הוואקף סירב לפתוח את הר הבית - מבקרים יהודים לא יוכלו להיכנס

הצבת המגנומטרים בכניסה למתחם הובילה לזעם בקרב אנשי האבטחה. בעקבות כך החליטה המשטרה לא לאפשר היום כניסת יהודים למקום. סירוב הוואקף הוביל לעומס סביב המתחם

  • פורסם ב:
  • 16/07/2017 15:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/07/2017 15:31
  • |
  • כתבים:
  • יוסי אלי

אנשי הוואקף מסרבים היום (ראשון) לפתוח את מתחם הר הבית למבקרים בעקבות הצבת מגנומטרים.

 

לאחר שנסגר ביום שישי האחרון בעקבות פיגוע הירי, שבו נפלו שני שוטרים, הוחלט לפתוח בהדרגה את מתחם הר הבית, אבל אנשי הוואקף מסרבים לפתוח את המקום בעקבות הצבת מכשירי בידוק. בעקבות כך, החליטה המשטרה לא לאפשר היום כניסת יהודים למתחם.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

רצים במתחם הר הבית חמושים - ויורים בשוטרים: תיעוד רגעי הפיגוע

פרשנות: לפיגוע במקום הנפיץ ביותר במזה"ת יכולות להיות השלכות אזוריות

אלפים ליוו את השוטרים שנפלו: "אין בכוח המילים לתאר את עוצמת הכאב"

 

הסיבה לסירוב המדובר היא התנגדות כוחות הביטחון הירדים להצבת מגנומטרים, מכשירי בידוק לגילוי מתכות, שהוצבו היום בכניסה למתחם. בהתאם לכך, החלו מוסלמים להתפלל מול העמדות הנ"ל.

 

בווידאו: הצבת המגנומטרים

השר לביטחון פנים גלעד ארדן כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "בניגוד לפרסומים בחלק מהמקומות. ההתנגדות לפתיחת ההר לא נבעה כתוצאה מדרישת המשטרה שאנשי הוואקף ייבדקו במגנומטרים, אלא עקב ההתנגדות של הוואקף לקיום המגנומטרים".

 

עוד הוסיף ארדן ש"ראשי הוואקף קראו למתפללים לסרב לעבור בשערי המגנומטר. זו הסיבה לעיכובים בפתיחת ההר. חלק מהמתפללים נכנסו להתפלל למרות קריאות הווקף".

 

המתחם נסגר ביום שישי האחרון בעקבות הפיגוע החמור בארע במקום. הפעם האחרונה שממשלת ישראל נקטה בפעולה זו הייתה ב-1969. בפיגוע נפלו רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן. רס"מ סתאוי, בן 30, תושב מג'אר, שירת במשמר הגבול בשירותו הסדיר. הוא התגייס בשנת 2012 לשירות קבע כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים, שם שירת עד נפילתו. האיל הותיר אחריו אישה וילד בן שלושה שבועות, הורים, ושלושה אחים.

רס״מ כמיל שנאן, 22, תושב חורפיש, שירת מאז גיוסו לשירות קבע במשטרה לפני כשבעה חודשים כשוטר סיור ביחידת הר בית במרחב דוד של מחוז ירושלים. כמיל הותיר אחריו הורים, אח אחד ושלוש אחיות. הוא בנו של הח"כ לשעבר ממפלגת העבודה שכיב שנאן.

 

המתחם נסגר בעקבות הפיגוע. שוטרי מג
 

המתחם נסגר בעקבות הפיגוע. שוטרי מג"ב בהר הבית(ללא קרדיט)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים אתמול הערכת מצב טלפונית בנושא ההערכות הביטחונית במתחם. הוחלט לפתוח את ההר למתפללים, מבקרים ותיירים בהדרגה, החל מהיום בצהריים. כמו כן, הוחלט שבשערי הכניסה יוצבו מגנומטרים. מצלמות יותקנו מחוץ להר, שיתעדו את הנעשה במתחם. ייתכן שהבמשך ינקטו צעדים נוספים.

 

לשכת ראש הממשלה אישרה כי נתניהו גם שוחח עם המלך עבדאללה בעקבות ההידרדרות המצב הביטחוני בהר הבית. סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן דיווחה כי בשיחת הטלפון שנערכה בין שני המנהיגים, גינה המלך הירדני את הפיגוע, הדגיש את מניעת ההסלמה במתחם וביקש מנתניהו לפתוח את מסגד אל-אקצא למתפללים מיידית.

 

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, יורם הלוי, אמר מוקדם יותר בראיון לגל"צ כי עד כה נעצרו 8 חשודים הקשורים לפיגוע, ארבעה מהם מאום אל פחם ואחד מהם חשוד בסיוע לביצוע הפיגוע. בנוסף, נודע כי החלה התקנת השערים המגנומטרים בכניסות למסגד אל-אקצא.