משפט אזריה: עו"ד שפטל הסכים לגישור, התביעה סירבה

השופטים רמזו לצדדים במשפט החייל היורה בחברון לוותר על הערעור. עו"ד שפטל הסכים בתגובה לגישור. התביעה הסתייגה: "עוד 10 או 20 שנה יהיה מי שירצה לבדוק מה התרחש בפסק הדין. צריך הכרעה שיפוטית"

בווידאו: צ'רלי אזריה מספר בדיון קודם על האיומים שהמשפחה קיבלה

בית הדין הצבאי בקריה דן היום (ראשון) פעם נוספת בערעור על גזר הדין של החייל היורה בחברון, אלאור אזריה שהורשע בהריגה של מחבל.

 

במהלך הדיון רמזו השופטים כי על הצדדים לוותר על הערעור. בתגובה סנגורו של אזריה יורם שפטל הסכים להגיע לגישור, אבל התביעה סירבה.

 

"אנחנו נעשה את חובתנו שהיא לכתוב את הכרעת הדין, אבל כל תוצאה בערעור הזה היא בעייתית", אמר השופט סגל, "אנחנו פונים לשני הצדדים לעשות את מה שלא עשיתם עד היום, אם אתם יכולים. אם לא, נעשה את תפקידנו".

 

>> לכתבות נוספות בנושא

אלאור אזריה הורשע בהריגה: "אין הצדקה לירי, החייל לא חש בסכנה"
שפטל: זויפה עדות בשביל להביא את התוצאה שהרמטכ"ל הכריז עליה

הערעור במשפט אזריה - השופט: "עדות המ"פ בעייתית, לא שלם איתה"

 

 

 

דיון נוסף בערעור. אביו של אזריה (ארכיון)
 

דיון נוסף בערעור. אביו של אזריה (ארכיון)(חדשות 10)

כפי שצוין, עו"ד שפטל אמר בתגובה: "אתם צריכים לשים על השולחן הצעה ללכת לגישור". התביעה סירבה לקבל את ההצעה. "התיק הזה חשוב וצריכה להינתן בו הכרעה שיפוטית", אמר התובע עו"ד נדב ויסמן, "זה מסוג התיקים שבעוד 10 או 20 שנה, יהיה מי שירצה לבדוק בפסק הדין מה קרה. כשמגיעים לפשרות, אף אחד לא יודע בסוף מה קרה. בתיק הזה, הייתה תהום בין הצדדים במישור העובדתי".

 

מוקדם יותר העיר ‏השופט צבי סגל כי "אני מחפש בחומר שמופיע מולי שהחייל אמר 'טעיתי בשיקול הדעת שלי'". עורך דינו של אזריה יורם שפטל ענה ש"הטעות היא טעות כנה מעצם העובדה שלא נמצא בסופו של דבר מטען על המחבל". התובע ויסמן התפרץ לדבריו והזכיר שבמהלך החקירה הנגדית אמר אזריה שלא טעה.

 

השופט סגל שאל במהלך הדיון "האם יש הסבר למה אלאור מסר את הקסדה שלו לפני הירי"? עו"ד שפטל ענה בתגובה "לא זכור לי". בהמשך הוסיף השופט סגל: "יש הסבר למה הוא לא חובש את הקסדה אם היה חשש ממטען? זה יותר הגיוני מאשר למסור אותה". שפטל אמר בתגובה: "בכל הפסיקה הזו, מישהו נכנס לדקויות האלו בכלל?! לא עוסקים בדברים האלו בכלל".

 

לאחר מכן הטיח השופט סגל ש"סגן א' עמד מעל המחבל ולא עושה דבר. הוא הפך את המחבל ובעט בסכין מאזור המחבל לפני הירי והיא נבעטה שוב לכיוון שלו אחרי הירי על ידי עופר אוחנה". עו"ד שפטל ענה בתגובה: "מותר גם למערער לטעות ולחשוב שהיא הייתה קרובה". על כך אמר השופט סגל: "קצינים שהיו ליד המחבל לא עושים דבר למחבל ואילו המערער נמצא רחוק מהם ומחליט לירות בו".

 

לגבי החשש של אזריה ממטען הוסיף השופט סגל ש"אלאור דיבר שעה בטלפון עם המפקד שלו, אבא שלו, אמא שלו וחברה שלו ומתבקש שהוא יספר להם שהוא חשש ממטען. אני לא מבין איך אף אחד לא סיפר שהדברים האלה עלו בשיחה. אני לא רואה היגיון בכך שאנשים שהיו צמודים אליו שלא יספרו על החשש. זה אנשים שקרובים אליו. הם לא ירצו לעזור לו? תגיד לי אם הביאו עד אחד לבית הדין שסיפר שאלאור סיפר לו בטלפון שהוא חשש ממטען".

 

שרון גל, ששימש בעבר כיועץ תקשורת למשפחת אזריה, הודיע על פרויקט מימון נוסף בעקבות הליך הערעור. "המאבק של אלאור על חפותו לא תם והוא החליט ללכת עד הסוף ולערער", נכתב לצד בקשת התרומה באתר מימון ההמונים, שם נקבע יעד של 200 אלף שקלים.

 

בשמונה במאי התנצחו השופט סגל ועורך הדין שפטל במהלך דיון בערעורו. סגל אמר לשפטל לאחר שסיים לשטוח את מרבית טיעוניו, "שיתחיל להגיד טיעונים משפטיים שיעזרו לאזריה בערעור", וכי "מה שהוא אמר עד עכשיו לא עוזר לו לערעור".

 

אזריה כזכור נשפט ל-18 חודשי מאסר בפועל, אך שפטל וצוות ההגנה הודיעו כי ינסו לזכות אותו. מנגד התביעה הצבאית, בראשות נדב וייסמן, ערערה על קולת העונש, ודורשת להחמירו לעונש הדומה לצפי בטרם המתן גזר הדין, בין שלוש לחמש שנות מאסר.