אנליסט: גרים בירושלים? הדירה שלכם נמצאת בסכנה

כ-5,000 יחידות דיור ברחבי הארץ בנויות על קרקעות שקק"ל החכירה לפני כ-80 שנה מהכנסייה הנוצרית, ועתידים לחזור אליה בעוד מספר שנים – ולפנות את הדיירים מהקרקע, בין השאר בשכונות יוקרתיות כמו רחביה וטלביה בירושלים • עיריית ירושלים בתגובה: "חוקרים את משמעות המצב לעומק"

גרים בירושלים? יכול להיות שבעוד כמה שנים תחוייבו לפנות את בתיכם. תחקיר אנליסט חושף כי אדמותיהם של כמה חלקים גדולים ומרכזיים בבירה ירושלים אינם שייכים לבעלי הדירות והבניינים אלא לכנסייה הנוצרית - שקנתה את האדמות עוד במאה ה-16 והחכירה את האדמות ל-99 שנים, תקופה שעתידה להסתיים בקרוב מאוד.


אך למי שחושב שניתן להחכיר שוב את האדמה מהכנסייה ולהשאיר את הבתים על כנם, צפויה הפתעה - חלק גדול מהאדמות כבר נמכרו על ידי הכנסייה ליזמים פרטיים, שצפויים למחוק את הבניינים הקיימים ולבנות במקומם מיזמים, בשכונות מבוקשות כמו רחביה וטלביה.

 

האדמות חוזרות לכנסייה. כנסיית הדורמציון בירושלים (לכנסייה אין קשר לכתבה)
 

האדמות חוזרות לכנסייה. כנסיית הדורמציון בירושלים (לכנסייה אין קשר לכתבה)(רוני שיצר)

"הייתה בתקופה העות'מאנית מריבה גדולה על אחזקת שטחים בעיר הקודש", אומר ישראל קמחי, חוקר בכיר במכון ירושלים. "אנשים חושבים - מי יודע מה יהיה עוד 99 שנים, אך הכנסייה לא הלכה לשום מקום".

יו"ר קק"ל, דני עטר, שיכל למנוע את אי הוודאות בדאגה להארכת החכירה - אומר כי הדיירים לא יפונו מבתיהם. "בקדנציה שלי, קרקע של הכנסייה לא תעבור ליזמים פרטיים".


עם זאת, בשאלת ההתערבות של המדינה בבעיות הכנסייה, קמחי חלוק שהמדינה תתערב. "למדינה לא חסרות בעיות, ואני לא חושב שהמדינה תתעסק עם גוף פרטי", הוא אומר.


עיריית ירושלים מסרה בתגובה: "מדובר במצב מורכב ביותר שמעמיד את בעלי הנכסים בפני חוסר ודאות קשה. זהו מצב שמחייב את התערבות המדינה הן בהיבטים של חקיקה והן בהסכמים מול הכנסיות והעירייה חוקרת את משמעויותיו לעומק"