הרמטכ"ל איזנקוט בדיון בוועדה לביקורת המדינה, ערוץ הכנסת

הרמטכ"ל: "הפלסטינים רואים בטרור ככלי פוליטי חברתי"

במהלך דיון בכנסת על שוהים בלתי חוקיים, נתפס גדי איזנקוט בהתבטאות חריגה, בעקבותיה הוצאו העיתונאים מהאולם. "לצה"ל הישגים משמעותיים במיגור הטרור במדיניות התקפית ומניעה", אמר, "צריך ליצור איזון בין צרכי המשק והפלסטינים לבין דרישות הביטחון"

  • פורסם ב:
  • 16/08/2016 18:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/08/2016 18:54
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

התבטאות יוצאת דופן של הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, הובילה היום (שלישי) להוצאתם של עיתונאים מאולם הדיונים בכנסת בו התקיימה ישיבה של הוועדה לביקורת המדינה בנושא השוהים הבלתי חוקיים. בפתח דבריו בנושא, ביקר באופן מפתיע הרמטכ"ל את התנהלות הפלסטינים וטען כי הם עושים שימוש בטרור לקידום מטרה פוליטית.

 

"מאז 2016 הטרור כתופעה היא תופעה מתמשכת", אמר אייזנקוט, "הפלסטינים רואים בטרור ככלי פוליטי חברתי דתי שמטרתו להגיע להישגים. לכן הטרור הוא תופעה יומיומית שאנחנו מתמודדים איתה ביהודה ושמרון".

 

לפי הנתונים שהציג בדיון, כ-61 אלף פועלים עוברים מדי יום במעברים, ועוד כ-40 אלף שעובדים באזורי תעשיה בערים. בנוסף אליהם, ההערכה היא שבישראל נמצאים בין 50 ל-60 אלף שוהים בלתי חוקיים. "מבעלי האישורים לא היו מחבלים, בגל האחרון ונראה לי אפילו בעשור האחרון", ציין הרמטכ"ל.

 

"אנו עושים מאמץ רב לסגור את הפרצות, אך יש עדיין כמאה קילומטרים ללא גדר ביטחונית", הוסיף, "שני חלקים חסרים תוקצבו ב-260 מיליון שקלים עבור אזור תרקומיא וירושלים - וכבר החלו שם בעבודות, אך עדיין נותרו פרצות באזור בתיר ובגוש עציון".

 

לכתבות נוספות בחדשות 10

>> הותר לפרסום: חיזבאללה גייס פלסטינים לשורותיו בפייסבוק כדי שיבצעו פיגועים

>> המתלוננת ב"אלנבי 40": "אמרתי לא, אבל הוא משך אותי לתא"

 

פעילות לאיתור שב
 

פעילות לאיתור שב"חים ברהט(חדשות 10)

איזנקוט ציין ש"בגבול ישראל-לבנון נתפסו 14 מסתננים בשנים האחרונות וזו הדוגמה שיש ללמוד ממנה". הוא קרא לשפר את הליכי קבלת אישורי העבודה והקלת נוחות המעבר, ומנגד - ענישה מחמירה כנגד המעסיקים, המלינים והמסיעים של השוהים הבלתי חוקיים. "צריך ליצור איזון בין צרכי המשק והפלסטינים לבין דרישות הביטחון", הסביר.

 

סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב זהר דביר, טען במהלך הדיון כי המשטרה פועלת כל השנה להקטין את התופעה לעצור ולהעמיד לדין שוהים בלתי חוקיים. לדבריו, "בשנת 2015 בוצעו כ-4,300 מעצרים של שוהים בלתי חוקיים".

 

נציג מבקר המדינה, יוסי ביינהורן, הוסיף כי לפני שש שנים התגלו בבדיקת המבקר, שורת ליקויים במעברים, מחסור בהנחיות מקצועיות, מחסור בכוח-אדם ובעיות בניהול ובקרה של מורשי-מעבר. "רוב הליקויים האלה טרם תוקנו", סיפר.

 

בתשעה באוגוסט הודיעו במשטרה כי בעקבות ההסלמה ישולבו כאלפיים שוטרים חדשים במזרח ירושלים. התכנית זכתה לאישור השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. בין השאר הודיעו השניים כי יעמידו משאבים יוצאים בהיקפם למימוש התכנית, בהם הקמת תחנות ונקודות משטרה חדשות, תוספת בתקני כוח האדם הקיימים ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים.