נתניהו בטקס גילוי המצבה של שמעון פרס: "תחושת אובדן לאומית ואישית"

חודש לאחר מותו של נשיא המדינה לשעבר נערך בהר הרצל בירושלים טקס גילוי המצבה בנוכחות ראש הממשלה, נשיא המדינה ובני משפחתו של פרס. על מצבתו נכתב: "מדינאי, אוהב ספר, שירה ואמנות, חתן פרס נובל לשלום, איש חזון ומעש"

  • פורסם ב:
  • 28/10/2016 12:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/10/2016 12:30
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

30 יום לאחר מותו התקיים היום (שלישי) טקס גילוי המצבה לנשיא המדינה לשעבר שמעון פרס בחלקת גדולי האומה בהר הרצל שבירושלים. בטקס נשאו דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונכדיו של פרס.

 

לאחר קדיש שקראו ילדיו של הפרס עליו, עלה נשיא המדינה ראובן ריבלין לנאום ואמר: "אין רואים את הרוח כתב ביאליק, אבל היא הנוהגת את הספינה ולא הסמרטוטים הנעים לעיני כל. אצלך שמעון זו היתה הרוח, הרוח הגדולה שהיית. הרוח היא זו שהניעה את מפרשי העשייה הציבורית שלך במשך כמעט 70 שנה בלי להתעייף ובלי לנוח. זו הרוח שהנחתה אותך".

 

לכתבות נוספות בחדשות:

דיווח: דאע"ש הוציא להורג 232 בני אדם בעיר מוסול שבעיראק

בגלל החרם ופעילותו נגד ישראל: ספונסרים גדולים עוזבים את רוג'ר ווטרס

עיתונאית נוספת טוענת: הוטרדתי מינית על ידי עיתונאי בכיר

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לנאום לאחר מכן ואמר כי "לפרס יש זכות יחודית בהקמת הקריה הגרעינית בדימונה, בהבטחת הרכש הצבאי שסייע לנו כה רבות במלחמת העצמאות ובקידום התעשיות הביטחוניות ומיזמים נוספים. אני חייב להדגיש אין ערוך לחשיבותם של פעולות אלה בעבור מדינת ישראל, עד היום ולדורות".

 

הוא ציין כי לאור בקשתו החליטה הוועדה לאנרגיה אטומית לקרוא למתחם "המרכז למדעי הגרעין על שם שמעון פרס". "שמעון טען את מצבר האופטימיות הבלתי מתכלה שלו, הוא הותיר לנו צו להקים ולקיים מדינה שלא תבייש את אבותינו לפנינו ולא תאכזב את בנינו אחרינו, נעשה הכל שמעון היקר כדי שאכן כך יהיה", אמר ראש הממשלה.

 

 

 

"אופטימיות בלתי מתכלה". נתניהו בטקס גילוי המצבה של הנשיא לשעבר שמעון פרס(חדשות 10)

"החמצנו הרבה שנים בהן כל אחד מאיתנו היה מבוצר בצד שלו, מאחורי המתרס הפוליטי. הקרבה בינינו התחזקה בשנים האחרונות ולכן תחושת האובדן שאני מבטא היא לא רק לאומית, היא לפני הכל אישית", הוסיף נתניהו.

 

בטקס נחשפה מצבתו של פרס עליה מופיע מצד אחד פסוק מספר ישעיהו "וכתתו חרבותם לאתים, וחנינותיהם למזמרות, לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה". מצד השני מופיע ציטוט של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון מהספר "כוכבים ועפר": "דמותה הרוחנית של ישראל ואיתנותה הפנימית יהוו בעתיד הגורם הראשי בביטחוננו ובמעמדנו הבינלאומי".

 

ציטוט נוסף שמופיע במצבה הוא מהשיר "אחרי מותי" של חיים נחמן ביאליק: "עוד מזמור אחד היה לו - והנה אבד המזמור לעד".

 

 

 

 

"הרוח הגדולה הניעה את מפרשי העשייה שלך". טקס גילוי המצבה של הנשיא לשעבר שמעון פרס(חדשות 10)

בסמוך למצבה מופיעים קורות חייו של פרס: "שמעון פרס, בן שרה (לבית מלצר) ויצחק (געצל) פרסקי וישניבה 2.8.1923, כ' באב התרפ"ג, תל אביב, 28.9.16 כ"ה באלול התשע"ו. מהאבות המייסדים של המדינה, אותה שירת כל חייו. כיהן כנשיאה התשיעי של ישראל וכראש ממשלתה. מילא שורה ארוכה של תפקידים, בראשם שר הביטחון, שר החוץ ושר האוצר".

 

"ממניחי התשתיות ליכולות ההרתעה וההגנה של המדינה וממקימי הכור בדימונה והתעשיות הבטחוניות. הנהיג את ישראל כמעצמה מובילה בטכנולוגיה ובחדשנות. פעל ללא לאות לקידום הסכמי השלום בין ישראל לשכנותיה ולחיזוק חיים משותפים וסובלנות בתוך מדינת ישראל. בוגר 'בן שמן' וממייסיד 'אלומות'. מדינאי, אוהב ספר, שירה ואמנות, חתן פרס נובל לשלום, איש חזון ומעש".