"צער בעלי חיים הוא איסור תורה". (אילוסטרציה), רויטרס

"המפצח": למה מחירי החלב בישראל גבוהים בעשרות אחוזים מאשר באירופה?

בעוד מחיר ליטר חלב מפוקח בישראל עולה 5.75 שקלים, בסופר באנגליה תוכלו לקנות חלב במחיר שני שקלים לליטר. הסיבה לפער העצום הזה נעוצה בעובדה ששוק החלב הישראלי מפוקח לחלוטין וסגור לתחרות וייבוא. מנהל שוק השקעות במגדל: "זה משהו שאין לו אח ורע בעולם"

בשנת 2011 יצאו רבבות ישראלים לרחובות במחאה על יוקר המחייה הישראלי. מלבד הדיור, במרכז אותה מחאה עמדו מוצרי החלב הבסיסיים כסמל לקושי של החיים היום-יומיים בישראל - למה החלב והקטוג' הישראליים יקרים כל כך לעומת מקביליהם האירופאיים, שאלו צעירי ישראל.

 

שש שנים אחרי, המצב לא השתנה בהרבה. מחירי החלב בישראל עדיין גבוה בעשרות אחוזים מהמחירים באירופה. 5.75 שקלים, המחיר המפוקח לליטר חלב, גבוה ב-270 אחוזים מהמחיר ברשת טסקו הבריטית: שני שקלים לליטר. מחיר החלב כחומר גלם משפיע גם כל המוצרים המיוצרים ממנו: גבינות, יוגורטים וכיוצא בזאת. הקוטג', החמאה - כולם יקרים יותר בישראל מאשר באירופה.

 

>> המפצח - כתבות נוספות:

"המפצח": האם מאמצי המיחזור נושאים פרי או שאנו מתאמצים לשווא?

"המפצח": כיצד ייראו חיינו במדינה שבה חיים 12 מיליון תושבים?

המפצח: מדוע אנחנו לא יכולים באמת להנות ממהפכת הקניות ברשת?

 

הסיבה לכך היא ששוק החלב בישראל הוא שוק מוסדר לחלוטין, חסר כל תחרות. נועם מאירוביץ', מנהל שוק השקעות במגדל: "שוק החלב בישראל הוא שוק סגור. זה משהו שאין לו אח ורע בעולם". על אף שועדת קדמי, שקמה בעקבות המחאה, המליצה לפתוח את השוק לתחרות, מועצת החלב הצליחה לסכל את המהלכים שנוסו והשוק נשאר סגור.

 

בפועל, חוק תכנון משק החלב קובע כי מועצת החלב תקבע כמה חלב כל רפת תייצר, למי היא תמכור אותו ובאיזה מחיר. שיטה זו פגה מן העולם המערבי: אין מכסות והשווקים פתוחים לתחרות וייבוא. כתוצאה מכך, המחירים צנחו. גם בישראל, כאשר שוק הגבינות והבשר נפתחו לייבוא, המחירים ירדו.

 

מיכל קראוס, מנכ"לית מועצת החלב, מתנגדת לפתיחת השוק לייבוא, או לכל הפחות לייבוא פתוח לחלוטין: "אני רוצה שהצרכן שמגיע לסופר ידע שהוא קונה מוצר שיוצר על ידי רפתן ישראלי". קראוס גם מאמינה שעדיין יש מקום לפיקוח המוקפד של מועצת החלב: "איפה שבוטל התכנון, הרפתנים לא יכולים להרים את הראש".