ניסיון ההפיכה סוכל - ארדואן: "ננקה את הצבא מהכנופיות"

נשיא טורקיה תקף את הצבא לאחר כישלון ניסיון ההפיכה ודרש מארה"ב: "תסגירו את הטרוריסט גולן - או תגרשו אותו". גולן האשים בתגובה את ארדואן: "ניסיון ההפיכה היה מבוים". מוקדם יותר נעצר מנהיג המורדים, מפקד חיל האוויר לשעבר

ניסיון ההפיכה בטורקיה כשל. נשיא טורקיה, רג'יפ ארדואן, התייחס הערב (שבת) למה שהתרחש ביממה האחרונה ותקף חלקים בצבא הטורקי.

 

"ננקה את המוסד הצבאי מכל הכנופיות ומכל השחיתויות", אמר ארדואן, "הבוגדים לא מייצגים את כל הצבא ואנחנו ניכנע רק לאללה". בהמשך דבריו, התייחס למערכת היחסים של מדינתו עם ארצות הברית: "אמרתי לאובמה, במקרה שבו אנחנו שותפים אסטרטגיים, אתם צריכים לעצור את הטרוריסט גולן ולהסגיר אותו או לגרש אותו. אנחנו נענים לכל דרישה של ארצות הברית בנוגע להסגרת טירוריסטים".

 

פטחולה גולן, המנהיג הרוחני המזוהה עם ההתנגדות לשלטון ארדואן בטורקיה, שגלה לארצות הברית, הגיב לדבריו של ארדואן והמשיך להכחיש את מעורבותו בניסיון ההפיכה. "אי אפשר להשיג דמוקרטיה באמצעות הפיכה צבאית ואסור שהעם הטורקי יסתכל על מעורבות של צבא כדבר חיובי", אמר גולה ממקום מושבו בפנסילבניה, "לדעתי ניסיון ההפיכה היה מבוים".

 

לכתבות נוספות בנושא

>> רה"מ הטורקי: "המורדים יישפטו על בגידה"

>> האם ארדואן ביים את ניסיון ההפיכה?

 

חייל טורקי נעצר על ידי המשטרה אחרי ההפיכה הצבאית שנכשלה
 

חייל טורקי נעצר על ידי המשטרה אחרי ההפיכה הצבאית שנכשלה(רויטרס)

מפקד חיל האוויר לשעבר, ראש המורדים, נעצר מוקדם יותר בבסיס מצפון לאנקרה. גנרל אוקין אוזטורק, שנחשב למוח שמאחורי ניסיון ההפיכה הכושל, שימש בתור מפקד חיל האוויר בין השנים 2013-2015, ולפי דיווחים בסוכנות הידיעות הטורקית DHA, עלו במהלך השנה האחרונה חשדות כי הוא מנסה להוביל הפיכה בטורקיה.

 

אוזטורק שימש בתור נספח צבאי בישראל בשנים 1998-1996. בנוסף, הוא היה חבר במועצה לביטחון לאומי הטורקית מאז אוגוסט 2015. לפי דיווחים, הוא החליט על ביצוע ניסיון ההפיכה לאחר שזומן לדיון בנוגע לקשריו עם גולן, שמואשם כאמור באחריות לניסיון ההפיכה.

 

שר ההגנה הטורקי אמר כי "עדיין מוקדם מדי לומר שכל מוקדי ההפיכה חוסלו, אך אפשר לומר בוודאות שהניסיון נכשל והמהפכה נמנעה. ראש הממשלה הטורקי ילדרים קרא לתומכי המשטר לצאת לרחובות: "האירועים עדיין לא הסתיימו, הישארו ברחובות".

 

לאחר הקריאות, אלפי אנשים יצאו לרחובות במטרה להביע תמיכה בארדואן - ואף תקפו מטות של מפלגות אופוזיציה. בד בבד, נעצרו מפקד הארמיה השנייה ומפקד הארמיה השלישית של הצבא הטורקי, במה שנראה כתהליך בסיומו "יחוסל" הפיקוד של הצבא הטורקי. רדל אוזטורק, מפקד הארמיה השלישית, יועמד לדין ויואשם בבגידה בעוד ששני בכירים בצבא נעצרו בזמן שניסו לברוח לאי היווני לסבוס.

 

אור הלר עם תומכי ארדואן שחוגגים ברחובות

 

החשמל בבסיס המרכזי של נאט"ו באינצ'ירליק נותק על ידי הרשויות והמרחב האווירי שלו נסגר. כ-1,500 אנשי צוות ואזרחים אמריקאים נמצאים בבסיס החשוך, בו נמצא נשק גרעיני ומשמש כבסיס לגיחות לסוריה ולתקיפת מטרות דאע"ש. אחת ההערכות היא שהטורקים רומזים לאמריקאים שיסגירו את גולן תמורת שחרור הבסיס.

 

על פי דיווחים שונים, בסך הכל נהרגו 265 בני אדם, בהם החיילים המורדים, וכן שוטרים ואזרחים תומכי ארדואן. בנוסף נפצעו מעל 1,400 איש, ויותר מ-2,800 נעצרו. הנשיא הטורקי שלח גם בשעות הצהריים מסרונים לעם בטורקיה, הקוראים להם "לצאת לרחובות ולעמוד לצד הדמוקרטיה".