הפיל שבחדר: מדוע המסע המדהים של טראמפ צריך להדאיג את הילרי

כמו שאף אחד לא האמין בתחילת המרוץ שדונלד טראמפ יכבוש את המפלגה הרפובליקנית בצורה כל כך מרשימה, כך גם הנבואות על כך שהבחירות בכיס של הילרי עלולות להתברר כמגוחכות. במשחקי התיעוב שילוו את אמריקה בחצי השנה הקרובה, הכל אפשרי • גיל תמרי בטור פרשנות מיוחד

דונאלד טראמפ הוכתר הלילה על ידי יושב ראש המפלגה הרפובליקנית ״כמועמד הרפובליקני המשוער״ - התואר הנכסף, והשמור למועמד שמבטיח את מועמדותו, עד למינוי הרשמי שאותו הוא מקבל בוועידת המפלגה.


משמעות הענקת התואר ״מועמד משוער״, היא שזהו - זה נגמר! טראמפ, הוא המועמד הרפובליקני ואין בלתו. התנועה הממסדית של הרפובליקנים שניסתה בחודשים האחרונים ״לעצור את טראמפ״, כשלה! ובגדול!

 

אמריקה בוחרת - כתבות נוספות:

טד קרוז פרש מהמרוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית: "אין לי עוד סיכוי"

מהגברת הראשונה למרוץ לנשיאות: האם ארה"ב מוכנה לקלינטון?

טראמפ: "ממשל אובמה העדיף את איראן על חשבון ישראל"


כל התסריטים שטוו שבוועידת המפלגה ביולי יוכל הממסד הרפובליקני באורח פלא לעצור את טראמפ ולמנות תחתיו מועמד שלא זכה ברוב קולות המצביעים הרפובליקנים, תסריטים שלקוחים כמו מהסדרה ״בית הקלפים״ שהציגה בעונתה האחרונה וועידה שכזו, קרסו גם הם באחת, כמגדל קלפים.


כשטראמפ החל את המירוץ, ביוני שעבר, כמעט כולם זלזלו בו ובסיכוייו. אבל, ארבעה שבועות בלבד אחרי שהכריז כי הוא רץ לנשיאות, הוא כבש את ראשות הסקרים, ומאז לא זז מהם לרגע. הוא ניצח, ניצח וניצח והלילה עם הניצחון באינדיאנה הגיע ל-1053 צירים (מתוך 1237 הדרושים למועמדות) כשמעתה ואילך, לא ניצב מולו כל יריב רציני.


טראמפ, שלא כמנהגו, היה בנאום הניצחון הלילה מפויס ולא מתלהם. למרות שלא נשא נאום סדור, אלא יותר קטעי מחשבות, הוא נראה נשיאותי יותר מאי פעם בעבר. עכשיו, הוא מסתער על הילרי קלינטון בפול גז.

 

צריכה להתחיל לדאוג? הילרי קלינטון
 

צריכה להתחיל לדאוג? הילרי קלינטון(רויטרס)

נתוני הפתיחה שלו לא טובים. מפת האלקטורים מקשה עליו, במיוחד אחרי הדברים שאמר על המהגרים והנשים, והסקרים כמעט כולם מראים שהבחירות נמצאות בכיס של הילרי, ממש כמו שהסקרים לפני שנכנס למירוץ חזו שג׳ב בוש או מרקו רוביו יזכו במועמדות הרפובליקנית לנשיאות (איפה הסקרים האלה היום? ואיפה ג׳ב ומרקו?).


אפשר לאפסן עד נובמבר את הסקרים ב״בויידעם״, הם יעלו וירדו כמטוטלת. הילרי היא מועמדת חלשה במיוחד, שמתקשה לסגור עניין עם ברני סנדרס, למרות שהיא מובילה עליו בפער עצום במספר הצירים. וטראמפ, הוכיח, בניגוד לכל הסקרים והמומחים - שהוא יכול! ובגדול! הוא מביא קהלים חדשים והתלהבות, בעוד שהילרי מצליחה רק בקושי ובלי התלהבות לשחזר את קהלי הבוחרים המסורתיים של הדמוקרטים.

 

לכאורה, כדי לזכות בנשיאות, הילרי צריכה בסך הכל לשחזר את הניצחונות שהשיג אובמה לפני ארבע שנים - משימה לא קשה לכל מועמד דמוקרטי סביר. אבל הילרי, נכון לעכשיו היא מועמדת חלשה ולא מלהיבה. טראמפ יכול לגנוב לה את מדינות "הצווארון הכחול״, שבהן הוא הצליח מאוד בפריימריז. מדינות כמו פנסילבניה, אוהיו, וויסקונסין, מישיגן ואפילו פלורידה - ממש אינן מונחות בכיסה של קלינטון, למרות התחושה שמנסים לשדר אוהדיה ותומכיה.

 

פינה לו את הדרך. טד קרוז
 

פינה לו את הדרך. טד קרוז(רויטרס)

מה שאומר, שכל מי שממהר להספיד את טראמפ, כמו הדיילי ניוז הניו יורקי למשל, שצייר בעמוד השער שלו הבוקר, פיל (הסמל של המפלגה הרפובליקאנית) מת, מדבר מרחשי ליבו. בחירות 2016, רחוקות מהכרעה. הן לבטח לא בכיס של הילרי כמו שגורסים רוב המומחים והסוקרים, וגם לא בכיס של טראמפ, כפי שהוא ואנשיו מאמינים בניתוחיהם הפשטניים.


יש לנו כאן התמודדות מורכבת בין שני מתמודדים שגורמים למחצית מאמריקה לתעב אותם, ולכן הכל פתוח וכל תוצאה בבחירות בנובמבר (נכון לעכשיו) אפשרית והגיונית. הדבר הכמעט וודאי היחיד הוא (אם נוציא מהחשבון תסריטים אפוקליפטיים שמישהו מהם לא יגיע בחיים ליום הבחירות), הוא שהנשיא או הנשיאה הבאה יהיו מניו יורק!