דיון סוער בשיטת ה"סניוריטי" לנשיאות בג"ץ - שקד: "כבלו את ידיי"

בדיון שעוסק בשיטת הבחירה לנשיאות בית המשפט העליון אמרה שרת המשפטים שהפקיעו את סמכות המינוי מהוועדה: "אין אח ורע לכך שבוחרים עשרים שנה קדימה". הנשיאה נאור מנגד: "אם זה לא שבור, מה יש לתקן?"

שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה היום (ראשון) במהלך דיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת לשיטת ה"סניוריטי" בבג"ץ, ואמרה כי סמכויות מינוי הוועדה הופקעו עקב השיטה.

 

לפי שיטה זו נבחר לנשיאות בית המשפט העליון בעל הוותק הרב ביותר בעת שהנשיא הנוכחי מסיים את תפקידו, ללא התחשבות בכל קריטריון אחר.

 

שקד אמרה כי הנשיאה המיועדת תהיה בכל מקרה השופטת אסתר חיות (שאמורה להתמנות גם לפי שיטת ה"סניוריטי"), אולם יש צורך לדון בהליך הבחירה. "אין עוד גוף פרטי או ציבורי שבוחרים בו כך, אין אח ורע במדינת ישראל שבוחרים עשרים שנה קדימה", אמרה שקד והוסיפה, "נשיאי בתי המשפט השלום והמחוזי לא נבחרים על פי שיטת ה"סניוריטי". הם מתמנים לפי החלטה שלי ושל הנשיאה, לכן אלו שחוששים מפני פוליטיזציה והתחנפות לפוליטיקאים יכולים להירגע. אלו שופטים מקצועיים שפוסקים לפי הידע והשקפת העולם וזה לגיטימי. נכון שברגע שיודעים מי הנושיא יש פחות תככים אבל זו לא סיבה לשמר את הנוהל".

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>

הפסקת האש בדרום מערב סוריה נכנסה לתוקפה, טרם נרשמו הפרות

"הרשימה השחורה": 160 רבנים מחו"ל שהרבנות הראשית לא מכירה בסמכותם

תיעוד: שני אמריקנים נפצעו במרוץ השוורים המפורסם בספרד

 

עוד לפני שרת המשפטים, נשאה דברים נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, שאמרה שעיתוי הדיון היה צריך להיות אחרי בחירת חיות. "עצמאות השופטים הוא יסוד חשוב והכרחי. עלינו לזכור שמי שאמר לא לשיטת ה"סניוריטי" עלול לגלות מחר שהוא אמר לא למועמד המועדף עליו", פירטה נאור, ה"סניוריטי" מבטיח שמרגע ששופט מתמנה לעליון ומגיע לפסגת השיפוט הוא אינו נדרש להתמודד עוד על תפקידים. כתוצאה מכך נמנע הצורך של שופטים לזכות בתמיכתם של חברי הועדה לבחירת שופטים, ובהם פוליטיקאים, לצורכי קידום, וכתוצאה מכך נמנעת תחרות בבית המשפט העליון"

 

נאור הוסיפה כי ביטול השיטה תפגע גם באמון הציבור במערכת המשפט: "אם תבוטל השיטה עשוי הציבור לחשוש ששופטי העליון מכריעים באופן מסויים על מנת למצוא חן בעיני חברי הוועדה לבחירת שופטים ובהם פוליטיקאים".                        
נאור הסבירה ששיטת ה"סניוריטי" נוכחת בכל היבטי חיי היומיום של בית המשפט, בבחירת שופטים שישמשו ראשי הרכבים, בשיבוץ שופטים להרכבים מיוחדים ואפילו בזכות לבחור חדרים. "אם זה לא שבור מה יש לתקן?", סיכמה.

 

 

"אם זה לא שבור מה יש לתקן?". נאור(ארן דולב)