רה"מ בנימין נתניהו ומזכיר הממשלה מנדלבליט בישיבת הממשלה, רויטרס

היועמ"ש: "אם יתגלה חשד פלילי בבדיקת פרשת הצוללות - נפתח בחקירה"

היועץ המשפטי לממשלה התייחס בכנס משפטי להחלטתו לפתוח בבדיקה משטרתית בפרשה ואמר "החלטתי על פתיחה בהליך בדיקה בעקבות מידע חדש שקיבלתי מניצב מני יצחקי". שרת המשפטים שקד: "לא חשופה ולא מתערבת בחקירות פליליות"

היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט התייחס היום (חמישי) בפתיחת כנס שנת המשפט באוניברסיטת חיפה לפרשת הצוללות ואמר: "כולם שווים בפני החוק ואין אדם הנמצא מעל החוק. החלטתי על פתיחה בהליך בדיקה בפרשת הצוללות בעקבות מידע חדש שקיבלתי מניצב מני יצחקי. אם הבדיקה הזאת תגלה כי יש חשד סביר לביצוע עבירה פלילית נעבור לחקירה פלילית".

 

עוד אמר היועמ"ש: "נאמן לדרכי, מאחר שעוצמת החשדות שנגלתה לנגד עיניי ולנגד עיני חבריי בפרקליטות המדינה עדיין לא חצתה את רף החשד הסביר לביצוע עבירה, הוריתי כאמור על קיומה של בדיקה מקדמית, שבסיומה יוחלט אם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית. אני סבור כי יש אינטרס ציבורי רב בבירור הדברים, ואני מקווה שמשטרת ישראל תניח בפניי את ממצאי הבדיקה תוך זמן קצר".

 

שרת המשפטים איילת שקד  התייחסה אף היא להחלטתו של היועץ לפתוח בבדיקה בעניין הצוללות ואמרה: "אני לא חשופה ולא מתערבת בחקירות פליליות. תפקיד היועץ הוא כמעט בלתי אפשרי.  יש 3 אתגרים גדולים בפניו: לא להיכנע לקולות מהתקשורת ומהמערכת הפוליטית לפתוח בחקירה אם אין חשד סביר לפלילים, לא לתת ליחסים האישיים כיועץ להשפיע על ההחלטה לפתוח בחקירה פלילית, ולא להשתמש בכוח שלו כראש התביעה ולהלך אימים על הפוליטיקאים בעניינים מקצועיים כשיש חילוקי דעות".

 

כזכור, אתמול הורה מנדלבליט למשטרת ישראל לפתוח בבדיקת פרשת הצוללות שנחשפה בחדשות 10. החלטת היועמ"ש התקבלה לאחר קיום התייעצות נוספת יחד עם גורמים במשרד המשפטים ובמשטרת ישראל.

 

 

"לא מתערבת בחקירות פליליות". איילת שקד בכנס קהלת(ללא קרדיט)

נכון לעכשיו ההליך הוא רק בדיקה ולא חקירה, וההגדרה הזו תישמר כל עוד החשוד, במקרה הזה עו"ד שמרון, לא ייקרא לחקירה באזהרה. סביר להניח שהחשדות העומדים כנגד שמרון הוא ניגוד עניינים, אך בהחלט ייתכן כי יבדקו חשדות אחרים, חמורים יותר.

 

שני דברים משמעותיים שהתרחשו אתמול, גרמו לעליית המדרגה הזו. האחד, עיבוד של החומר הקיים, ובתוכו המייל שנחשף אמש בחדשות 10, המוכיח מעל לכל ספק פניה של שמרון בנושא ליועמ"ש משרד הביטחון. השני, מידע מודיעני שהביא היום ניצב מני יצחקי, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, הקשור בעיקר לגורמים מקצועיים שהיו מעורבים בעסקה.

 

בתגובה לדברים אמר עו"ד שמרון: "אני מברך על החלטת היועץ המשפטי לפתוח בבדיקה. אני סמוך ובטוח, כי לאחר שהדברים יבדקו על ידי גורם מקצועי אובייקטיבי, יתברר אחת ולתמיד שלא נפל כל דופי בפעולותיי ושהכל נעשה בהתאם לדין ולהסדר ניגוד העניינים. מובן מאליו שאני אשתף פעולה עם גורמי הבדיקה ככל שאדרש".