בבית היהודי זועמים על מסמך "נתניהו-הרצוג" - שכמעט הכניס את העבודה לממשלה

במהלך ישיבת הממשלה הבוקר שאלו השרים בנט, שקד ואריאל את נתניהו אודות חשיפת ברק רביד ב"הארץ" לפיה התקיימו מגעים לממשלת אחדות סמוך לראש השנה האחרון שכללו התקדמות מדינית. ראש הממשלה מצדו סרב לפרט בנושא

  • פורסם ב:
  • 05/03/2017 14:46
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/03/2017 14:46
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

עיתון "הארץ" חשף הבוקר (ראשון) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר ליו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הצהרה לתחילתה של יוזמת שלום אזורית, שתהווה בסיס לכניסת "המחנה הציוני" לקואליציה ולהקמת ממשלת אחדות. דבר המגעים בין השניים, שהתקיימו בסמוך לראש השנה האחרון, פורסם לראשונה בחדשות 10 על ידי כתבנו ספי עובדיה, וגררו אז שורת הכחשות.


חשיפת מסמך ההבנות בין נתניהו להרצוג עורר ביקורת קשה בקרב שרי הבית היהודי, שזועמים על כך שבזמן חגי תשרי ניהל איתם מגעים לפתרון משבר עמונה - ובערוץ נוסף, ניסח עם הרצוג את המסמך המדיני שיאפשר כניסת חברי "המחנה הציוני" לקואליציה.


>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

דרמה ב"הדסה": 6 רופאי המחלקה המטולוגית-אונקולוגית התפטרו

דיווחים בעזה: חמאס ירה רקטות לים; כלים של צה"ל חצו את הגדר

צפו: בר לב וביילין לא אהבו את הערות שפטל - ונטשו את האולפן

 

במהלך ישיבת הממשלה השבועית הבוקר שאלו שרי המפלגה בנט, שקד ואריאל האם המסמך אכן מאשש כי את קיום המשא ומתן עם הרצוג. ראש הממשלה סרב להתייחס לעניין, וטען כי מדובר ב"קרבות פנימיים בעבודה". בתגובה ענתה השרה שקד, כי פרטי המסמך הגיעו ממקור חיצוני - מאנשיו של שר החוץ האמריקני לשעבר, ג'ון קרי.

 

מסמך הבנות לפתרון אזוורי. הרצוג
 

מסמך הבנות לפתרון אזוורי. הרצוג (רויטרס)

אריאל: האם המסמך שהובא ב"הארץ" נכון?


נתניהו: לא רוצה להיכנס לקרבות בעבודה.


שקד: זה בכלל מגיע מאנשי קרי.


בנט: אדוני רה"מ, יש מסמך או אין מסמך?


נתניהו: אני לא מתכוון להיכנס לזה, זה לא מדויק.

 

על פי חשיפת "הארץ", נתניהו הביע בפני הרצוג נכונות לפשרות טריטוריאליות על בסיס פתרון "שתי המדינות", וכן נכונות לריסון הבניה בשטחים. ב"הארץ" נחשפה גם טיוטה של הצהרה משותפת שהיו השניים אמורים לשאת בפסגה משותפת בקהיר עם נשיא מצרים ואולי אף מלך ירדן.

 

על פי הדיווח, בין השניים הושגה הסכמה, ואולם מספר שבועות לאחר מכן ראש הממשלה נתניהו עצמו החליט לסגת ממנה על רקע פינוי מאחז עמונה המתקרב. המגעים הגיעו למבוי סתום, והסתיימו סופית כמה שבועות מאוחר יותר. בנוסף נודע כי במהלך היו מעורבים גורמי חוץ, ובראשם שר החוץ האמריקני לשעבר, ג'ון קרי.

 

במהלך ראש השנה נחשף בחדשות 10, כי חלה התקדמות משמעותית בין אנשי הליכוד למחנה הציוני, אודות חבירה לממשלה. על פי המתווה שתוכנן, מפלגת המחנה הציוני תקבל שמונה תיקים בממשלה, בהם תיק החוץ שיעבור כנראה ליו"ר המפלגה יצחק הרצוג. בנוסף תקבל המחנ"צ על פי אותו מתווה את תיק התרבות והספורט.