10tv, 10tv

נוחי דנקנר נידון לשנתיים מאסר בפועל במשפט הרצת המניות ב-IDB

הטייקון ואיש העסקים שהורשע בהרצת מניות לפני חמישה חודשים נשלח לשנתיים מאסר בפועל ועוד שנה מאסר על תנאי - פחות ממה שהפרקליטות ביקשה. איתי שטרום נשלח לשנה בכלא. מאוחר יותר דנקנר החליט לערער על ההרשעה

בית המשפט המחוזי שבתל אביב גזר הבוקר (שני) את דינו של איש העסקים נוחי דנקנר, שהורשע בהרצת מניות חברת IDB - ושלח אותו לשנתיים בכלא ולשנה נוספת על תנאי. בנוסף, דנקנר נקנס ב-800 אלף שקלים. איתי שטרום, שותפו, קיבל שנת מאסר אחת ושנה נוספת על תנאי, וכן קנס בגובה של חצי מיליון שקלים.

בכניסתו לאולם סירב דנקנר לדבר עם העיתונאים, ורק נתן נשיקה לבנו. עו"ד אדרת, המייצג את דנקנר, ביקש עיכוב ביצוע על המאסר ל-45 ימים. מאוחר יותר החליט דנקנר גם לערער על הרשעתו בפרשת הרצת המניות.

>> לכתבות נוספות בחדשות

תיעוד: התאונה המזעזעת בה נהרגו ארבעה צעירים בכביש 431

מה עושים עם החיסכון החודשי לכל ילד?

חשד: עובדים באוצר סידרו שכר פיקטיבי לנשותיהם

לפני חמישה חודשים הורשע דנקנר על ידי השופט כבוב. "ב-4 ביולי ניתנה הכרעה מפורטת", פתח הבוקר השופט חאלד כבוב את דבריו, "הנאשמים הורשעו בעבירות מניפולציה בניירות ערך... במקרה של דנקנר, הוצגה מסכת חריגה על פי כל קנה מידה על ידי ההגנה של מכתבי תמיכה מאנשי ציבור, חברי כנסת, מנהלי בתי חולים וכו'. בענייננו, הפגיעה בערכים שפורטו חמורה מאוד. העבירות בוצעו על ידי מי שהיה הדמות המוכרת והמשפיעה ביותר במשק בישראל באותה תקופה".

נוחי דנקנר ביציאה מאולם בית המשפט, הבוקר
 

נוחי דנקנר ביציאה מאולם בית המשפט, הבוקר(חדשות 10)

השופט כבוב המשיך: "לגבי היקף המעשים וריבויים מדובר בפרק זמן קצר יחסית של ימים בודדים שבמהלכם פעלו בתרמית בניירות ערך אך אין מדובר באירוע אחד או מעידה חד פעמית או סכום נמוך. מדובר בסכומים של עשרות מיליוני שקלים. הנאשמים הציגו בפני ציבור המשקיעים תמונה מעוותת של ביקוש לניירות ערך".

"דנקנר, בהיותו בעל השליטה, שלט ביד רמה בפעילות החברה, ניצל את כשרונו וקשריו", המשיך השופט, "בעוד שטרום השקיע את הכספים בבורסה השקעה שלא הייתה חופשית כלל ועיקר. ההשקעה נעשתה כדי לשרת את דנקנר ולהעביר מסר לכאורי לשוק של השקעה כדאית. אין ספק שמדובר במעשים מתוחכמים מצד דנקנר. קשה לאמוד במדויק את הנזק שנגרם למשקיעים שהולכו שולל על ידי הנאשמים, אך אין זה קשה כלל לקבוע שפגעו בעקרון הבסיסי של שוק הון יעיל והגון.

"השפעתם על שוק ההון בישראל אינן מבוטלת כלל ועיקר. גם רצון לשמר את השליטה בחברה לא מצדיק (את המעשים). הוא גייס את כל מקורביו, הפנה את כל מרצו לגייס מקורות כספיים.

על מעשיו של שטרום, כתב השופט: "משבאתי לקבוע את הסיבות שהניעו אותו, מצאתי קושי לאתר את התמריץ לפעול. שטרום סיכן את כספו והסתכן בפלילים מבלי תמריץ כספי. ככל שנחשפתי לראיות נוכחתי לדעת שהרצונות של נאשם 2 לסייע ולהתיידד עם נאשם 1 הובילו אותי להסתבכותו שלא הייתה אופיינית לו עד אז. דווקא עדויות האופי החריגות לגבי שטרום, שפעל כל חייו לסייע לאחרים, האירו בזרקור ברור יותר את מה שהביא אותו ליטול סיכונים כה רבים".

כבוב הפגין גם אמפתיה מסוימת כלפי נוחי, וציין את עדויות האופי של דורון אלמוג, הרב גרוסמן ואחרים לטובתו. "אדם נורמטיבי, מלח הארץ, שהגיע לפסגות הגבוהות ביותר בכל פן. הוא תרם יותר מ-40 מיליון שקלים מכספו הפרטי לאורך שנים. עולמו הכלכלי חרב עליו. הוא נאלץ למכור את ביתו, להגיע להסדר חוב עם הבנקים, להסתייע בהוריו. אני מקבל את הטיעון שעונש מאסר יפגע ביכולות ההחזר. הוגשו לי קלסרים על סיקור יומיומי בתקשורת, הדלפות מגמתיות. אבל לצד אמפטיה לטיעון זה של ההגנה אין להתעלם שמדובר במי שעמד בראש הקונצרן הגדול בישראל".

שלי יחימוביץ'.
 

שלי יחימוביץ'. "עושק מתמשך של כספי ציבור"(חדשות 10)

על שטרום כתב השופט: "הוא ספג הפסדים כבדים, 12.5 מיליון שקלים - והוא ממשיך לשאת בעול החזרתם. נטען כי נגרם לו נזק עצום בעקבות המשפט וההרשעה. הוא נאלץ למכור את חלקו בחברת איי.אס.פי. גם לגביו הוגשו עדויות אופי - מנהיגים, שר ביטחון לשעבר. אמנם אין מדובר באדם בעל ממון כמו דנקנר, אך תרומתו החברתית לא נופלת משלו. הוא תרם כספים רבים מכספו. עיקר פועלו תועל לסיוע לעולים זרים בפריפריה".

עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את שטרום, מסרה בתגובה: "נעשה לו עוול בתיק הזה מעצם ההרשעה, המאסר שהוטל עליו מייצר תחושה קשה. להבנתנו, לא היה בסיס להרשעה, ובית המשפט טעה טעות קשה כשפירש את הפעילות של איתי פרשנות פלילית. מדובר בתיק מאוד יוצא דופן ושונה מתיקי ניירות ערך אחרים שנידונו עד כה. במהלך המשפט הראינו ששטרום התנהל בתום לב, השתמש בכספו שלו לבצע פעילות כלכלית שהאמין בה, ובית המשפט עצמו קבע בהכרעת הדין ששטרום לא פעל מתוך תאוות בצע. כמו כן, בתיק היה עד מדינה ש'עקץ' את איתי וגנב ממנו מאות אלפי שקלים, ששיקר בנקודה קריטית ובית המשפט לא נתן לכך משקל. אנחנו מתכוונים לערער לבית המשפט העליון על הכרעת הדין ועל גזר הדין".

יחימוביץ': ניקוי האורוות חייב להימשך

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הגיבה הבוקר: "אף שגזר הדין מוצדק, הוא ניתן לו רק על חלק זעיר מעושק שיטתי ומתמשך של כספי ציבור. דנקנר לא ישב לבד על ספסל הנאשמים. את העונש היו צריכים לחלוק עמו כל אלה שאיפשרו לו לשדוד את הציבור שוב ושוב: רגולטורים, פוליטיקאים לרבות נשיא וראש ממשלה, עיתונאים, בנקאים וראשי ערים. יש לזכור כי בזמן אמת - במקום לעצור אותו, הם העניקו לו מעטפת הגנה, שיתפו אתו פעולה, ושרו לו שירי הלל. ח"כים כמוני, שניסו לבלום אותו, זכו לקיתונות של בוז, ביקורת ואיומים.

"מראית העין הכעורה אולי שופרה, אבל בפועל קשרי הון שלטון נמשכים כרגיל: פישמן מציע מגה-תספורות למשקיעים, תשובה מתכונן לגיוס עבור חברת נדלן אחרי תספורת קשה לחוסכים שעשה בדלק נדלן, טייקוני הגז מרוויחים הון עתק מבלי ממשאבי המדינה מבלי שהציבור יקבל פירור, ומתווכים מטעם גוזרים קופון ענק על עיסקאות בטחוניות. ניקוי האורוות חייב להימשך".