"אי תנועה": האם ויתור על הרכב הפרטי יכול להקל על בעיית הפקקים?

המדינה משקיעה עשרות מיליארדי שקלים בפיתוח מיזמים שאפתניים כמו סוללת כבישים חדשים ורכבת קלה. אך כדי להקל על העומסים בכבישים צריך כבר היום לבלום את העלייה במספר הרכבים הפרטיים. האם השארת הרכב בבית תקל על העומס? הניסוי בפרק האחרון בסדרת הכתבות "אי תנועה"

  • פורסם ב:
  • 20/10/2016 20:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/10/2016 01:09
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

כמה שטח אספלט תופסות יחד כל המכוניות שיכולות למלא כמה עשרות מטרים של נתיבי נסיעה - לעומת השטח שתופס בכביש אוטובוס עירוני אחד? בניסוי שערכנו ראינו כיצד קבוצה גדולה של כ-50 איש, שמכילה בפקק 50 מכוניות, תיכנס לתוך אוטובוס אחד ובכך תחסוך שטח עצום שיכול למנוע עומסים בדרכים.

 

תדמיינו את המכוניות האלה עומדות אחת מאחורי השנייה ביציאה מהשכונה שלכם או על הכביש המהיר בדרך לעבודה ואז תראו כמה קל היה להעלים את הפקק.

 

לפרקים נוספים בסדרת הכתבות "אי תנועה":

>> אי תנועה: העלייה במספר כלי הרכב בישראל מובילה לפקקי ענק

>>"החיים לא המשיכו": הספיקה לחיות פחות משעה ונהרגה בגלל תאונת דרכים

 

 

אוטובוס אחד יכול לחסוך מקום של 50 מכוניות
 

אוטובוס אחד יכול לחסוך מקום של 50 מכוניות(חדשות 10)

בשנת 2015 כמחצית מתקציב משרד התחבורה, 7.8 מיליארד ש"ח, הושקע בפיתוח כבישים. 5.5 מיליארד ש"ח בלבד הושקעו בקטגוריה של "תחבורה ציבורית"- אבל כמעט כל הסכום הלך למיזמי התשתית של רכבת ישראל ולרכבת הקלה, כמעט לא כלום לשיפור התחבורה הציבורית הקיימת, שהיא בעיקר קווי אוטובוסים. וכך רק 27% מהישראלים משתמשים כיום בתחבורה ציבורית, ואצל רובם לא מדובר בבחירה חופשית, אלא בחוסר ברירה.

 

אחד הפתרונות האלה הוא נתיב לתחבורה ציבורית, כמו זה שנפתח באיילון. "הסוף לפקקים בדרך לתל אביב" הכריזה אז ההודעה החגיגית של משרד התחבורה. בפועל - כמעט דבר לא השתנה. גיל יעקב, מנכ"ל ארגון צרכני תחבורה בישראל אמר לחדשות 10: "הנתיב הזה היה יכול להיות בשורה למי שעומד בפקקים, אבל לא הוציאו לשם קווי אוטובוס ישירים".

 

בנוסף לכך, לפני כשנה הושקו שלושה חניוני חנה וסע בנתניה בהרצליה ובראשון לציון על מנת לפתות את הנוסעים להשאיר את המכונית ולנסוע לעבודה באוטובוס ישיר ללב תל אביב, רק שהנוסעים - לא ממש הגיעו כיוון שהקווים לא מקבלים עדיפות בזמן הנסיעה בנתיבים. ואז הנוסעים מעדיפים כבר להשתמש ברכב הפרטי שלהם.

 

 

כבר שנים לכולם ברור שחייבים עוד המון נתיבי תחבורה בלעדיים לאוטובוסים והבטחות נזרקו לאוויר שוב ושוב. כיום התכנית סוף כל סוף מקודמת אבל הצפי לסיום הוא רק לקראת 2021, עד אז כבר תהיה רכבת קלה בגוש דן.

 

בשנת 2014 הוכנה תכנית מפורטת לקווי אוטובוס מהירים מאזורי מגורים לאזורי תעסוקה. 35 תוכננו רק בגוש דן, אבל אם חיפשתם קו כזה מהבית למשרד סביר להניח שלא מצאתם - כי עד היום פועלים רק 8 בכל הארץ.

 

בשנים האחרונים מושקעים מיליארדים בפרויקטים תחבורתיים ענקיים. עוד עשור אולי כבר יהיה כאן אירופה. אבל אם נמתין בסבלנות ולא נתעקש על הפתרונות המידיים, שנמצאים על השולחן ולא מיושמים, אנחנו נמצא עוד עשור במשבר תחבורתי חמור הרבה יותר.