"אין לנו תוכנית נוספת": מנהיגי העולם תוקפים את החלטת טראמפ לפרוש מהסכם האקלים

זה לא לקח זמן רב, אך נשיאים, ראשי ממשלות ובכירים לשעבר מרחבי תבל יצאו נגד ההחלטה האמריקנית לעזוב את הסכם האקלים שנחתם ב-2015. מקרון, נשיא צרפת: "טראמפ קיבל החלטה שגויה לא רק עבור מדינתו ואזרחיה, אלא גם עבור עתיד הכוכב שלנו". מזכ"ל האו"ם: "אכזבה גדולה מאוד"

לאחר שהנשיא האמריקני דונלד טראמפ הודיע אמש (חמישי) על החלטתו כי ארצות הברית תפרוש מהסכם האקלים, תקפו אותו רבים ממנהיגי העולם וטענו שמדובר במעשה מאכזב שמסכן את עתיד העולם.

 

עמנואל מקרון, הנשיא הטרי של צרפת, אמר כי ההחלטה האמריקנית תפגע באינטרסים ובאזרחי המדינה. "טראמפ קיבל החלטה שגויה לא רק עבור מדינתו ותושביה, אלא גם עבור עתיד הכוכב שלנו. לא נקיים משא ומתן על הסכם פחות שאפתני מהנוכחי. אין תוכנית ב' מכיוון שאין כדור הארץ נוסף", אמר מקרון בשידור טלוויזיוני בצרפת.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

תיעוד: כוחות הביטחון עוצרים חוליית טרור

חשד לרצח כפול: שני גברים נורו למוות בכפר קאסם

אילת: נקבע מותו של גבר בן 50 לאחר שנפגע מרכב

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הגיבה גם היא להחלטת טראמפ, ובאמצעות הדובר שלה מסרה כי היא תמשיך במאמציה להוביל מדיניות אקלים "שתציל את כדור הארץ שלנו". מרקל, יחד עם מקרון וראש הממשלה האיטלקי פאולו ג'נטילוני פרסמו הודעה משותפת כי הם "מביעים צער" על בחירתה של ארצות הברית לפרוש מההסכם, שנחתם ב-2015. "ההסכם מהווה אבן פינה בשיתוף הפעולה בין המדינות שלו כדי לתקוף באופן אפקטיבי את שינויי האקלים", מסרו השלושה, שגם הוסיפו כי בכוונתם להמשיך בהתחייבותם להסכם, ושהם יגבירו את המאמצים לתמוך במדינות העניות ביותר.

 

 

"אין תוכנית נוספת". הנשיא טראמפ מודיע על עזיבת ההסכם(Getty Images)

גם תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, פרסמה הודעה בנוגע לאכזבתה מהודעת טראמפ. לדבריה, היא שוחחה בטלפון עם טראמפ, והבהירה לו שבכוונתה של בריטניה להמשיך להישאר מחויבת להסכם, בדיוק כפי שאמרה לאחרונה בוועידת G7. אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם, הגדיר גם הוא את עזיבת ארצות הברית את ההסכם כ"אכזבה גדולה מאוד". לדבריו, זהו דבר הכרחי מאוד שארצות הברית תישאר מנהיגה בנושאים סביבתיים. הוא הוסיף שהוא מצפה לנהל משא ומתן עם הממשל האמריקני כדי "לבנות עתיד טוב יותר שבו נכדינו תלויים".

 

מנהיג נוסף שתקף את הנשיא האמריקני הוא ברק אובמה, קודמו בתפקיד של טראמפ, שהסכם האקלים נחתם בעת כהונתו. "המדינות שיישארו בהסכם ירוויחו בעתיד באמצעות עבודות ותעשיות שייווצרו בזכותו, אני מאמין שארצות הברית צריכה להוביל את החבורה", אמר הנשיא האמריקני לשעבר. גם ג'ו ביידן, סגנו לשעבר של אובמה, הגיב להחלטה, וצייץ בטוויטר כי "אנחנו כבר מרגישים את השפעות שינויי האקלים, עזיבת ההסכם תסכן את ביטחון המדינה ואת היכולת שלנו להשיג בעתיד אנרגיה נקייה".

 

גם הילרי קלינטון, שהפסידה במירוץ לנשיאות מול טראמפ, אמרה כי הוא ביצע טעות היסטורית. "העולם מתקדם יחדיו קדימה בנוגע לשינויי האקלים. פרישה מההסכם תשאיר עובדים ומשפחות אמריקניות מאחור".

 

החלטתו זכתה לגינויים רבים. הנשיא טראמפ
 

החלטתו זכתה לגינויים רבים. הנשיא טראמפ(Getty Images)

מבקר חריף נוסף נגד טראמפ הוא אל גור, סגן הנשיא בתקופת שלטונו של ביל קלינטון, שהפך לפעיל למען איכות הסביבה שאף זכה בפרס נובל לשלום על פועלו בשנת 2007. "מדובר בפעולה פזיזה שאי אפשר להגן עליה", אמר גור. "אנחנו נמצאים באמצע מהפך של אנרגיה נקייה שאף אדם בודד או קבוצה יכול לעצור. ההחלטה של הנשיא טראמפ נמצאת בניגוד למה שמרבית תושבי ארצות הברית רוצים מהנשיא שלנו".

 

למרות המילים הקשות שנאמרו נגדו, טראמפ דאג לשוחח בטלפון עם מנהיגי גרמניה, קנדה, צרפת ובריטניה, והסביר להם את המניע העומד מאחורי החלטתו לעזוב את ההסכם. לדברי הבית הלבן, הנשיא טראמפ "הבטיח להם שארצות הברית נשארת מחויבת לברית הטרנס-פסיפית ושהיא תגביר את המאמצים להגן על הסביבה".

 

תמשיך במאמצים להציל את כדור הארץ. מרקל וטראמפ בוועידת G7 באיטליה
 

תמשיך במאמצים להציל את כדור הארץ. מרקל וטראמפ בוועידת G7 באיטליה(רויטרס)