כל העיניים לבית הלבן: היום - טראמפ יחליט על "הסכם האקלים" והשגרירות

לפנות בוקר צייץ הנשיא האמריקני כי יודיע ב-22:00 אם ארה"ב תפרוש מההסכם שנחתם בפריז ב-2015. במקביל יידרש להחליט אם לדחות שוב את העברת השגרירות לירושלים, כפי שעשו כל קודמיו. על פי הדיווחים, טראמפ ידחה את ההעברה בחצי שנה נוספת

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יודיע הלילה (חמישי) בשעה 22:00 (שעון ישראל) אם מדינתו צפוי לפרוש מהסכם פריז למניעת התחממות גלובלית שנחתם ב-2015, כך צייץ בחשבון הטוויטר שלו. גורמים בבית הלבן טענו כי טראמפ צפוי לפרוש מההסכם, צעד שבאירופה מתקבל בהסתייגות מוחלטת.

 

עם זאת הבוקר מעריכים גורמים בוושינגטון, כי טראמפ דווקא לא מעוניין לפרוש, אלא מנסה להפעיל לחץ על מנת לנסות ולשפר את תנאי ארה"ב בהסכם. במקרה שבו הליך העזיבה אכן יבוצע בצורה פורמלית, הוא עשוי לקחת עד שלוש שנים.


>> לכתבות נוספות בנושא:

"אי אפשר להמשיך לאתרג אותו": גורמי ימין מבקרים התנהלות טראמפ

הסכם האקלים: האם טראמפ יפרוש או שמדובר בתרגיל? • פרשנות

שר החוץ הגרמני: "ארה"ב ותיקה יותר מטראמפ, הקשרים ישתפרו שוב"

 

בשבוע שעבר ניסו ראשי המעצמות להניא את טראמפ מלמשוך את חתימת קודמו, הנשיא אובמה, במהלך הדיונים בוועידת ה-G7. ארצות הברית היא הצרכנית השניה בגודלה בעולם בפליטת פחמן, וההנהגה באירופה חוששת מפני "אפקט דומינו", שייגרום למדינות נוספות מתוך 195 החתומות עליו, למשוך את החתימתן.

 

 

 

"חשש מאפקט דומינו". טראמפ ומרקל בוועידת G7(רויטרס)

מנכ"לית ארגון הסביבה הבינלאומי גרינפיס, ג'ניפר מורגן, הגיבה להודעה על פרישה צפויה: "בפרישה מהסכם פריז ארה"ב הפסידה את מקומה כמנהיגת אקלים בינלאומית. החלטה זו היא לא פחות מפשיטת רגל מוסרית שטראמפ עוד יתחרט עליה. פעולה גלובלית למען האקלים אינה דיון חוקי או פוליטי, זו חובה שלא ניתן לברוח ממנה כדי להגן על האנשים ועל כדור הארץ".

 

כמה שעות אחר כך, בחצות הלילה (שעון ארצות הברית) ייאלץ טראמפ להכריע בסוגיה משמעותית נוספת - האם לקיים את אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו, ולהעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. על פי דיווחים אמש בתקשורת האמריקנית, טראמפ צפוי לנהוג כמו קודמיו ולדחות את ההחלטה בעוד שישה חודשים.

הציוץ של טראמפ: "ב-15:00 (שעון ארה"ב) אודיע על הסכם האקלים"