עמק המריבה: האם הקמת מלון פאר תהרוס את המדבר?

לאחרונה הוחלט שבעמק ססגון, שבבקעת תמנע, יקום מלון עם 241 חדרים שישתרעו על פני 144 דונם. ברקע נוצר מאבק בין מי שחושב שהאדם צריך לשמור על הטבע, לאלו שחושבים שאפשר לנצלו לתועלתנו

  • פורסם ב:
  • 11/11/2016 20:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/11/2016 01:24
  • |
  • כתבים:
  • איתי ורד

אילו האבנים יכולים היו לדבר הן היו מספרות איך המצרים הקדמונים היו הראשונים שכרו נחושת מן האדמה בבקעת תמנע.

 

שריקת הרוח בין אבני החול הנוביות מביאה איתה קולות קסומים של ימים רחוקים. כולם מסכימים שזה אוצר טבע וזו בדיוק הסיבה שעל חלקת הארץ הזאת מתנהלת כבר 15 שנים מלחמת עולם.


>> לכתבות נוספות בחדשות 10

מסע באמריקה השסועה בעקבות ניצחונו בבחירות של טראמפ

שתיקת הרופאים: אלפי חולים נפגעים בגלל אבחנות שגויות

מערכת היחסים הלא שגרתית בין אובמה לטראמפ


לאחרונה הוחלט שבעמק ססגון, שבבקעת תמנע, בשטח שהוא שמורת טבע, יקום מלון עם 241 חדרים שישתרעו על פני 144 דונם. ברקע להחלטה נוצר מאבק בין מי שחושב שהאדם צריך לשמור על הטבע, לאלו שחושבים שאפשר לנצלו לתועלתנו.

 

המדינה הסכימה שמלון הוא הפתרון לפיתוח כלכלי של האזור. נתנו אישורים, שינו תוכניות מתאר והחליטו לעניין את יואב איגרא, שנולד בארץ ועבר אחרי הצבא עם משפחתו לקנדה. שם הוא הפך לאדריכל מצליח. הוא העסיק יותר מ-150 עובדים ובנה פרויקטים בכל העולם, אבל אחרי 35 שנים החליט לעזוב הכול ולחזור לאילת.

 

רוצים להקים את מלון באזור המדבר
 

רוצים להקים את מלון באזור המדבר(חוסיין אלעוברה, פאנט)

באילת מכירים אותו כאיש שהקים את מלון הרודס. לא פעם בשנים האחרונות, כשהגיע למלון היוקרה, נתקל במשמרות המחאה של הארגונים הירוקים שמחו נגד המיזם בתמנע. כשהמנוף עולה מעלה, מעל לענפי התמרים של קיבוץ סמר אפשר לראות את עמק ססגון. זו החצר האחורית שלהם. מכאן גם יצאה המחאה נגד הפרויקט. כ-50 אלף איש חתמו על עצומה שיזמו נגד המלון.

 

"אם היו בונים מלון הרודס בערבה, אז גם אני הייתי חושש", אומר איגרא, "אנחנו אבל בונים מבנה אחר לגמרי שמיועד לקהל אחר. קהל שחובב טבע ואוהב נופים. קהל יעד שהוא מאוד תרבותי". התכנון למעשה הוא מלון אקולוגי שמשתלב בסביבה, רק שתי קומות ובניה בסגנון נבטי שאופייני למדבר, כביש עפר ולא אספלט.

 

התומכים אומרים שכבר היינו בסרט הזה - גם למלון בראשית, שיושב על המצוק של מכתש רמון, התנגדו ארגוני הסביבה. כיום הוא נחשב לאחד ממלונות הטבע הטובים בעולם והביא צמיחה כלכלית לעיירה הדרומית. איגרא ויזמי בראשית הגישו את התוכניות בערך באותה תקופה, לפני כ- 14 שנים.


14 שנים של דיונים, ועדות, בתי משפט, תביעות וממשלה שמדברת בשני קולות - משרד התיירות דוחף, המשרד להגנת הסביבה מתנגד. ועדת מומחים בדקה תשעה מקומות אפשריים למלון, כולם בין ההרים בתוך שמורת תמנע. עמק ססגון הגיע למקום הלפני אחרון.


עכשיו פסקה הוועדה המחוזית שיוקם מלון, אבל הטרקטורים ממש עוד לא בדרך. כבר הוגש ערר, ואם זה יידחה, יפנו הירוקים לבית המשפט המחוזי. במקרה הצורך יפנו גם לעליון. "צריך לזכור שזה לא יסתיים רק בבית מלון", אומר נועם ויס מהחברה להגנת הטבע, "צריך להביא קווי מתח וליצור דרך שתוביל אליו".