טראמפ בנאום ניצחון: "מורשת קלינטון: מוות, הרס וחולשה"

אחרי שקיבל רשמית את מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית, החריף טראמפ את המתקפה מול יריבתו קלינטון. "אמריקה הרבה פחות בטוחה והעולם הרבה פחות יציב מאשר היה לפני שאובמה החליט למנות את הילרי. אני בטוח שזו החלטה שהוא מתחרט עליה". קלינטון צייצה בתגובה: "אנחנו טובים מזה"

הלילה של טראמפ: אחרי שקיבל באופן רשמי את מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית, עלה הלילה (שישי) דונלד טראמפ לבמת ועידת המפלגה בקליבלנד ונשא את הנאום החריף ביותר שלו עד כה נגד יריבתו הדמוקרטית, הילרי קלינטון. במהלך הנאום תקף טראמפ את כהונתה של קלינטון כשרת החוץ בממשלו של הנשיא ברק אובמה והבטיח להשיב את הסדר והביטחון לארצות הברית.

 

"אמריקה הרבה פחות בטוחה והעולם הרבה פחות יציב מאשר היה לפני שאובמה החליט למנות את הילרי", טען טראמפ וזכה לתשואות באי הוועידה באוהיו. "קלינטון לאחראית על מדיניות החוץ של ארצות הברית. אני בטוח שזו החלטה שהוא בהחלט מתחרט עליה. זוהי המורשת של הילרי קלינטון: מוות, הרס וחולשה".

 

לטענת טראמפ, קלינטון היא בין האחראים הראשיים להידרדרות במצב הביטחוני ברחבי העולם. "לפני הילרי, דאע"ש לא היה על המפה, לוב הייתה יציבה, סוריה הייתה בשליטה, איראן הייתה תחת סנקציות", הוא אמר. "אחרי ארבע שנים של הילרי - דאע"ש התפרשה בכל האזור והעולם, לוב נהרסה והשגרירים שלנו נרצחו, מצרים נמסרה לידי 'האחים המוסלמים', עיראק בכאוס, איראן על המסלול המהיר לנשק גרעיני ובסוריה יש מלחמת אזרחים עם משבר פליטים שמאיים על המערב".

 

 

"העולם הרבה פחות בטוח מאשר היה לפני הילרי". טראמפ (Getty Images)

בהתייחסו לטבח במועדון הלילה של קהילת הלהט"ב באורלנדו, בו נרצחו 49 בני אדם, הפך טראמפ למועמד הרפובליקני הראשון בהיסטוריית המפלגה המזכיר את הקהילה הגאה ומבטיח לדאוג לשלומה. "כנשיא, אעשה כל שביכולתי כדי להגן את אזרחינו הלהט"בים מהאלימות והדיכוי של אידאולוגיה זרה, האמינו לי", אמר טראמפ בהתייחסו לדאע"ש והבטיח: "נביס את הברברים של המדינה האיסלאמית, ונביס אותם מהר".

 

בהמשך הנאום טראמפ המשיך לשטוח את תכניתו למאבק בטרור ואמר כי "כדי להגן על עצמנו מפני טרור, עלינו להתמקד בשלושה דברים: לבצע את איסוף המודיעין הטוב בעולם, לנטוש את המדיניות הכושלת של בניית מדינות והחלפת משטרים שהילרי קלינטון דחפה בעיראק, בלוב, במצרים ובסוריה ולפעול יחד עם בנות בריתנו ששותפות ליעד של השמדת דאעש ובלימת הטרור האיסלאמי".

 

כאן התייחס טראמפ באופן היחידי בנאומו לישראל וציין כי שיתוף פעולה כולל את "בת בריתנו הגדולה ביותר באזור - מדינת ישראל".

 

 

 

"לא יכולים להרשות לעצמנו להיות פוליטיקלי קרקט". טראמפ (Getty Images)

המועמד הרפובליקני טען בנאומו ש"עשורים של התקדמות בהפחתת מקרי הפשע נהרסו על ידי הממשל הנוכחי. מקרי הרצח בשנה שעברה גדלו ב-50% בערים הגדולות - העלייה הגדולה ביותר ב-25 השנים האחרונות. "כל בוקר אני מתעורר נחוש להביא עתיד טוב יותר לאנשים שנשכחו והוזנחו מאחור. הם נשכחו, אבל לא לאורך זמן. אלה אנשים שעובדים קשה אבל אין להם קול. אני הקול שלכם".

 

בהתאם לסיסמת הבחירות שלו להפוך את אמריקה לטובה יותר, טען טראמפ בנאומו ש"הבעיות שאנו חווים כעת - עוני ואלימות בבית, הרס מלחמות בחוץ - יימשכו אם נמשיך לסמוך על אותם פוליטיקאים שיצרו אותן. שינוי מנהיגות הוא הכרחי על מנת לשנות את התוצאות אלה".

 

 

"כל בוקר אני מתעורר נחוש להביא עתיד טוב יותר". דונלד טראמפ ומועמדו לסגן הנשיא מייק פנס(Getty Images)

לדבריו, "החובה הבסיסית ביותר של ממשלה היא להגן על חייהם של אזרחיה שלה. כל ממשלה שנכשלת בכך היא ממשלה שלא ראויה להנהיג. עכשיו זה הזמן לבצע הערכה ישירה של מצב המדינה שלנו. אני אציג את העובדות בפשטות ובכנות - אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות עוד פוליטיקלי-קורקטים. בוועידה שלנו, לא יהיו שקרים. אנחנו נכבד את העם האמריקני עם האמת. אם אתם רוצים לשמוע שקרים, הוועידה הדמוקרטית מתקיימת בשבוע הבא, לכו לשם".


המועמד השנוי במחלוקת תקף גם את השחיתות, לטענתו, של יריבתו הדמוקרטית: "הכסף הגדול נמצא מאחורי היריבה שלי, כי התורמים יודעים שהיא תשאיר את המערכת המושחתת. הם זורקים עליה כסף כי הם בוטחים בה. היא הבובה שלהם והם מושכים בחוטים. זו הסיבה שהמסר של הילרי הוא שדברים לעולם לא ישתנו - אני לעומתה אומר כי הדברים חייבים להשתנות".

 

 

 

"ההרס והחורבן שיכול להיגרם על ידי קיצוני האיסלאם הוכח פעם אחר פעם". טראמפ (רויטרס)

על סוגיית המהגרים שהעלתה אותו אל הכותרות והובילה אותו אל הניצחון במירוץ הרפובליקני, אמר טראמפ: "מהגרים בלתי חוקיים רבים עם עבר פלילי מסתובבים חופשי. מספר משפחות המהגרים שחצו את הגבול עלה על המספר שנכנס בשנה שעברה. הם מגיעים אלינו ללא פיקוח וללא יכולת להתמודד עם כך מצד הרשויות".

 

את נאומו בן השעה ורבע נעל טראמפ בהבטחה לבוחרים: "עכשיו המשימה היחידה והבלעדית שלי היא ללכת לעבוד למען המדינה שלנו - לעבוד למען כולכם. זה הזמן להעניק ניצחון לעם האמריקני. אבל כדי לעשות את זה, עלינו להשתחרר מהפוליטיקה הקטנה של העבר. הלילה אני מבטיח לכל האמריקנים, בכל הערים והעיירות: אנחנו נעשה את אמריקה שוב חזקה, נעשה את אמריקה שוב גאה, נעשה את אמריקה שוב בטוחה, ואנחנו נעשה את אמריקה שוב מצוינת".

 

בתגובה לנאום, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "אנחנו טובים מזה". יו"ר מטה הבחירות של קלינטון, מסר בתגובה: "טראמפ מוסיף פחד, כעס ושנאה, ואינו מציע פתרונות אמיתיים אלא דעות קדומות ופרנויה".