלמיש. יהי זכרם ברוך. מוכרחים להפעיל את כל האמצעים - מדיניים ובטחוניים - לריסון האלימות לפני שתגלוש לכל הגזרות ותשטוף את כולנו למעגל דמים נוסף. בלי אגו, בעצמה ובתבונה".

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון הוסיפה: "קיוויתי שיום שישי יעבור בשקט והתחזיות של צה"ל והשב"כ יתבדו. לצערי זה לא קרה. האירועים מחייבים את כולם לרדת מהעץ ולמצוא פשרה בעניין הר הבית, בשיתוף פעולה עם הירדנים ועם הפלסטינים. ראש הממשלה נתניהו חייב לעצור את ההסלמה, לייצב את המצב, ולמנוע הידרדרות והרוגים נוספים, בכינוס מחודש של הקבינט בעניין המגנומטרים".