"תכנית כחלון": כמה תרוויחו ואיך יושפעו מחירי הסלולר והביגוד?

התכנית של שר האוצר, אם תצא לפועל, תחסוך לכל משפחה מאות עד אלפי שקלים בשנה. 15% המס על הטלפונים הסלולריים יבוטלו, כך גם 12% על נעלי הספורט ושישה אחוזי המס על בגדי התינוקות. עלות המהלך מוערכת ב-800 מיליון שקלים בשנה, כסף ששילמנו על מכסים מיותרים, שנועדו להגן על תעשייה שלא קיימת כבר ממילא

כיצד תשפיע "תכנית כחלון" בפועל על מחירי המוצרים? התכנית שאותה הציג היום (שלישי) שר האוצר מבוססת על ביטול מכסי יבוא וקנייה, אשר רובם נועדו להגן על תעשייה מקומית שלא קיימת כבר במשך שנים. התכנית מוערכת בעלות של 800 מיליון שקלים.

 

הנחה משמעותית צפויה במחירי הטלפונים הסלולריים, אם התוכנית תתממש על אף הזעם בליכוד. 15 אחוזי מס הקנייה שקיימים היום יבוטלו, כך שרק המע"מ יישאר כנטל על מחיר המוצר. נעלי הספורט יוזלו לאחר ש-12 אחוזי המכס על הייבוא יבוטלו, וכך גם לגביי ששת אחוזי המס על בגדי תינוקות. מה שייקל על ההורים לפעוטות, בדומה למצב בבריטניה ובמדינות נוספות בעולם.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

פרשנות: ראש ממשלת בריטניה מובילה בסקרים ורוצה לקבל מנדט מהציבור

"רוצח הפייסבוק" מקליבלנד התאבד לאחר מרדף משטרתי

דיווח: צבא ארה"ב שוקל ליירט ניסויי טילים בקוריאה הצפונית

 

מאחורי הקלעים של התכנית מסתתרים לא רק לחצים מצד הצרכנים להורדת מחירים, אלא גם מכיוון קבוצות גדולות שהרגישו כי הלקוחות חומקים להם מבין האצבעות לטובת מחירים נוחים באינטרנט. אם תצא התוכנית לפועל, כל משפחה תחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה, כתלות במספר הילדים בבית ובכמות המוצרים שהיא רוכשת בשנה.

 

 

"הצטברו עודפים בקופת המדינה". שר האוצר משה כחלון במסיבת העיתונאים (היום)(חדשות 10)

את תכנית "נטו למשפחה" מייעד כחלון בעיקר לזוגות צעירים ולמשפחות עובדות ממעמד הביניים. "תפקידו של שר האוצר הוא לא להיות גזבר", אמר כחלון בפתח מסיבת העיתונאים, "כתוצאה מהניהול הנכון הצטברו עודפים בקופת המדינה, הכסף הזה הוא של הציבור. אנחנו נבחרנו כדי לסייע, זו האחריות שלי כשר אוצר".

 

מהם השינויים והרווחים הצפויים למשפחות העובדות בעקבות התכנית?


1. תחול הגדלה והשוואת נקודות הזיכוי בין הגבר והאישה בעבור ילד עד גיל 6. המשמעות של השינוי - תוספת של אלפי שקלים בשנה לשכר הנטו של ההורים.


2. הגדלת מענק העבודה יושווה בין שני בני הזוג, ותקרת השכר תגיע ל-5,000 שקלים במקום 4,800. מענק העבודה לשני בני הזוג יעמוד על 495 שקלים.


3. יבוטלו המכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר, כפי שכבר נפרט מעל.


4. צהרונים יסובסודו בערים רבות ברחבי הארץ, החל מעפולה בפריפריה ועד למרכז בתל אביב. סכום הסבסוד יחל ב-150 ש"ח ועד 350 ש"ח.

 

ההכרזה על התכנית הובילה למתח בקואליציה, שכן שר האוצר לא עדכן את נתניהו על אודות התכנית החדשה. עוד הוסיף כחלון כי בקרוב תוצג תכנית חדשה עבור אוכלוסיית הנכים. "נביא בתוך מספר שבועות בשורה לנכים, יחד עם זליכה נציג את התכנית במלואה" ציין כחלון ביחס לפרופסור ירון זליכה, שעמד בראש הוועדה שמונתה לדון בנושא.